Komfort kół 20'' vs 18''

wojto

Nowy na Forum
Od nowego (wersja techno) mam koła 20 cali z oponami całorocznymi Goodyear vector 4season gen3. Wyglądają pięknie, ale niestety na naszych dziurawych drogach bardzo czuć każą nierówność poprzeczną, dziurę czy studzienkę. Zastanawiam się czy się nie przesiąść jednak na 18 cali (felga typu Oston jak w tańszych wersjach), straci się trochę na wyglądzie ale za to komfort powinien być większy i przy okazji może troszkę niższe zużycie energii.

Pytanie - ktoś z was ma doświadczenie jazdy tym samochodem na 18' w porównaniu z 20'? Na przykład letnie macie 20'' a na zimę dokupiliście 18'' i na takich teraz jeździcie? Po prostu zastanawiam się czy gra jest warta świeczki - zwłaszcza jeśli różnica w komforcie będzie niewielka - taki komplet kół jednak trochę kosztuje (około 8tyś zł).
 

wojto

Nowy na Forum
Ok, zdecydowałem się i wymieniłem koła na 18'' te co pisałem wyżej plus opony całoroczne Goodyear VECTOR 4SEASONS GEN-3 195/60R18 (oryginalnie były Goodyear VECTOR 4SEASONS GEN-3 215/45R20).

Jak dla mnie było warto - komfort mocno się poprawił na naszych dziurawych drogach. Już nie boję się tak wjeżdżać w studzienki jak na 20''. Już myślałem, że wszedzie dookoła drogi połatali po zimie, bo nie czuje już tak tych dziur. Ale jednak dziury zostały, a lepszy komfort to zasługa większego "balona" na mniejszej feldze.
Bardzo się zdziwiłem jak ciężkie były oryginalne koła 20'', które musiałem zanieść do piwnicy. Z ciekawości zważyłem i wskazywało mi ok 26-27kg. Myślę, że 18'' powinny być lżejsze o parę kilo.

Co do zasięgu to ciężko na razie powiedzieć na ile to zasługa lżejszego i trochę węższego koła (215mm vs 195mm) a na ile ostatnich ciepłych dni podczas wielkanocnego weekendu, ale pierwszy raz w życiu zobaczyłem na liczniku zasięg prognozowany 430km przy w pełni naładowanej baterii. Z tego co pamiętam, to w tamtym roku w ciepłym okresie raczej to było około 380km) Średnie spalanie na trasie powrotnej z weekendu wielkanocnego miałem około 13kwh/100km co było miłym zaskoczeniem.

Oryginalne koła 20'' z oponami całorocznymi na razie trzymam w piwnicy w razie czego. Chyba, że się znajdzie chętny do zakupu po dobrej cenie to zapraszam ;-)
 
Top