PabloPN

Posiadacz elektryka
Może ktoś wrzucić jakiś zrzut. Liczy się brutto po odliczeniu składek, czy brutto całości. Walczę bo przekroczyny o parę złotych
brutto po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu... czyli z PIT-11 okienko nr 31...
przychód - koszt uzyskania przychodu = dochód
 

tlisek

Tomek
Może ktoś wrzucić jakiś zrzut. Liczy się brutto po odliczeniu składek, czy brutto całości. Walczę bo przekroczyny o parę złotych
Ku potomności:
V. DOCHÓD

Zakładkę należy wypełnić zgodnie z poniższą instrukcją w przypadku wybrania opcji TAK w oświadczeniu o wnioskowaniu o premię za dochód nieprzekraczający 135.000,00 zł rocznie. W przypadku wybrania opcji NIE należy przejść do kolejnej zakładki.
Wysokość dochodu dot. OOW i współmałżonka (we wniosku nie jest wskazywany dochód współwłaściciela pojazdu chyba, że jest współmałżonkiem OOW). W przypadku wnioskodawców niepozostających w związku małżeńskim lub wnioskodawców pozostających w związku małżeńskim z obowiązującą rozdzielnością majątkową przy wypełnianiu części V wniosku należy brać pod uwagę wyłącznie roczny dochód brutto Wnioskodawcy. W przypadku wnioskodawców pozostających w związku małżeńskim z obowiązującą wspólnotą majątkową, należy brać pod uwagę roczny dochód brutto Wnioskodawcy oraz współmałżonka. W pkt. 1.C cz. V wniosku średni roczny dochód brutto współmałżonków wyliczany jest automatycznie tj. suma rocznego dochodu brutto wnioskodawcy i współmałżonka dzielona jest na dwa.
WAŻNE! Do premii dla OOW z gospodarstw domowych o niskim dochodzie tj. nie przekraczającym rocznie kwoty 135 000 zł kwalifikują się osoby, które uzyskały udokumentowane dochody i ich źródło wskazane jest w cz. V wniosku w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku lub w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia (tj. do wnioskowania o premię nie kwalifikują się osoby, które nie uzyskały żadnych udokumentowanych dochodów lub takich których źródło nie występuje w cz. V wniosku).
Do wniosku nie trzeba dołączać dokumentów potwierdzających dochód.
Należy przechowywać te dokumenty, od momentu złożenia wniosku o objęcie wsparciem do czasu zakończenia umowy o objęcie wsparciem (tj. do zakończenia okresu trwałości zdefiniowanego w cz. IV wniosku). W tym okresie, na żądanie upoważnionych podmiotów, OOW jest zobowiązany do udostępnienia dokumentów potwierdzających prawidłowość danych.
W przypadku, gdy w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku lub w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia, OOW zanotował stratę (tj. przychód osiągnięty w okresie rozliczeniowym był niższy od kosztów poniesionych w celu jego uzyskania), we wniosku należy wpisać 0.
Okres za który należy wskazać wysokość dochodu uzależniony jest od momentu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia tj. należy wskazać wysokość dochodu za rok w którym dochody zostały rozliczone z US. W przypadku wyboru więcej niż jednego źródła dochodu należy wskazać wysokość dochodu za ten sam rok.
1. Dochód roczny Wnioskodawcy (OOW)/współmałżonka ustalany na podstawie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC,PIT-40A (opcja nr 1 w tabeli 1.A/1.B)
Dotyczy OOW/współmałżonka rozliczających się na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f, którzy: rozliczają się na podstawie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC oraz rozliczają się na podstawie PIT-40A, w przypadku, jeśli jedynym dochodem jest świadczenie z ZUS/KRUS i nie jest składane odrębne zeznanie podatkowe.
W przypadku OOW niepozostających w związku małżeńskim lub OOW pozostających w związku małżeńskim przy obowiązującej rozdzielności majątkowej: w polu Wartość dochodu należy wpisać kwotę podaną w pozycji „Podstawa obliczania podatku” z PIT-36 (poz. 285 deklaracji), PIT-36L (poz. 72 deklaracji), PIT-37 (poz. 129 deklaracji), PIT-38 (poz. 29 i/lub poz. 39 deklaracji), PIT-39 (poz. 26 deklaracji), PIT-CFC (poz. 41 deklaracji), PIT-40A (poz. 54 deklaracji) za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, lub w przypadku złożenia wniosku przed rozliczeniem PIT za rok poprzedzający rok złożenia wniosku należy wpisać dochód wskazany w ww. dokumentach z przedostatniego roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia.
W przypadku osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem: w punkcie 1.A i 1.B w polu Wartość dochodu należy wpisać kwotę wyliczoną dla Wnioskodawcy i współmałżonka odrębnie. Kwota wyliczona w polu 1.C musi być zgodna z kwotą w pozycji „Podstawa obliczania podatku” z PIT-36 (kwota z pozycji 285 musi być wykazana w polu 1.C wniosku – należy ze złożonej deklaracji PIT-36 wyliczyć odrębnie podstawę obliczenia podatku OOW i małżonka/i, którą należy wskazać w pkt. 1.A i 1.B wniosku), PIT-36L (poz. 72 deklaracji), PIT-37 (kwota z pozycji 129 musi być wykazana w polu 1.C wniosku – należy ze złożonej deklaracji PIT-37 wyliczyć odrębnie podstawę obliczenia podatku OOW i małżonka/i, którą należy wskazać w pkt. 1.A i 1.B wniosku), PIT-38 (poz. 29 i/lub poz. 39 deklaracji), PIT-39 (poz. 26 deklaracji), PIT-CFC (poz. 41 deklaracji), PIT-40A (poz. 54 deklaracji) za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, lub w przypadku złożenia wniosku przed rozliczeniem PIT za rok poprzedzający rok złożenia wniosku należy wpisać dochód wskazany w ww. dokumentach z przedostatniego roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia.
Przykład: Wnioskodawca składa wniosek w marcu 2025 r. Jeśli do tego momentu nie rozliczył podatku za 2024 rok, wskazuje dochód roczny za 2023 rok.
W polu Za rok należy wpisać rok, którego dotyczy uzyskany dochód.
2. Dochód roczny ustalany na podstawie: karty podatkowej (PIT-16) lub PIT-28 (opcja nr 2 w tabeli 1.A/1.B)
Dotyczy OOW/współmałżonków, którzy osiągali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
  • karty podatkowej: PIT 16,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: PIT-28.



Wnioskodawca oświadcza, że w roku wskazanym w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw rodziny w sprawie wysokości dochodu za dany rok z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, poprzedzającym rok złożenia wniosku uzyskał dochód roczny ustalony:
1. zgodnie z wartościami określonymi w załączniku do ww. obwieszczenia, obowiązującego na dzień złożenia wniosku oraz
2. na podstawie dokumentów potwierdzających wysokość uzyskanego dochodu, zawierających informacje o:
1. wysokości przychodu i stawce podatku lub
2. wysokości opłaconego podatku dochodowego
(zeznanie podatkowe, zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości przychodu, stawce podatku oraz wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego, w roku wskazanym we wniosku).
Przykład karta podatkowa (PIT – 16): Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w formie karty podatkowej.
Wartość dochodu rocznego dla wniosków, do których ze względu na dzień złożenia wniosku zastosowanie ma Obwieszczenie Ministra Rodziny?i Polityki Społecznej w sprawie wysokości dochodu za 2023 rok z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustala się poprzez odniesienie wysokości opłaconego rocznego podatku za rok 2023 rok do wysokości dochodu rocznego wykazanego w tabeli nr 1 zawartej w załączniku do ww. Obwieszczenia z dnia 27 lipca 2024 roku (M.P. z 2024 r. poz. 715).
Dochód roczny odpowiadający wysokości opłaconego podatku, ustalony na podstawie tabeli nr 1, przyjmowany jest, jako wartość dochodu rocznego Wnioskodawcy i wpisywany w polu Wartość dochodu.
Przykład (PIT-28): Wnioskodawca podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28.
Wartość dochodu rocznego dla wniosków, do których ze względu na dzień złożenia wniosku ma zastosowanie Obwieszczenie Ministra Rodziny?i Polityki Społecznej w sprawie wysokości dochodu za 2023 rok z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustala się poprzez odniesienie kwoty przychodów z pozycji „Ogółem przychody” z?zeznania podatkowego PIT-28 za 2023 do wysokości dochodu rocznego wykazanego w tabelach od nr 2 do nr 5 (odpowiednio do stawki podatku PIT - 28) zawartych w załączniku do ww. Obwieszczenia z dnia 27 lipca 2024 roku (M.P. z 2024 r. poz. 715).
Dochód roczny odpowiadający wysokości przychodu ogółem z zeznania podatkowego PIT–28, ustalony na podstawie tabel od numeru 2 do numeru 5 (w zależności od opłacanej stawki podatku), przyjmowany jest, jako wartość dochodu rocznego Wnioskodawcy i wpisywany w polu wartość dochodu.
W przypadku wykazania w jednym PIT-28 przychodów opodatkowanych różnymi stawkami podatku, dochód roczny do wniosku ustalany jest poprzez zsumowanie poszczególnych dochodów rocznych wyliczonych zgodnie z powyżej opisaną metodyką i wpisywany w polu wartość dochodu.
Do wniosku o udzielenie wsparcia zastosowanie ma Obwieszczenie obowiązujące na dzień składania wniosku. [...]
 

prezes

Nowy na Forum
Podobno po złomowaniu jako JDG trzeba udowodnić, że samochód był w środkach trwałych min. 3 lata. W jaki sposób to zrobić? Kto może wystawić takie zaświadczenie?
 

autorus

Fachowiec
Podobno po złomowaniu jako JDG trzeba udowodnić, że samochód był w środkach trwałych min. 3 lata. W jaki sposób to zrobić? Kto może wystawić taki dokument?
Księgowa? No bo niby kto.

A jak już się ma ten papier to gdzie wstawić taka informacje we wniosku?
 
Last edited:

krzyss

Pionier e-mobilności
Podobno po złomowaniu jako JDG trzeba udowodnić, że samochód był w środkach trwałych min. 3 lata. W jaki sposób to zrobić? Kto może wystawić takie zaświadczenie?
Pewnie ksiegowa, ewentualnie albo dodatkowo kopia polisy oc z wpisem ze do uzytku firmowego. Cos takiego mowili na spotkaniu na YT.
 

Darek1

Posiadacz elektryka
Księgowa? No bo niby kto.

A jak już się ma ten papier to gdzie wstawić taka informacje we wniosku?
Robiłem wniosek w styczniu i teraz uzupełnienie.
Przyjmij poniższą strategię. Wypełniasz wszystkie komórki po kolei, dokładasz załączniki, jakie są wymagane, wysyłasz i czekasz na pismo o uzupełnieniu.
Nie martw się, na pewno coś znajdą. Chociażby to, że zmienili formularz i trzeba nowe rzeczy dopisać. Tak było u mnie. Już nawet nie pamiętam, gdzie i co wpisywałem. Czy pytali ile lat był złomowany pojazd, czy nie. Wypełniłem wszystkie komórki, plus załączniki i wysłałem.
 
Top