Chyba nie za dobrze z elektromobilnością w UK :) Ludzie wracają do ICE

Olecki

Pionier e-mobilności
Niesamowicie denerwujace jest to ze nadal nie dziala jeden standard platnosci i polaczenia z tymi stacjami, moze w koncu KE sie na cos przyda i wymusi tutaj cos tak jak z USB-C
Akurat za to możesz podziękować Tesli, jest standard ISO 15118 dotyczący ładowania i obsługi pług and charge ale Tesla zawzięcie walczy żeby nie został on obowiązkowy. Gdyby nie upór MElona w sprawie promowania własnych zamkniętych i gównianych standardów to w już teraz każdy nowy samochód mógłby obsługiwać zunifikowane P&C na każdej nowej stacji ładowania. Niestety KE nie miała wystarczająco dużych jajec żeby zmusić producentów do implementacji ISO 15118 ale może w końcu się obudzą.
 

luki

Pionier e-mobilności
Z tym P&C to jest tak jak z urban legends - wszyscy znają, nikt nie widział. Niby auta (przynajmniej VAG obsługują), ale ładowarka już żadna... poza Ionity i Porsche. I tak naprawdę nie wiadomo gdzie leży problem
 

Olecki

Pionier e-mobilności
Z tym P&C to jest tak jak z urban legends - wszyscy znają, nikt nie widział. Niby auta (przynajmniej VAG obsługują), ale ładowarka już żadna... poza Ionity i Porsche. I tak naprawdę nie wiadomo gdzie leży problem
Problem w tym że VAG też nie korzysta z ISO 15118 tylko z dużo starszego DIN70121, które nie nadaje się do implementacji na szerszą skalę z kilku powodów (częściowo pokrywających się z rozwiązaniem Tesli, w obu przypadkach niemożliwe do szerokiego zastosowania na wszystkich ładowarkach). Dlatego określono ISO 15118-2 (najnowsza wersja). W tej chwili sytuacja jest podobna do tej z portami ładowania 10 lat temu - każdy producent korzysta z tego co mu się podoba. Gdyby pojawiły się przepisy nakazujące implementację ISO 15118 w nowych samochodach to po stronie ładowarki wymaga to dodania jednego modułu, w przypadku nowych stacji do ogarnięcia w kilka tygodniu, dostosowanie starszych jest prostsze niż dokładanie płatności kartą.
Co ciekawe w USA planowano wymuszenie implementacji ISO 15118, decyzję Tesla zaskarżyła do sądu (i przegrała) ale teraz to pewnie nie wejdzie w życie.
 

luki

Pionier e-mobilności
Zgadzam się z tym. Jeszcze więcej byłoby dobrego, gdyby komunikacja po AC była rozszerzona (certyfikaty, SoC,...)
 
Top