Ciekawostki ze świata projektowania samochodów

p0li

Pionier e-mobilności
wszystko na plus z wyjatkiem tych aluminiowych kabli

p0li

Pionier e-mobilności
aluminium ma jeszcze taka brzydka ceche ze koroduje strukturalnie - i jesli instalacja HV jest z tego zrobiona to jak mowill klasyk uspiechow zelaju

p0li

Pionier e-mobilności
Właśnie dlatego stosuje się domieszki i odpowiednie stopy. Te przewody aluminiowe są stosowane nie tylko w motoryzacji ale również w awiacji.
w awiacji zrozumiale (waga) ale w pojazdach ladowych z ktorymi mialem stycznosc - przewody sa miedziane
i raczej nie przekonasz mnie ze jest do "dla dobra klienta"

skyactivwalker

Pionier e-mobilności
No ja z powodu mojej pracy w automotive, mam do czynienia z samochodami bardzo dużo. Od mniej więcej 2017 roku udział aluminiowych przewodów stale rośnie. To nie są już te stare aluminiowe przewody, utleniające się i kruszące po krótkim czasie. Elastyczność i trwałość mają na poziomie miedzi. A można sporo zaoszczędzić na masie. W mojej marce od 2003 roku inżynierowie wyznają lightweight strategy i szukają gramów w każdym dostępnym miejscu. I np w ostatniej mx-5 grube przewody pomiędzy alternatorem, dc-dc a kondensatorem i-eloop są alluminowe, podobnie jak większość przewodów zasilających. Zaoszczędzili 2 kg i zmieścili się z masà własną poniżej 1000kg bo takie było założenie. Dodatkowo chcieli mieć rozkład masy 50:50. Zmnjejszając liczbę i średnice śrub zdjęli 1230g i strasznie się tym jarali.

Michal

Pionier e-mobilności
A z czego robi się przewody energetyczne? Bo chyba z aluminium właśnie... od lat... setki tysięcy kilometrów...

p0li

Pionier e-mobilności
a z czego sie robi przewody elektryczne w domach? (i czemu z miedzi?)

skyactivwalker

Pionier e-mobilności
a z czego sie robi przewody elektryczne w domach? (i czemu z miedzi?)
Przy masie domu na poziomie dziesiątek ton te kilka kg nie robi różnicy, to po pierwsze.
Po drugie opracowane są również aluminiowe przewody do instalacji domowych i bywają znów stosowane. Nie możesz porównywać przewodów z lat 70 z dzisiejszymi to zupełnie inne materiały.
I po trzecie jeszcze trochę wzrośnie cena miedzi i alu wróci w wielkim stylu (jak mawiał Vincent Vega)

vwir

Pionier e-mobilności
Już wraca. Sam ostatnio montowałem nową linię (do istniejącej instalacji aluminiowej) i też dałem aluminium. Oczywiście przekroje są inne niż dla miedzi, ale odpowiednio dobrane służą latami. Dość powiedzieć, że robiłem to w budynku czterdziestoletnim, oryginalna instalacja alumioniwa ma się tam świetnie i nikt nie zamierza jej wymieniać.

Michal

Pionier e-mobilności
Dodajmy, że miedzi starczy nam na jakieś 50 lat przy obecnym zużyciu :p

Michal

Pionier e-mobilności
Na koniec naszego albo naszych wnuków życia to się zacznie dopiero walka o zasoby... Za 50 lat może być naprawdę ciężko.
Jeszcze jak rzeczywiście przejdziemy na EV i nie będzie już taniego asfaltu, jako odpadu z produkcji paliwa, to z czego drogi?

lookash_c

Pionier e-mobilności
Na koniec naszego albo naszych wnuków życia to się zacznie dopiero walka o zasoby... Za 50 lat może być naprawdę ciężko.
Jeszcze jak rzeczywiście przejdziemy na EV i nie będzie już taniego asfaltu, jako odpadu z produkcji paliwa, to z czego drogi?
Za 50 lat to będziemy latać jak w "Jetsonach", po co komu drogi :) A zasoby ściągniemy sobie z kosmosu.