To są dwie niezależne sprawy.
Ustawa ogłoszona wczoraj upraszcza procedurę ubiegania się o zgodę w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (wspólnoty, spółdzielnie..) ale tak jak piszesz dla punktów ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW. Jak dla mnie, można zawnioskować o instalację dla siebie np. dwóch punktów ładowania, np. jeden jako mała siła a drugi zwykłe gniazdo 230V i dzięki temu sama instalacja (kable, zabezpieczenia..) będzie musiała być przygotowana na więcej niż 11 kW.
Druga sprawa to rozporządzenie i program na dopłaty do punktów i stacji ładowania (przypominam - program kierowany do przedsiębiorców, samorządów, wspólnot, spółdzielni,
nie do osób fizycznych.) i tu rzeczywiście wymóg >= 22 kW (dla punktów ładowania).
ALE...
Na stronie Funduszu pojawiły się pytania i odpowiedzi do programu -
https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/qa--pytania-i-odpowiedzi
Wygląda na to, że aktualnie ogłoszone nabory nie dotyczą dopłat do
utworzenia punktu ładowania na potrzeby własne, a dotyczą jedynie
stacji ładowania (czyli związek ze świadczeniem usług ładowania), a to powoduje konieczność badania UDT, czyli dodatkowe koszty.
Związane jest to z faktem, że dofinansowanie na punkty ładowania na potrzeby własne wymaga zmian przepisów unijnych o pomocy publicznej (GBER) - "Planujemy jego ogłoszenie w późniejszym terminie (po wejściu w życie zmian przepisów w zakresie pomocy publicznej - GBER).", a zgodnie z informacją (
https://ec.europa.eu/poland/news/211006_transformation_pl) "Przyjęcie zmienionego GBER jest planowane na pierwsze półrocze 2022 r.".
Także ja 'na razie' odpuszczam te dopłaty.. być może zdecyduję się teraz zainstalować jakąś skrzynkę z gniazdami 230V i 3-fazowym i ładować się tymczasowo mobilnym EVSE, a ew. wallboxa zakupić i zainstalować po uruchomieniu naboru dla punktów ładowania.