BMW iX1 - odczucia po 2 dniach użytkowania

elektryk

Pionier e-mobilności
Z moich doświadczeń z telefonami Pixel to kluczyk bezprzewodowy często przestaje działać automatycznie. Liczę, iż w końcu jakiś nowy software rozwiąże ten problem.
Używam Pixel 6 Pro i tylko raz miałem sytuację, że mi nie zadziałał dostęp (odpaliłem apkę Tesli, przyłożyłem telefon do słupka i już ok) - to było całkiem niedawno, nie wiem co było powodem, ale nawet słuchawki Bluetooth zaczęły mi się rozłączać (tak jakby telefon się głęboko usypiał) - wybudzenie telefonu od razu wybudziło połączenie ze słuchawkami.

Natomiast kilka spostrzeżeń z użytkowania - czasami jest kilka sekund zwłoki - zwłaszcza przy bagażniku, pomaga wyjęcie telefonu z kieszeni i wybudzenie ekranu, jak podchodzę do samochodu z telefonem w ręku to jest bez zwłoki (telefon zapewne nie jest głęboko uśpiony).

Ciekawe natomiast jest to, że w nowej wersji aplikacji mobilnej Tesla znaleźli ciągi znaków sugerujące, że przygotowują się do uruchomienia dodatkowego rodzaju łączności z samochodem z użyciem UWB (Ultra Wide Band) - akurat w moim telefonie to może być ciekawe, bo wersja Pro ma UWB.
 

Michal

Moderator
Wydaje m się, że @vvv miał na myśli kluczyk w BMW. Ja mam TM3, pixela 5 i ogólnie nie mam problemów, poza updejtem do androida 13, który rozwalił funkcjonalność na kilka tygodni.
 
Last edited:

slack

Fachowiec
Mam go od 7 miesięcy. Mały, szybki czołg do miasta, do rowerów na haku i do przyczepki. Zużycie energii ok. 25% wyższe od TM3, niektóre rozwiązania lepsze, niektóre gorsze od Tesli. Aktualizacje oprogramowania były, ale tylko jakaś kosmetyka. Największa różnica na + w por. z Teslą to sprężystość zawieszenia. Sterowanie jak w Tesli, nie zachwyca, ale nie oczekiwałem sportowych doznań w 2,1 t SUVie. Teraz jest jakaś akcja serwisowa na napęd z przodu. Jak wrócę z wakacji zobaczę jak działa serwis door to door, pierwszy mój samochód z tych niemieckich premium :).
 

vvv

Nowy na Forum
@elektryk @Michal Chodziło mi o kluczyk do iX1, dlatego w tym wątku. Ma on dwie wersje, jedna na NFC chyba gdzie trzeba przyłożyć telefon a druga na UWB gdzie działa z kieszeni. W obu przypadkach klucz jest w aplikacji "Wallet" a nie BMW i klucz na NFC ponoć działa nawet przy wyładowanej baterii telefonu.

Więc dla uściślenia, klucz UWB czasem działa a czasem nie na telefonach Pixel. Nie jestem nawet pewien czy problem po stronie auta czy telefonu jest. Klucz NFC działa zawsze i bez problemu, ale nie jest tak wygodny. Być może jednak to najbezpieczniejszy klucz, bo można go ustawić by wymagał odblokowania telefonu.
 

Michal

Moderator
Sprawdź ustawienia aplikacji BMW na telefonie. Aplikacja Tesli wymaga ustawienia [Wykorzystanie baterii > Bez ograniczeń], żeby działać dobrze, bo optymalizacja potrafi ją uśpić i auto nie chce się otwierać, a domyślnie ustawia się właśnie optymalizacja.
Aplikacja Tesli ma też non stop powiadomienie na górze ekranu i to chyba też pozwala jej nie usypiać - może da się coś takiego włączyć w UBW.
 

elektryk

Pionier e-mobilności
@elektryk @Michal Chodziło mi o kluczyk do iX1, dlatego w tym wątku. Ma on dwie wersje, jedna na NFC chyba gdzie trzeba przyłożyć telefon a druga na UWB gdzie działa z kieszeni. W obu przypadkach klucz jest w aplikacji "Wallet" a nie BMW i klucz na NFC ponoć działa nawet przy wyładowanej baterii telefonu.

Więc dla uściślenia, klucz UWB czasem działa a czasem nie na telefonach Pixel. Nie jestem nawet pewien czy problem po stronie auta czy telefonu jest. Klucz NFC działa zawsze i bez problemu, ale nie jest tak wygodny. Być może jednak to najbezpieczniejszy klucz, bo można go ustawić by wymagał odblokowania telefonu.
W Tesli właśnie to przyłożenie telefonu do słupka idzie po NFC i to jest opcja awaryjna, to otwieranie po Bluetooth działa całkiem spoko, używam tylko tego. Raz na 4 miesiące użytkowania miałem tylko jakiś problem i wtedy otworzyłem via NFC.

Trochę mnie zmartwiłeś z tym UWB, bo to niby technologia dedykowana do rozwiązań typu kluczyk miała być i spodziewałem się że będzie jeszcze lepsza.
 

elektryk

Pionier e-mobilności
Sprawdź ustawienia aplikacji BMW na telefonie. Aplikacja Tesli wymaga ustawienia [Wykorzystanie baterii > Bez ograniczeń], żeby działać dobrze, bo optymalizacja potrafi ją uśpić i auto nie chce się otwierać, a domyślnie ustawia się właśnie optymalizacja.
😲 Ja mam "Optimized" na apce Tesli, spróbuję przestawić na "Unrestricted".
 

Michal

Moderator
Może teraz nie ma takiej dużej różnicy ale kiedyś pomogło na moje problemy z otwieraniem i tak mam ustawione od chyba roku.
Obecnie mam trudności tylko po jakiś felernych aktualizacjach auta albo telefonu. Ostatnio najgorzej było po android 13 - wtedy tragedia do tego stopnia, że trzeba było restartować BT, żeby przywrócić funkcjonalność i po jakimś czasie znowu się psuło - jakiś udokumentowany problem z BT w androidzie.
 

slack

Fachowiec
Dostęp bezkluczykowy działa w iX1 kilka godzin po "wyładowaniu" iPhona, tylko wtedy nie w oparciu o UWB a NFC - trzeba przyłożyć telefon do klamki.
Z androidem dostęp UWB działa na wybranych tel. Samsunga i Google, tu nie próbowałem.
NFC działa tylko na kompatybilnych telefonach z UWB.
Z jabłkiem jeździ żona, ja używam kluczyka.
 
Top