Aktualizacja oprogramowania e-Soul/e-Niro/Kona

Sierek

Member
Właśnie udało mi się zaktualizować oprogramowanie mojego samochodu. Poprzednią wersją miałem 2 generacje wstecz - z grudnia 2019. Teraz mam nowiuteńką 210303 :) Upgrade trwał ok 25 min.
Oprogramowanie jest takie samo dla rodziny KIA i Kona.
IMG_20210520_234246.jpg
Co nowego zauważyłem z najważniejszych rzeczy?
  1. Zmiana koloru na fiolet (poprzednia wersja z września 2020 już to miała).
  2. Zniknął podział na trzy sekcje ekranu głównego, wprowadzono Home screen.
  3. Wchodząc dalej został tylko podział 1/3 i 2/3.
  4. Wreszcie można pozbyć się nieruchomego loga Android Auto i skonfigurować w szerokim zakresie tą część ekranu (np mapa + EV).
  5. Pojawiły się profile użytkowników 2 osoby + gość.
  6. Nowa grafika radia (z "lampowymi" wskaźnikami częstotliwości) i innymi zmianami
  7. Mapy zostały stare :(
Link do filmu z innego forum z pokazaniem nowych elementów:
Jest tam cały opis procesu z podaniem źródła FW (Official Kia - Navigation Update Website).

Last edited:

Sierek

Member
Mamy wysyp kolejnych wersji. Zagościła już u mnie ver. 210513.

Tym razem jest upgrade map, ale ich aktualność to jakieś nieporozumienie. Nie ma dróg oddanych dwa lata temu do eksploatacji. Wreszcie poprawiają połączenia bluetooth i nie mam już problemów z importem kontaktów z telefonu. Ukryto bardziej funkcję split screen dla AA, było trochę szukania.

IMG_20210525_111633.jpg

Opis zmian ze strony Hyundaia https://update.hyundai.com/RU/EN/updateNoticeView/343

Last edited:

Slawoos

New member
Można samemu zaktualizować? W sensie czy serwis zrobi coś więcej niż użytkownik który sam pobierze i wgra update?

Sierek

Member
Nie wiem co robi serwis. Raczej nie ma tam nic więcej do zrobienia poza uruchomieniem aktualizacji.

Slawoos

New member
Dzięki za odpowiedź. A mógłbyś powiedzieć jak to zrobić?Bo na razie jedyne co mi się udało to dotrzeć do pliku a aktualizacjami map. A w menu samochodu przycisk Aktualizuj jest nieaktywny.

Sierek

Member
Aktualizacja nie jest zbyt skomplikowana:

Rozpakowujesz archiwum. Kopiujesz na pendrive. Musi być co najmniej 32GB, sformatowany w FAT32. Trzeba zwrócić uwagę, by w głównym katalogu na penie były trzy lub cztery pozycje:

1622267838780.png
Niektóre źródła mają archiwa z kilkoma poziomami, więc trzeb się zagłębić do odpowiedniego katalogu kopiując na pena:

1622267933559.png
Uruchamiasz samochód i wkładasz pena do portu USB na środku konsoli. Aktualizacja się rozpocznie automatycznie. Najpierw są sprawdzane sumy kontrolne plików na penie, potem wgrywany soft i znowu sprawdzane sumy kontrolne już wgranych plików. Po aktualizacji system się zresetuje (trwa to ok. 30 min.).

Nie wyjmuj pena i nie wyłączaj samochodu do czasu zakończenia aktualizacji!

Jeśli coś pójdzie nie tak i proces się zawiesi zresetuj system wykałaczką lub spinaczem i uruchom aktualizację ponownie. Miałem raz taki przypadek.

Jeśli aktualizujesz system z wersji 2019 wszystkie ustawienia się wpiszą w profil Gość. Jeśli założysz nowy profil, trzeba ustawienia zrobić na nowo (język, konto UVO, telefon, stacje radiowe, ...). Nowe opcje ustawiają się w pozycjach domyślnych (AA nie jest w split, kamera cofania wyłącza się po jeździe do przodu z określoną prędkością, itp.), więc trzeba cierpliwie przejrzeć wszystkie opcje i odpowiednio ustawić.

Wszystko robisz na własną odpowiedzialność!
Powodzenia!

Attachments

• 1622267825435.png
    1622267825435.png
    26,6 KB · Views: 1
  • 1622267887330.png
    1622267887330.png
    10,9 KB · Views: 1

Slawoos

New member
Ostatnie pytanie:)
Skąd to pobrać? Bo jedyne co znalazłem to plik "niby" aktualizacji map, który waży coś koło 4GB. Jeśli możesz to podaj linka do pobrania plików update. Z góry dzięki.

Slawoos

New member
Nie wiem czy to tylko u mnie czy z aktualizacja jest coś nie tak ale:
1. Po ustawieniu godzin włączania i wyłączania ładowania chwilę jest ok-do pierwszego zaplanowanego ładowania a następnie harmonogram się wyłącza.
2. Historia zużycia energii:do aktualizacji miałem zużycie rzędu 13-16 kw/100, po aktualizacji magicznie spadło na 7-8 kw/100km (co oczywiście prawdą nie jest bo na zegarach dalej jest koło 14). Ktoś ma podobnie?

Sierek

Member
1. Nie używam harmonogramów - sprawdzę przy okazji.
2. Historię mam podobną. Zapisy są przekłamane od czasu majowej aktualizacji.

Slawoos

New member
Cześć ponownie. Pytanko:czy testowałeś wersję oprogramowania z marca? No i w sumie drugie pytanie czy da się wstecznie (z mają do marca) aktualizować? Bo denerwują mnie te harmonogramy.

Sierek

Member
Pojawiła się nowa wersja 210603 oraz najnowsza 210817.

Zmiany:
1. Poprawiono harmonogram ładowania.
2. Poprawiono historię zużycia.

Link 210817

ATnet

Active member
Harmonogram ładowania coś nie działa, dzisiaj mi się nie odpalił. Zresetuję jutro MM station to może się poprawi. Ale widzę że niepotrzebnie się podnosiłem do nowej wersji bo jest gorzej....

Slawoos

New member
Niestety potwierdzam. Czas życia harmonogramu to 1 raz. Ustawisz, działa, naladuje i przestaje działać. Ja zrobiłem na Evse wyłącznik czasowy na tańszą taryfę. Dobrzse że chociaż historia zużycia w aucie jest pokazywana poprawnie.

Sierek

Member
Z moich obserwacji Android Auto działa stabilniej. Wcześniej podłączenie telefonu po uruchomieniu samochodu skutkowało przeniesieniem dźwięku na telefon, czasem działo się to później, po jakimś czasie . Teraz stabilnie dźwięk jest odtwarzany z systemu samochodu.

JareG

Active member
Niestety potwierdzam. Czas życia harmonogramu to 1 raz. Ustawisz, działa, naladuje i przestaje działać.
A u mnie raz działa, potem nie, a potem znowu mu się chce - akurat dziś chciałem tak na szybko podładować grata, bo troche słońca było.. podłaczyłem wtyczkę, a bydlak mi pisze, że odpali ładowanie w ustalonym terminie. Musiałem go zdalnie wyłaczyć, wyjąć wtyczkę i po ponownym podłączeniu łaskawie zaczął ładować :LOL:
Aktualizacji żadnych nie robiłem.

Pozdrawiam

ATnet

Active member
Prośba o zgłoszenie dealerowi problemów z oprogramowaniem, tylko zmasowany atak może wymóc poprawki.