Będziem (chyba) instalować magazyn energii

nabrU

Moderator
Kilka tygodni temu wpłaciliśmy zaliczkę na nowy dom i jak deweloper wszystko pozakańcza, prawnicy obu stron i bank pozałatwiają 'papiery', to może za jakiś miesiąc czy dwa będzie przeprowadzka. I jak to w takich chwilach bywa, żona myśli co na podłogę dać itp., a ja z kolei 'jak ładować dwa elektryki' plus 'czy iść w PV, magazyn energii czy obie rzeczy na raz bo tania energia to przeszłość’.

Kasy jak to w takiej chwili nigdy nie za dużo, więc padło, że chyba pójdziemy w magazyn energii na razie bez solarów. To pewnie dość nietypowe podejście z Waszego punktu widzenia, ale chętnie przeczytam co o tym myślicie. A dlaczego tak, o tym poniżej.

Gwoli wyjaśnienia dom to taki dość typowy angielski 3-kondygnacyjny 'townhouse' tym razem bez podjazdu z przodu (jak widać na zdjęciu), więc przed domem ładowania nie będzie, choć skrzynka z przyłączem 1F 100A i smartmeterem jest zaraz obok drzwi wejściowych). Mamy też z tyłu garaż (bez prądu na razie), który niejako przylega do ogródka więc padło, że ok 25 metrów kabla zbrojonego SWA 10mm2 wystarczy, aby podciągnąć prąd na około domu do garażu i mieć tam zainstalowaną ładowarkę 32A/7kW plus światło/prad. Czyli jedna sprawa prawie z głowy.

IMG-20221203-115950.jpg


Dach jak widać jest dwuspadowy z jedną połacią idealnie patrzącą na południe (no tak naprawdę to jakoś tak na azymut 190 stopni) i ze względu na wysokość i umieszczenie domu jako ostatni w szeregu - bez żadnego zacienienia. Można by rzec, że ideał do PV tyle, że powierzchnia tej połaci to jakieś 3 x 9 metrów. A to kokosów w kWp nie da, bo wymiar okazuje się nietypowy do typowych solarów, które mierzą zazwyczaj ok. 170 x 110cm, a te nietypowe (jak np. Perlight PLM-295MB-54 czyli 150x100cm) też jakoś na styk na ten dach włażą dając max. 5,3 kWp. (bo każdy panel tego typu to max. 295W).

Przy mojej lokalizacji i parametrach dachu/potencjalnej instalacji PV kalkulator PVGIS-5 wylicza, że rocznie powinienem uzyskać ciutke ponad 5900 kWh energii. Z tym, że to średnio jakieś 700kWh/m-c w maju, czerwcu i lipcu i trochę ponad 200kWh/m-c w grudniu czy styczniu. I to wszystko oczywiście średnio, bo pogodę ciężko przewidzieć, choć dewiację pogodową kalkulator też wylicza.

PVGIS-5_GridConnectedPV_50.890_-1.256_undefined_crystSi_5.3kWp_14_45deg_10deg.jpg

Zużycie energii w dotychczasowym domu za 2022 rok wyniosło 6558 kWh z tego w taniej taryfie (czyli w nocy) zużyliśmy 4525kWh, więc w droższej (dziennej) taryfie było to 2033kWh. Czyli 69% naszego zużycia to noc, gdzie ładowane są EV czy nastawiana pralka/suszarka czy zmywarka, aby obniżyć koszty Z tego według danych EVSE na ładowanie EV poszło 3744kWh czyli 82% zużycia w tańszej nocnej taryfie. Gdy nie ładujemy EV to dzienne zużycie energii to ok 8-9 kWh.

Co do mojej taryfy elektrycznej to w godzinach 21:30 – 02:30 (czyli przez 5h) płacę 8,25p/kWh, poza tymi godzinami 34,86p/kWh. Taryfa podpisana do połowy lipca 2023 potem będzie (jak znam życie) tylko drożej (choć zazwyczaj sporo drożeją ceny w szczycie).

Koszt tradycyjnie popularnego tutaj rozwiązania, czyli PV rzędu 5,3kWp to mniej więcej:

Panele PV: 18 x 295W Perlight Delta Mono PERC Triple Black – 2700 GBP
Inwerter hybrydowy 5kW to ok. 1500 GBP
Akcesoria, mocowania, kable, dodatki pewnie jakieś 750 GBP
Instalacja/robocizna pewnie ok 1000 GBP (u nas wymagane jest np. rusztowanie do takich prac więc na 3 kondygnacje tanio nie będzie)
Co daje prawie 6000 GBP.

Mam niestety wrażenie, że same solary nie mają sensu przy moim ‘use case’ (samochody ładowane w nocy lub za darmo w pracy) albo bez magazynu energii (baterii), ponieważ mój ZE nie ma wirtualnego magazynu energii w ofercie (jak w PL), tylko płaci (na dzisiaj) 4,1 pensa za każdy wyeksportowany kilowat (a przypomnę, że jego koszt w szczycie to dla mnie obecnie 35 pensów). Wygląda, że w lecie z solarów będę miał (średnio) dziennie ok 20kWh, których nie wykorzystam w pełni, a zimą wygląda, że średnio będzie to 8kWh dziennie (jak pogoda pozwoli, bo może być i zero)

Weźmy więc pod uwagę wyłącznie instalację magazynu energii o pojemności załóżmy 10kWh z inwerterem hybrydowym 5kWh gdzie koszt materiałów to jakieś 5800 GBP (przykłady poniżej):

https://www.bimblesolar.com/ongrid/hybrid-inverter-bundle-storage?product_id=2944

https://www.itstechnologies.shop/co...ter-complete-kit-to-charge-from-grid-or-solar

Dodajmy tańszy montaż (załóżmy 500 GBP) więc przy cenie 6300 GBP mam system, który w teorii powinien mi zapewnić ładowanie baterii w ciągu kilku godzin taniej taryfy (przy równoległym ładowaniu EV jeśli trzeba), a potem rozładowanie tych 8 czy 9 kWh na potrzeby domu po cenie taniej taryfy. W razie co zawsze można zainstalować solary później (lub dodać więcej baterii) i spiąć to wszystko do ‘kupy’.

Oczywiście mam zamiar uzyskać trochę wycen wszystkich rozwiązań i okaże się na ile moje wyliczenia są OK i na co mnie stać, ale zapraszam do dyskusji ;)
 

Hakun

Zadomawiam się
Mając skrajny segment od południa może warto pomyśleć o rzędzie paneli ustawionych pionowo na elewacji? Na drugim stringu oczywiście. To pozwoli zmaksymalizować produkcję w zimie.
 

nabrU

Moderator
@Hakun
Raczej nici z tego z dwóch względów:
1. Niższy dom sąsiada od południa będzie dużo zasłaniał (zerknij na zdjęcie w 1 poście - fragment domu widać po prawej)
2. Być może taki 'trik' się nie uda ze względu na 'restrictive covenants' czyli zapisy czego właściciel domu / działki zrobić nie może na swojej posesji (niedługo się dowiem jakie to ew. restrykcje).

Ogólnie też nie mam ciśnienia na duże solary za wszelką cenę (stąd wątek o bateriach) i estetyka budynku też jest ważna (co już napisałem), więc nawet takie 5kW by wystarczyło.
 

JareG

Pionier e-mobilności
Ja mam na swoim domu 15kWp na 3 płaszczyznach (parterówka z czterospadowym dachem) i dokładam 5kWp z inwerterem hybrydowym on-grid i magazynem energii 48V. Ponieważ mam dziesiątki akumulatorów ołowiowo-kwasowych EFB, spróbuję od nich zacząć. Celuję w 20kWh zobaczę jak się sprawdzą.
U mnie w Toruniu jest człowiek (spotykamy się k. Lidla co jakiś czas :D), który sobie takie coś zrobił (ino na 4 aku 100Ah) i to działa. Ja mam niestety falownik, który obsługuje baterie wysokonapięciowe, więc musiałbym zacząć od minimum 16 szt., a to już trochę miejsca zajmuje.. za to nawet kupując nowe aku kwasowe to chyba najtańsze rozwiązanie.

Pozdrawiam
 

nabrU

Moderator
Oczywiście akumulatory ołowiowo-kwasowe też mogłyby być (bo są stosowane w rozwiązaniach off-grid takich jak łodzie czy kampervany), jest tylko kilka 'ale' jeśli weźmiemy pod uwagę system o sporej pojemności:
- trzeba mieć miejsce (najlepiej przewiewne),
- straty na ładowanie / rozładowanie są zazwyczaj większe niż LiFePO4 / LFP itp,
- czas życia takiej baterii jest krótszy, no chyba że zmniejszymy pojemność rozładowania (czyli wtedy trzeba sporo przewymiarować),
- krzywa ładowania też nie jest optymalna (duży prąd na początku, mały na końcu).

Tutaj trochę teorii na ten temat i przykładów baterii:

 

vwir

Pionier e-mobilności
Oj będę 'widział' bo ja mam niebieski charakter / osobowość i dysharmonia mnie wkurza ;) więc srebrne ramki czy materiał panela na ciemnografitowym dachu będzie mnie denerwować.


Ależ to 'oczywista oczywistość' gorzej z ich rozmieszczeniem na dachu 3 x 9 m.

1. Panele Perlight 295W - wymiar 150 x 100cm więc idealnie wchodzi 18 paneli w wersji 2 rzędy po 9 paneli pionowo, co daje 5,31kWp. Cena paneli 2682 GBP (wychodzi 0,50 GBP/Wat).
2. Panele Perlight 415W (też całe czarne ;)) - wymiar 172 x 115 cm więc 7 x paneli w pionie w jednym rzędzie (ok. 805 cm) + 5 x paneli w poziomie w kolejnym rzędzie (ok. 860 cm), co daje 5,39kWp. Cena 2431 GBP (0,45 GBP/Wat) - niby taniej, tyle samo mocy, ale ta estetyka ułożenia paneli pionowo i poziomo :unsure:
3. Panele Longi 500W - wymiar 207 x 113 cm więc 7 x paneli w pionie w jednym rzędzie (ok. 791 cm) + 4 x panele w poziomie w kolejnym rzędzie (ok. 828 cm), co daje 5,5kWp. Cena 2508 GBP (0,46 GBP/Wat). Może jest szansa zamontować 8 panel w pionie (904 cm), bo według brytyjskich przepisów budowlanych solary nie mogą wystawać więcej niż 20 cm ponad połać dachu. Wtedy moc PV wzrasta do 6kWp. Tylko to srebrne matryce PV i ramki...

Na logikę opcja 2 wygląda najlepiej



Ja tam opcji 'kiedy mi się to zwróci' nie specjalnie liczę, bo jest zbyt wiele niewiadomych / zmiennych w przyszłości, choć z drugiej strony wydatków sporo przy takiej przeprowadzce / kupnie jest, więc budżet nie jest niestety nieograniczony...
Czekaj czekaj… Na jakim falowniku chcesz to zrobić? Generalnie nie możesz sobie tak dowolnie mieszać paneli pionowo i poziomo. To znaczy możesz, ale na jednym stringu powinny być ułożone tak samo. Więc to byłoby ok, gdybyś wszystkie poziome wrzucił na jeden string, a wszystkie pionowe na drugi. Ale wtedy sprawdź jaki masz zakres napięć dla mppt, bo 5 paneli to może być za mało, albo przy samej dolnej granicy.
 

nabrU

Moderator
Czekaj czekaj… Na jakim falowniku chcesz to zrobić? Generalnie nie możesz sobie tak dowolnie mieszać paneli pionowo i poziomo.

Co do falownika to jeszcze nie wiem, bo dopiero teraz będę pytał o wyceny, a każdy instalator zawsze coś tam preferuje. Choć z lektury neta sporą popularność mają tutaj takie jak niżej:
https://www.givenergy.co.uk/products#giv-hy-5-0-gen-2 (MPPT range: 150V-550V)
https://www.sunsynk.org/5kw-hybrid-inverter (MPPT range: 125-425V)

lub na przykłąd takie rozwiązanie all-in-one co można nawet w pokoju zainstalować ;)

(MPPT range: 120 V - 450 V)

Panele Perlight 415W (z opcji 2) mają min. napięcie 37,1V a to x5 daje 185,5V czyli ok dla obu inwerterów.

Sorki za głupie pytanie: ale dlaczego panele w pionie nie mogą być na tym samym stringu, co te w poziomie (albo vice versa)?
 

vwir

Pionier e-mobilności
Sorki za głupie pytanie: ale dlaczego panele w pionie nie mogą być na tym samym stringu, co te w poziomie (albo vice versa)?
Poczytaj instrukcję falowników. Najczęściej o tym wspominają. Generalnie inaczej położone panele generują inną moc. A w jednym stringu w każdym punkcie obwodu masz takie samo natężenie prądu. Więc jeśli nawet jeden panel będzie ograniczał natężenie, to przez każdy panel będzie płynął prąd o takim właśnie ograniczonym natężeniu. Z tego powodu wszystkie panele w stringu powinny być tej samej firmy, o tej samej mocy i powinny być tak samo położone.
 

nabrU

Moderator
Właśnie zauważyłem że opcja 3 z postu #8 to się nawet na dach (na wysokość nie zmieści) :ROFLMAO:

Inna sprawa to doczytałem, że pewne rozwiązania jak pompy ciepła, solary itp są teraz u nas zwolnione z VAT. Niestety nie jest zwolniony z VAT-u magazyn energii jeśli jest instalowany sam tj. niezależnie / bez solarów, więc chyba będą jednak same solary albo solary+bateria.

Wysłałem trochę zapytań, ale popyt jest podobno tak duży u nas, że jest problem z uzyskaniem wyceny. Niektórzy instalatorzy piszą otwarcie na stronach WWW, że do odwołania nie podejmują się wycen / nowych instalacji.
 

Mindive

Posiadacz elektryka
Kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę moim zdaniem:
1. Sorry ale muszem - solary grzeją glikol i CWU, na dachu montujemy panele PV ;)
2. Twoj inwerter musi być jednofazowy - zwracaj na to uwagę, bo to spora odmienność od falowników dostępnych w Polsce. Wg dataschet max prąd na wyjściu to 22A czyli max moc ładowania to raptem 5kW, ale na jednej fazie. Zwróć uwagę, czy twoje auto w ogóle będzie mogło wykorzystać ładowanie ze słońca z taką mocą - jeżeli masz ID3 to tutaj będzie max 3,7kW - i to mowa o maksymalnej mocy latem w bezchmurny dzień. Ładowanie wystartuje dopiero od 1,6kW, czyli dość wąskie jest okno ładowania samochodu.
3. Moim zdaniem na magazyn szkoda pieniędzy, bo zwyczajnie będzie za mały, by w ogóle odczuć korzyść z jego posiadania. Jeżeli już miałby mieć sens to w oderwaniu od auta elektrycznego i po prostu pokrywałby ci dwa piki zużycia energii twojego domu, a auto ładuj 11kW w nocnej taryfie najtańszym wallboxem lub cegłą.

W tym roku ładowałem dwa elektryki ze słońca z instalacji 24kWp i udało się w ten sposób naładować 5MWh energii, "raptem" 40% całkowitego rocznego zapotrzebowania aut w prąd.
 
Top