cziwello

Nowy na Forum
Piszę kolejny wątek ponieważ pierwszy który napisałem nie był dokładnie doprecyzowany, chociaż otrzymałem kilka bardzo istotnych odpowiedzi za które bardzo dziękuję.
Czas dokładniej opisać mój przypadek oraz cele które chcę osiągnąć.
Mam zamontowaną fotowoltaikę na falowniku SolarEdge z optymalizatorami mocy na każdy z 30 paneli (suma 10 kWp) . Panele są na 3 połaciach wschód południe zachód zapięte na jednym stringu bo to SolarEdge ;)
Mam na celowniku zestaw LiFePo4 o całkowitej pojemności około 28 kWh.
Potrzebuję trójfazowego falownika hybrydowego który będzie mógł ładować akumulatory z sieci (z przyszłorocznych taryf dynamicznych lub z G12 tanie godziny teraz) i zarządzać oddawaniem energii do budynku (pompa ciepła, wallbox oraz reszta urządzeń takich jak lodówka tv i oświetlenie czyli ogólnie cały dom) w godzinach kiedy energia będzie droga.
Widziałem że są takie urządzenia jaka Deye, ale te mają również obsługę fotowoltaiki która jest mi zbędna ( już ją mam). Bo jeśli posiadany inwerter solaredge będzie produkował energię to zanim ta trafi za dwukierunkowy licznik zakładu energetycznego będzie mogła trafić przez falownik hybrydowy do moich akumulatorów.
Fajnie gdyby poszukiwane urządzenie miało możliwość rozłączania sieci podczas rozładowywania baterii, oraz kompensację mocy biernej podczas ładowania baterii. Wiem że dowaliłem z oczekiwaniami, ale kto wie może jest na rynku takie cudo i na mnie czeka.
 

nabrU

Pionier e-mobilności
A nie lepiej (może nawet i taniej) po prostu wymienić falownik na hybrydowy co to ogarnie?
Widzę gdzie indziej, że interesujesz się baterią Seplos. Więc sprawdź też, który falownik ogarnia współpracę z tą baterią.
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Jak doprecyzuje jakie ma te optymalizatory to wtedy będziemy gdybać, bo jak dla mnie nie napisał dokładnie. No chyba, że inwerter SE działa tylko z optymalizatorami SE
Mam zamontowaną fotowoltaikę na falowniku SolarEdge z optymalizatorami mocy na każdy z 30 paneli (suma 10 kWp)
 

KrzyCh

Posiadacz elektryka
No właśnie chyba. SE to dobry, ale zamknięty system.

Niestety w pierwszym poście zbyt mało info o założeniach wciąż - chcesz to zrobić DIY?
Jeśli tak to na większość zadanych pytań umiesz sam odpowiedzieć. Jest sporo takich falowników - od taniej chińszczyzny, przez średnią (Deye np. zrobi wszystko o co prosisz) po np. Victron.
Jeśli nie znasz odpowiedzi, to lepiej nie pytaj na forum - z całym szacunkiem dla forum.

Jeśli nie DIY, to trza o co innego zapytać - o rekomendację dobrego instalatora.

PS
Nie zniechęcam do pomysłu bo sam podobnie kombinuję (mam 8kWp na SE), ale rozumiem, że nie robisz tego ze względów ekonomicznych tylko hobbystycznie, prawda?
 
Last edited:

6a8

Posiadacz elektryka
Poprawcie mnie ( ewentualnie ) : falownik hybrydowy per saldo jest trochę bardziej wydajny, bo robi 1 konwersję mniej.
DC -> AC -> magazyn
vs
DC -> magazyn.
 

daniel

Pionier e-mobilności
O kurde, też byłem przekonany, że dzięki bezpośredniemu ładowaniu DC będą mniejsze straty.
Inaczej mamy DC -> AC -> DC -> magazyn.
 

KrzyCh

Posiadacz elektryka
Nie no. Ja nie wiem jak on działa przy ładowaniu magazynu z PV (choć nie zdziwiłbym się gdyby jednak była konwersja). Ja tylko piszę, że on pobiera całkiem sporo dla samego podtrzymania elektroniki i modułu mocy. W efekcie nawet jeśli konwersja jest DC-DC, to jak się wliczy zużycie energii potrzebne na funkcjonowanie falownika to straty są. To ma 3 wiatraki choć pewnie to nie one pobierają najwięcej mocy.
Entropia nie maleje
 
Top