Aktualizacja oprogramowania

tokwi

Posiadacz elektryka
Wkrótce miniakowi minie rok.
Fajne auto, nadal bardzo cieszy i najechane już ponad 15 tys.km.
Jako, że Elon rozpuścił mnie kilkunastoma update rocznie, to myślę: "może i Mini coś powinien od życia dostać"? Wyposażony został przecież w pakiecie przeróżne usługi i subskrypcje.., a koncern BMW chce teraz w modelu subskrypcyjnym sprzedawać nawet ogrzewanie kierownicy (patrz: https://www.bmw.pl/pl/shop/ls/cp/connected-drive")
Może więc i dla mojego będzie jakiś upate oprogramowania zawierający optymalizacje, poprawki błędów, unowocześnienia... Przydałby się choćby aktualizacja map (kupiona 3 letnia subskrypcja) bo i obwodnica Słomnik już oddana, trasa Łagiewnicka w KRK itp., a niebawem trzeba będzie się zastanowić czy przedłużyć abonamenty. Niby samochód połączony z Internetem, jest aplikacja z powiadomieniami, przewidziano również w instrukcji funkcjonalność samodzielnych update, tylko przez rok nic się nie wydarzyło... więc dzwonię wczoraj do salonu dopytać jak to z tymi updateami.


Z tego co ustaliliśmy z miłymi pracownikami salonu w przypadku MINI są 3 główne rodzaje aktualizacji

1. Aktualizacje oprogramowania układowego/sterowników ECU
- w przypadku MINI update możliwy jest jedynie stacjonarnie w serwisie (czas ok. 2 godz)
- na żądanie nikt nikomu nic nie zaktualizuje, chyba że odpłatnie
- bezpłatne update są przy akcjach przywoławczych, które można sprawdzić:
https://www.bmw.pl/pl/footer/quick-link/bmw-vehicle-recalls.html

2. Aktualizacje systemowe oprogramowania Centrum Multimediów
- ten update teoretycznie możliwy jest (powinien być) do samodzielnego wykonania zgodnie z procedurą na str.58
- mówiono mi, że teoretycznie update powinny się zaciągać same po eSIM ale też można wgrać z USB pobierając z Internetu

3. Aktualizacje MAP
- wygrywa się po USB (jeśli ktoś ma co wgrać)
- teoretycznie mapy pobiera via Internet oprogramowaniem "MINI Download Manager"

Teoretycznie to wszystko dobrze wygląda teoretycznie

W praktyce tak:

1. Jeśli sam sobie nie sprawdzisz to nie wiesz, że masz jakaś akcję przywoławczą. Nie rozumiem tego, bo przecież mam auto zarejestrowane, zgodziłem się na przesyłanie przeróżnych danych do centrali BMW i oddaję swoją prywatność, a nikt mi nawet nie wyśle pop-upa, że mój VIN ma akcję przywoławczą (Kod akcji technicznej: 0084870100). Na stronach internetowych nawet nie ma opisu tej akcji, czyli nie wiesz, czy hamulce, pasy, silnik, czy co? Więc umówiłem się na serwis (szczęśliwie mój VIN ma akcję) i będę miał szanse na podniesienie wersji oprogramowani w sterownikach i modułach samochodu.

2. To co mogę wgrać samodzielnie jest tak głęboko ukryte, żeby ciężko dotrzeć. Ale w końcu znalazłem oprogramowanie. Oprogramowanie koncernu samochodowego Premium wystawione jest na stronach producenta do Internetu bez podpisu cyfrowego, więc Windows Defender domyślnie nie puszcza. Jak już się obejdzie zabezpieczenia i zainstaluje to teoretycznie po uwierzytelnieniu użytkownika w BMW/Mini powinno się dać pociągnąć mapy i update stacji multimedialnej. Teoretycznie to nawet wygląda, ale praktyka jest inna. Jest taki komunikat.

1662630573432.png

Wysłałem więc wczoraj do BMW maile, że im usługi nie działają.
Rozumiem, że Mini/BMW to nie komputer na kółkach (jak Tesla) - na maile możnaby jednak odpisać wtedy byliby nawet lepsi ;-)

Nie piszę tego wątku, żeby narzekać, tylko spróbować opisać pozytywną ścieżkę aktualizacji oprogramowania, na którą dopiero wchodzę. A może ktoś z kolegów doradzi jak to zrobić najszybciej i najefektywniej? Póki co zapisałem się na serwis.

Odnośnie nie działania usług, to w sumie dla akcjonariuszy BMW to dobrze, że mało kto z nich korzysta i wszystko póki co przez serwis. W przeciwnym wypadku, gdyby więcej osób korzystało z usług online, to akcje poleciałyby w jeden dzień kilkanaście procent (jak ostatnio np.: Garmin).
 

tokwi

Posiadacz elektryka
Ad.3 Aktualizacje map
Przeinstalowałem na nowo Mini Download Managera i ruszyło.
Ściąga się 16GB z sygnaturą 2022-2. W porównaniu do Tesli - to akurat na korzyść BWM.
Wieczorem zainstaluję

1662639125831.png
 

tokwi

Posiadacz elektryka
Ad. 3 - update map
trwa ok kwadransa
robiłem na odpalonym silniku, bez podłączenia pod EVSE.

Z numeracji wnioskować można, ze te aktualizacje map są dość częste. Ale to sa pakiety dla całej Europy i nie potrafię jeszcze powiedzieć jakie są rzeczywiste zmiany w mapach w PL.

Ad. 2 - ciagle czekam na info od BMW - skąd i jak zrobić update headunita
 

Attachments

  • BEFF4546-E96E-4999-8B7F-6B330F3E381C.jpeg
    BEFF4546-E96E-4999-8B7F-6B330F3E381C.jpeg
    93,8 KB · Liczba wyświetleń: 20

tokwi

Posiadacz elektryka
No to 23 września byłem na serwisie w ramach akcji przywoławczej nr: 0084870100

Wygląda, ze w Mini procedura rejestracji w serwisie jest podobna do Tesli tj. via aplikację mobilną można zarejestrować termin i zrealizować check-in. Pewne operacje trzeba było jednak realizować podwójnie tj. niezależnie od self service zrobić to jeszcze raz u Pana Kamila. To jednak dla mnie plus, bo doceniam że firma "starej" gospodarki działa jak ta "nowej", której operacyjnie łatwiej bo nie ma "starego ogona".

Podobno w ramach akcji jest realizowany upgrade całości oprogramowania, więc już nie rozpaczałem, że nie nadal nie wiem jak samodzielnie zaktualizować zgodnie z instrukcją oprogramowanie Stacji Multimedialnej. Od blisko 2 tygodni nikt od producenta nie odezwał się w sprawie zgłoszenia na infolinię - "how to do it (pkt.2)?" Może jeszcze w MINI myślą, może zadzwonią, może też przyślą maila z zapytaniem "czy jest pan zadowolony?".

Wracając do prac serwisu. Cały proces u dealera trwał ok 3 godzin. Odebrałem auto umyte z zewnątrz i odkurzonymi dywanikami.

Przeprowadzono upgrade:
- sterowników ECU m.in. upgrade oprogramowania jednostki Head Unit (obsługa dodatkowego kodu zasilania pojazdu wprowadzonego w eCall)
- oprogramowania Centrum Multimediów

Nie wiem jak dotrzeć do wersji oprogramowań sterowników więc nie potrafię ocenić, które sterowniki rzeczywiście dostały nowy firmware.

Oprogramowanie Stacji Multimedialnej zostało podniesione z wersji: 002-156-007 (wersja z dnia zakupu) do wersji 00-162-001 (wersja po serwisie) Jednocześnie z update wersja map została zmieniona na wersję 2021-3(R2144B1R)

Jest to pewne zdziwienie, bo od ok. 2 tygodni miałem już mapy 2022-2(Q2051B1R), ale jakoś mnie to specjalnie nie boli, bo potrafię już to samodzielnie ugpreadować i zrobić serwis po serwisie :-(

Ciekawe czy akumulator 12V to wytrzyma :D
To była rzecz, która zwróciła moją uwagę tzn. w trakcie update oprogramowania akumulator 12V samochodu był podłączony do zasilacza.
Widać tak trzeba, bo akumulatorki małe, a procedura długa.


==
I jeszcze jedno. W tym samym czasie, w ciągu 2 tygodni wjechało mi do tesli 3 x nowe oprogramowanie.
Przybyło mi: tryb kinowy, alternatywne trasy nawigowania, status bar telefonu, nowe gry jak np: Sonic, kalibracja baterii, vision only
Ubyło mi: radar

Szukałem, czy są jakieś zmiany funkcjonalne w MINI. Nie ma. Żona będzie zadowolona - nic się nie zmieniło!
... tylko na nowo trzeba było sparować telefony, zrobić indywidualne setup-y...

Jeśli ktoś chce zapytać, czy warto robić upgrade?
W mojej ocenie nie warto. Tam czas się zatrzymał i raz dobrze zrobiony produkt nic nam nie da więcej.
 
Top