Kompleksowa usługa instalacji wallboxa - czy ktoś poleci?

STT

Nowy na Forum
Cześć!

Przymierzam się do zakupu auta z gniazdkiem elektrycznym, i żeby to miało sens chciałbym postawić wallboxa u siebie w hali garażowej. Dostałem już wstępny brak przeciwskazań ze strony zarządcy budynku i teraz zacząłem się martwić o samą sferę wykonawczą tego pomysłu. Niestety w kwestiach instalacji elektrycznych które są potrzebne do takiej operacji jestem zielony.

Chciałbym zatem spytać czy macie drodzy forumowicze jakieś sprawdzone firmy, które takiej instalacji się podejmą? Najlepiej gdyby było to na tyle kompleksowo ile się da łącznie z negocjacjami zarówno z dostawcą energii jak i zarządcą budynku w kwestiach technicznych.

Pozdrawiam
 

MiKo

Posiadacz elektryka
Dostałem już wstępny brak przeciwskazań ze strony zarządcy budynku
Wydaje mi się, że to może być za mało. Jeśli prace będą wykonywane na częściach wspólnych (a zapewne będą) wymagana jest zgoda wspólnoty w formie uchwały.

Poniżej zakładam, że mowa o stacji trójfazowej w okolicach 11-22kw

Istotną kwestią jest do jakiego obwodu zostanie podłączona ładowarka, ponieważ to definiuje kolejne kroki. Poniżej kilka opcji, które znam:
jeśli to nowy budynek to możliwe, że instalacja jest przygotowana pod stacje ładowania. Tutaj chyba najprościej, chociaż nie wiem jak działa w praktyce, bo nie miałem takiego luksusu.
  • w przypadku podłączenia do obwodów wspólnych (tych z których zasilana jest np. hala i wentylacja) potrzebne jest zweryfikowanie czy wystarczy mocy, zgoda wspólnoty, umowa na licznik energii, miejsce na montaż urządzeń. Ogólnie zarządca jak się połapie co chcesz zrobić, to to może utrudniać, bo dla nich to dodatkowa robota i problemy. Przykładowo mogą marudzić, że im ładowarka wprowadza zakłócenia do sieci, pytać o normy i certyfikaty.
  • w przypadku podłączenia za licznikiem głównym twojego mieszkania podobnie jak wyżej, tyle, że nie trzeba liczyć mocy (poza tą przydzieloną do mieszkania), ale (z tego co wiem) potrzebna będzie zgoda dostawcy energii na wyłączenie licznika na czas instalacji. Problemem może być także fizyczny brak miejsca w szafie z licznikami (w zależności ile urządzeń trzeba zamontować)
  • można także podłączyć za licznikiem w mieszkaniu, jednak w tym przypadku kabel będzie musiał iść od mieszkania na halę. Wydaje się kuriozalne, ale w niektórych przypadkach najłatwiejsze do wykonania (bo nie ingeruje w instalacje ogólną, nie potrzebujesz dodatkowego licznika, łatwiejsze do "łyknięcia" dla wspólnot/zarządcy). W tym rozwiązaniu także trzeba sprytnie dzielić moc ładowarki i mieszkania, jednak są "smart" ładowarki, które to ogarniają (właściwie to liczniki energii). Zgoda wspólnoty nadal potrzebna do przeciągnięcia kabli szachtem i instalacje na hali. Moc także trzeba sprawdzić, ale z tego co się orientuje to max 11kw

Moim zdaniem elektryk z odpowiednimi uprawnieniami wystarczy, pomoże także policzyć przekroje kabli i moce.

Dodatkowo warto zastanowić się nad kwestią internetu na hali - żeby podłączyć samochód i ładowarkę. To raczej nice to have.

Osobiście obawiałbym się robienia jakichkolwiek prac (niekoniecznie instalacji ładowarki) na wspólnych częściach z racji uprzejmie donoszącego "somsiada" oraz ewentualnych konsekwencji w przypadku pożaru - przykładowo od strony ubezpieczyciela.

Można także próbować zaangażować wspólnotę i zarządce do ogarnięcia tematu bardziej ogólnie - np. instalacji wspólnych ładowarek. Tutaj jednak tematu kompletnie nie znam.
 

STT

Nowy na Forum
Póki co ze strony administracji dostałem tylko informację o tym że nie widzą przeciwskazań do "wyprowadzenia w hali garażowej instalacji i podłączenia licznika". Jako pierwszy krok wskazali też zwrócenie się do dostawcy energii o wydanie warunków przyłącza. Jeżeli chodzi o budynek to jest to budynek z 2020 roku. Na etapie uzgodnień lokatorskich jeszcze podczas budowy dostałem informację od dewelopera, że są oni instalacyjnie przygotowani (zdaje się chodziło wtedy o moc umowną) pod ładowarki samochodowe, i dostałem również od nich ofertę zrobienia takiej instalacji która byłaby gotowa od razu przy odbiorze miejsca (z której niestety wtedy nie skorzystałem).

Generalnie z tego co piszesz wydaje mi się że musiałbym przeprowadzić z jakimś elektrykiem audyt pod kątem możliwości budynku, ale z tych zapewnień które wcześniej dostałem zdaje się że takie możliwości będą.

W międzyczasie zrobiłem trochę własnego researchu i znalazłem firmę AmperGo która sprzedaje wallboxy i jednocześnie trudzą się przeprowadzaniem takich instalacji między innymi w budynkach wspólnotowych. Czy ktoś miał może styczność z tą firmą?
 

asd321asd321

Nowy na Forum
mój "wspólnotowy elektryk" rozłożył ręce, powiedział, że nie ma czasu i nigdy nie montował.....
Tak więc jak macie kogoś, kto policzy normalne pieniądze a się zna, będę wdzięczny.
Lokalizacja Warszawa, do zamontowania na razie 3 ładowarki.

Dziękuję
raV
 

krzyss

Pionier e-mobilności
mój "wspólnotowy elektryk" rozłożył ręce, powiedział, że nie ma czasu i nigdy nie montował.....
Tak więc jak macie kogoś, kto policzy normalne pieniądze a się zna, będę wdzięczny.
Lokalizacja Warszawa, do zamontowania na razie 3 ładowarki.

Dziękuję
raV
Popros o zamontowanie gniazda silowego/230v w miejscu parkowania. A jak juz bedziesz mial to wez innego do podlaczenia WallBox czy co tam planujesz.
przekup go… z doswiadczenia wiem ze lepiej zeby to robil wspolnotowy elektryk…
 

Norbert

Posiadacz elektryka
Popros o zamontowanie gniazda silowego/230v w miejscu parkowania. A jak juz bedziesz mial to wez innego do podlaczenia WallBox czy co tam planujesz.
przekup go… z doswiadczenia wiem ze lepiej zeby to robil wspolnotowy elektryk…
Dokładnie. Duża część elektryków to taki trochę "beton". Ogólnie wszyscy robią czarną magię z podłączeniem czegokolwiek. Wybieg z gniazdem to faktycznie dobre rozwiązanie. Poproś o gniazdo siłowe 32A :) moc wnioskowana nie mniejsza niż ładowarka w aucie lub 1-2kW większa dla pewności, przy czym zabezpieczenia i tak zwykle daje się deko większe. I tak przy 11kW masz zabezpieczenie 16A, przy czym powinno się dać 20A. Jeśli będziesz występować o nowy licznik to lepiej zawnioskować na starcie o moc 16kW (zab. 25A). 22kW mało które auto obsłuży więc szkoda przepłacać za moc umowną i wielkość przyłącza. Mi ostatnio tauron policzył 1400zł za upgrade z 5.7kW na 26kW :) ale to na cele mieszkaniowe typowo - przy czym jest to bez znaczenia.
Jak Ci już elektryk ogarnie gniazdo, to ładowarkę wieszasz sam na ścianie - wyprowadzasz z niej kabel 5x4mm2 który musisz zakończyć wtykiem 32A. Potrzebna jest tylko umiejętność wiercenia oraz czytania i obsługa wkrętaka. W ładowarce, na wtyku i w gnieździe są oznaczenia L1,L2,L3,N i PE. Wystarczy je połączyć ze sobą 1 do 1 ;) Myślę, że ładowarkę można traktować jak zwykłe urządzenie podłączane do prądu.
 

krzyss

Pionier e-mobilności
Nie podłączał bym sam WallBoxa... a juz napewno nie w bloku czy miejscu choć trochę publicznym, lepiej miec papier z pieczątką że zrobiła to osoba z uprawnieniami.
Elektrycy w duzej wiekszosci to proste chłopaki i boją się jakiegoś czegoś jak "łallboks" i dlatego są odporni. A jak poprosisz o gniazdo silowe 16A to odrazu wiedza o co chodzi :D
Potem drukujesz mu główny schemat z wallboksa i nagle okazuje sie ze to banalnie proste :)
 
Top