Carport, zadaszenie tarasu

gim-kg

Pionier e-mobilności
Chciałem zadaszyć taras coś na zasadzie carportu. Obecnie mam PV opartą na mikroinverterach 4,8 kWp i trochę brakuje. Chciałem załatwić to z firmą która montowała mi PV (Stilo Energy) ale chcą, żeby postawić zadaszenie a oni mogą na tym położyć panele.
Szukam czegoś aby panele były od razu zadaszeniem z możliwością podłączenia do istniejącej instalacji.
 

Olecki

Pionier e-mobilności

solik

Pionier e-mobilności
kolega zamawial z Marciniak Ogrodzenia, w necie opinie sa rozne ale glownie polegaja na niekompletnosci zamowienia, moze akurat
 

vwir

Pionier e-mobilności
Właśnie kończę coś takiego dłubać u siebie. Ale robię sam, więc mocna inwencja twórcza, do tego z racji lokalizacji nie zależy mi specjalnie na estetyce. Też na mikroinverterach, ale one akurat są takim sobie pomysłem przy carporcie. Samą konstrukcję zrobiłem metalową, opartą na elementach z firmy baks. Generalnie oni nie mają carportów, tylko zwykłe konstrukcje na naziemną PV. Ale tak jak pisałem - mocna inwencja twórcza.
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Odświeżę trochę temat, @vwir udało Ci się zrobić jakieś postępy? Pochwalisz się jakimś zdjęciami? Moje PV niestety nie wyrabia i szukam kogoś kto ogarnąłby carport z falownikiem najlepiej hybrydowym i opcją dorzucenia baterii. Czy ktoś z was przeglądał jakieś ogłoszenia z neta i je weryfikował?
 

vwir

Pionier e-mobilności
Tak, już dawno zrobione. Mogę zrobić jakieś fotki jeśli chcesz. Tylko u mnie sytuacja dość nietypowa, bo jest to konstrukcja dostawiona z jednej strony do budynku, więc wykorzystałem ten fakt.

Edit: znalazłem jakąs fotkę.
 

Attachments

  • IMG_0273.jpg
    IMG_0273.jpg
    2,8 MB · Liczba wyświetleń: 62
Last edited:

nnnnn

Pionier e-mobilności
Sam ogarniałeś podłączenie PV? Wygląda spoko. Ja mam też dość nietypowo bo nie mogę dostawić się do budynku a potrzebowałbym postawić carport na 3 nogach, jeden róg wiszący i niestety na razie nic nie znalazłem
 

vwir

Pionier e-mobilności
Generalnie sam ogarniałem całą moją PV. Na zdjęciu kable jeszcze wiszą, bo czekam na wymianę mikrofalowników (3 sztuki na reklamacji).
 

Michal

Moderator
Tak, już dawno zrobione. Mogę zrobić jakieś fotki jeśli chcesz. Tylko u mnie sytuacja dość nietypowa, bo jest to konstrukcja dostawiona z jednej strony do budynku, więc wykorzystałem ten fakt.

Edit: znalazłem jakąs fotkę.

Nie daje mi spokoju to Twoje palenie się falowników...
Jak tak patrzę, na te Twoje panele, to wydają się dość nietypowe i wielkie. Czy dobrze widzę, że masz tam zamocowane tylko 4 sztuki?
Jeśli tak, to wygląda na to, że mają chyba 10 x 24 komórki (te małe prostokąty).
Ja mam na garażu największe jakie widziałem (545 Wp o wymiarach 2279 x 1134) i składają się z 6 x 24 komórki i one mają następujące wartości natężenia i napięcia:
12,94 A oraz 42,12 V (STC)
Natomiast na domu mam mniejsze panele (400 Wp o wymiarach 1724 x 1134) i składające się z z 6 x 18 komórki i one mają następujące wartości natężenia i napięcia:
12,94 A oraz 30,82 V (STC)

To oznacza, że jeden komórka daje około 2,17 A oraz 1,73 V (wychodzi tak mniej więcej w obu przypadkach).

Tym masz starszą generację paneli, więc pewnie mają inne wartości ale duża ilość komórek w każą stronę sugeruje, że możesz mieć przekroczone wartości napięcia albo natężenia dopuszczalne dla falowników i dlatego mogą Ci się palić jak głupie. Nie wiem co się zmieniło w nowszych generacjach paneli (o większych mocach z m2) ale możliwe, że któraś z tych wartości (np. natężenie) jest taka sama u Ciebie i każdy poduł ma po te 2,17A, co w sumie daje 21,7A z całego panela i przekracza prawie dwukrotnie dopuszczalną wartość falownika. Możliwe też, że firma, któa Ci to sprzedała jako komplet nie może się teraz przyznać do błędu, więc woli Ci je wymieniać na gwarancji aż ta się nie skończy :p

Falownik podałeś - z jego specyfikacji:
Dane wejściowe (DC)
Zalecana maksymalna moc wejściowa (STC) - od 180 - 400W x 2
Maksymalne napięcie wejściowe- 54V
Zakres działania - 18V-54V
Maksymalny prąd zwarcia DC - 15A
Zakres napięcia MPPT - 24V-45V
Maksymalny prąd wejścia - 12A x 2

No więc zostanie pytanie, jakie parametry mają panele?
 
Last edited:

JareG

Pionier e-mobilności
Sam ogarniałeś podłączenie PV? Wygląda spoko. Ja mam też dość nietypowo bo nie mogę dostawić się do budynku a potrzebowałbym postawić carport na 3 nogach, jeden róg wiszący i niestety na razie nic nie znalazłem
IMO 3 nogi to mocno nietypowe rozwiązanie, ciężko będzie znaleźć coś 'standardowego' czyli dostępnego cenowo. Wg mnie powinieneś poszukać czegoś na 2 nogach, przykład: https://www.olx.pl/d/oferta/wiatol-...taike-carport-wiaty-panel-CID628-IDQ19Ff.html
carport1.jpg
I takie coś powinno mieć porządną wylewkę, widziałem kiedyś jak robili takową pod podnośnik na ponad 3T - jakiś specjalnie zagęszczany beton czy coś..
A propos: na Litwie stoi sporo takich darmowych stacji ładowania, często przy głównych drogach - przykład: https://www.plugshare.com/location/139031
Aby uzyskać coś takiego (ten pseudo daszek na takiej konstrukcji można wg mnie wymienić na dach z iluśtam modułów foto) zrobili taką wylewkę:
Litwa_stacja-ladowania0.jpg
Litwa_stacja-ladowania1.jpg

Pozdrawiam
 
Last edited:
Top