Zakaz parkowania BEV w garażach podziemnych

Piter

Posiadacz elektryka
Dziś spotkała mnie przykra sytuacja potwierdzająca tendencję narastającego hejtu na BEV.
Mojego syna zaczepił sąsiad oznajmiając, że był bardzo ciekawy kto parkuje „tą Teslą” i poinformował że właśnie rozmawiał z zarządcą wspólnoty i trzeba wprowadzić zakaz wjazdu dla elektryków i hybryd bo są straszne problemy z pożarami i ponoć w Warszawie 40 aut spłonęło. Nie chciał słuchać, że przyczyną tego konkretnego pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej i że w tej hali nie było żadnego elektryka. Nie interesowały go też przytaczane statystyki.
Wykurzyły mnie najbardziej 2 sprawy:
1. Zasugerował, że syn najlepiej żeby parkował na zewnątrz, on poda mu numer do pani Halinki która będzie mu otwierać szlaban i tam na pewno znajdzie wolne miejsce… Mimo że miejsce garażowe stanowi moją wyłączną własność!
2. Okazało się, że sąsiad jest właścicielem super bezpiecznego ekologicznie pojazdu Mazda 323 z roku 2004 (zdjęcie poniżej) posiadającego następujące „atuty”:
- nie spełnia żadnych norm emisji spalin
- pokolizyjny (każdy element w innym kolorze)
- pod silnikiem liczne wycieki 🤦‍♂️
F51DCD2C-167F-4177-BD51-B76FDBDE970D.jpeg

Rozważam 2 scenariusze:
Opcja 1. Wystosowanie do zarządcy pisma z wezwaniem do przedstawienia przez właściciela auta następujących dokumentów:
„- czy pojazd posiada ważne badanie techniczne
- czy pojazd spełnia jakiekolwiek normy emisji spalin EURO
- czy pojazd posiada świadectwo poprawności naprawy powypadkowej (nosi znamiona pokolizyjne)
- czy pojazd posiada ważne potwierdzenie sprawności instalacji elektrycznej
- czy pojazd nie posiada wycieków paliwa lub oleju
Do czasu przedstawienia ww dokumentacji, wnoszę o umożliwienie parkowania ww pojazdu na parkingu zewnętrznym za szlabanem na terenie Wspólnoty.” Akurat w tym przypadku jest to uzasadnione bo są ciagle problemy z wentylacją w naszej hali garażowej.

Opcja 2. Ustalić gdzie mieszka, pójść porozmawiać, wytłumaczyć mu, że nie ma racji i że nie ma prawa atakować mojego syna a już tym bardziej wypraszać go z należącego do nas miejsca parkingowego.

Co radzicie?🤷‍♂️ Jest sens się kopać z koniem i edukować, przytaczać statystyki, udowadniać że BEV nie jest wielbłądem❓ mam obawy, że opcja nr 2 może się źle skończyć…
To co się zaczyna dziać w tym kraju to jakaś masakra‼️

elektryk

Pionier e-mobilności
Tak niestety kończą się takie akcje jak ta z Parkiem Wodnym w Warszawie - bardzo nośny temat, chyba już wiral.

Osobiście uważam, że takie akcje jak z Parkiem Wodnym należy natychmiast i w zarodku dusić i to nawet kosztem pana prezesa który miałby stracić pracę. Niech potencjalni naśladowcy widzą, że nie warto. W przeciwnym wypadku rozkręci się hejt na elektryki i konsekwencje będą opłakane.

Bronek

Pionier e-mobilności
Pozostaje twarde przyjąć stanowisko, powołać się na ustawy o elektromobilnosci, na brak przepisów zabraniających parkowania i nadmienić, że jak będzie szumiał to może mieć kłopoty prawne. Jakie? Nie precyzować bo to podobne do tych palących się ev czyli wyssane z palca.
KAŻDE USTĘPSTWO , KAŻDA OKAZANA MIĘKKOŚĆ tylko utwierdzi gościa w swoim przekonaniu i doda mu paliwa do dalszego działania.
Ja jestem zawsze za skutecznym działaniem i o ile nie jest to "kark", to bym następnym razem w prostych słowach mu oznajmił jego stan umysłu uciekająć się nawet do słów nieparlamentarnych i OBOWIĄZKOWO PATRZĄC W OCZY, to konieczny warunek. Ostatecznie delikatnie i krótko: "Z ludźmi o tak małej wiedzy nie rozmawiam. Idź PAN i nie zawracaj dupy, doucz się, wtedy pogadamy..... ."
Każda nawet mała oznaka chęci negocjacji, próby wytłumaczenia, będzie traktowana jako argument, iż on ma rację.

Last edited:

Piter

Posiadacz elektryka
Olać go to jakby przyzwolić na rozpowszechnianie bzdur o elektrykach. A tego gów…. będzie coraz więcej. Lobby deweloperów, spółdzielców, wspólnot które za chwile będą miały obowiązek stawiania ładowarek będzie ten hejt podgrzewać. A ciemny lud to kupi…
Na pewno tego tak nie zostawię.

Michal

Pionier e-mobilności
Olać go to bardziej tak jakby olać bzdury o elektrykach na forum miłośników passata 98r :p
Widzę, że Twojej auto stoi zaraz za jego, więc biedak codziennie kilka razy dziennie staje swoim sztruclem obok kogoś, kto "na pewno ukradł i kupił z pieniędzy, które to jemu się należą, bo to on ciężko pracuje i on powinien móc takie kupić, ale i tak by nie chciał nawet gdyby miał pieniądze, bo te EV wszystkie to jedno wielkie oszustwo". :D
Nie nakręcają się, bo nic mądrego z tego nie wyjdzie.

Last edited:

elektryk

Pionier e-mobilności
Problem w tym, że tych "prostaków" nakręcają ludzie którzy już prostakami nie są. Wg mnie prostakami są Ci którzy są naiwni i myślą, że ten hejt to wina braku edukacji ludzi, a nie celowe działanie grup interesów które na elektromobilności tracą. To nimi należy się zająć, a nie odbiorcami przekazu.

Jedną z tych grup są media, miałem okazję bardzo dobrze odczuć hejt na Teslę w 2018/2019 roku jaki rozpętały media w USA, stało się to zaraz po tweecie Elona, że chciałby odpalić serwis oceniający pracę dziennikarzy:

Hejt był taki, że szybko się z tego wycofał. Teraz kupił Twittera i historia się powtarza - media czują się zagrożone i rozpętują nową wojnę.

PS. Żyjemy w okresie tak dużych zmian społecznych, technologicznych i gospodarczych, że dolewanie oliwy do ognia i nazywanie ludzi prostakami to ostatnia rzecz jaką bym robił, wg mnie jesteśmy o krok od kolejnej rewolucji francuskiej.

Piter

Posiadacz elektryka
Jako społeczeństwo najlepiej co nam wychodzi to skakanie sobie do gardeł :( Tylko edukacja może nas uratować i jedyna szansa to młode pokolenie. Pamiętam gdy wystawiałem Teslę na WOŚP i miałem stanowisko tuż obok strażaków. Młody strażak miał pełną wiedzę o pożarach i śmiał się, że ludzie się ich boją. Tylko wiedza, używanie umysłu, czytanie ze zrozumieniem i edukacja nas uratuje. Ale na co tu liczyć jak Pan Czarnek wydaje kase na wille zamiast sfinansować szkolenia z elektryków w szkołach i budować pozytywny wizerunek zmian od jakich nie uciekniemy 🤷‍♂️

bart_zaw

Posiadacz elektryka
Tak niestety kończą się takie akcje jak ta z Parkiem Wodnym w Warszawie - bardzo nośny temat, chyba już wiral.

Osobiście uważam, że takie akcje jak z Parkiem Wodnym należy natychmiast i w zarodku dusić i to nawet kosztem pana prezesa który miałby stracić pracę. Niech potencjalni naśladowcy widzą, że nie warto. W przeciwnym wypadku rozkręci się hejt na elektryki i konsekwencje będą opłakane.
Jest już nowa wersja historii z pływalnią i zakaz ma wrócić od 01/06 tylko lepiej przygotowany i z znakiem zgodnym z przepisami -- nie wiem jakimi i jak ale już takie artykuły sie przewijają.

W kwestii sąsiada to nie warto tracić nerwów -- gorzej jak wspólnota przyjmie takie postanowienia to wtedy będzie potrzebny ten czas i nerwy na dyskusje formalne.
A sąsiad to w sumie tez ma hybrydę - trochę Mazdy, trochę Opla.. chyba będziecie razem u Halinki parkować.

Piter

Posiadacz elektryka
Zarząd wspólnoty zasięgnął opinii prawnika i zdaje sobie sprawę że uchwała o zakazie korzystania z hali garażowej przez BEV jest niezgodna z ustawą o własności lokali.
Przepisy PPOŻ nie rozgraniczają aut na spalinowe i elektryczne. Jeśli instalacja oddymiająca, wentylacja itp itd stanowi zagrożenie dla mieszkańców to ewentualny zakaz powinien dotyczyć wszystkich aut. Więc jeśli w przyszłości ktoś się postara o jakąś kreatywną ekspertyzę i dojdzie do wprowadzenia zakazu to stanę Teslą w poprzek bramy garażowej i dla bezpieczeństwa mieszkańców zablokuję parking dla wszystkich. Koniec miękkiej gry‼️

kuler

Nowy na Forum
Zarząd wspólnoty zasięgnął opinii prawnika i zdaje sobie sprawę że uchwała o zakazie korzystania z hali garażowej przez BEV jest niezgodna z ustawą o własności lokali.
Przepisy PPOŻ nie rozgraniczają aut na spalinowe i elektryczne. Jeśli instalacja oddymiająca, wentylacja itp itd stanowi zagrożenie dla mieszkańców to ewentualny zakaz powinien dotyczyć wszystkich aut. Więc jeśli w przyszłości ktoś się postara o jakąś kreatywną ekspertyzę i dojdzie do wprowadzenia zakazu to stanę Teslą w poprzek bramy garażowej i dla bezpieczeństwa mieszkańców zablokuję parking dla wszystkich. Koniec miękkiej gry‼️
Piter czy masz możliwość zapoznać się z opinią i przesłać tu kluczowe wnioski z odwołaniem się do konkretnych przepisów z ustawy o własności lokali?

Piter

Posiadacz elektryka
Podejrzewam że zrobili konsultację ustną, ale całość sprowadza się do tego, że wspólnota mieszkaniowa nie może podejmować uchwał, które wykraczają poza zarząd nieruchomością wspólną i ingerują w prawo odrębnej własności lokalu (art. 22 ust. 1 ustawy o własności lokali). Jest mnóstwo orzecznictwa sądów kwestionujących uchwały we wspólnotach dotyczące np regulaminów użytkowania części wspólnych, regulaminu porządku domowego itp.
Istotny jest też art. 140 k.c. na podstawie którego każdy sąd zakwestionowałby uchwałę o zakazie korzystania z miejsca parkingowego jako rażącą ingerencję w sferę prawa właściciela do korzystania z rzeczy.

Michal

Pionier e-mobilności
Niemiec, przyjechał nas spalić. Nie pierwszy raz...

Bronek

Pionier e-mobilności
Sarkazm? Bo jak nie, to głupota.,
Nie odnoszę się bezpośrednio, bo gdyby to nie był sarkazm to pewnych spraw sie nie tyka, gdyz zaczynają śmierdzieć.
Jak to nie sarkazm a w/w stan, to mamy goscia co powinien bronić piecy na butelki plastikowe i plyty OSB. "Kupilem piec i nie pozwalają mi w nim palić. Jak kupowalem to moglem stare buty z Teściową nawet włożyć do paleniska. Piec jest przeciez dobry"

ELuk

Pionier e-mobilności
Jeśli na moim osiedlu będzie inicjatywa zakazująca parkowania elektryków w garażach podziemnych budynków, w których przez całą dobę przebywają ludzie, to ją poprę. Z jednej strony dlatego że nowe oraz kilkuletnie samochody powodują zagrożenie pożarowe równie duże co auta spalinowe, których średnia wieku w Polsce to 16,5 roku. A z drugiej strony dlatego, że właściciele elektryków coraz częściej uzurpują sobie prawo do mówienia ogółowi czym mamy jeździć, a czym nam jeździć nie wolno. Oni podpisują się wszystkimi kończynami pod strefami czystego transportu, my podpisujemy się pod zakazem parkowania ich aut w garażach podziemnych. Przykro mi, taka jest rzeczywistość. A że niektóre zakazy nie mają podstawy prawnej, to cóż to za problem. Wyłączy się całkowicie garaż podziemny z użytkowania, to mieszkańcy mający auta spalinowe (a więc większość) szybko sama zrobi porządek z niesfornymi właścicielami elektryków. Innymi słowy, ci drudzy nie będą mieli tam życia.
Nigdy nie podpisywałem się pod inicjatywami wyłączeniowymi…
Ten tekst to jest forma groźby.
Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji,
to będę agitował NIE za zakazem rejestracji nowych ICE od 2035 roku,
a za całkowitym zakazem używania osobowych aut spalinowych. ✌️
Wtedy garaże podziemne będą puste 🤨👍😎