Chłodzenie PV

Michal

Moderator
Nie wiem tylko jak wygląda sprawa z gromarzeniem się śniegu orzy takim kaskadowym podnoszeniu, trzeba będzie się zainteresować...
Śniegu i tak Ci napada taka sama ilość, bo dach ma jedną powierzchnię ;) Jedyne co, to jak panele będziesz miał ustawione właśnie kaskadowo, to może się zbierać w hałdy, ale nie wiem czy to wiele zmienia, bo panele i tak są zamocowane na dwóch aluminiowych belkach i punktowo na śrubach, więc jak leży na nich śnieg, to obciążenie i tak rozkłada się punktowo :p

Przede wszystkim zwiększenie kąta wymaga przesunięcia górnych paneli jeszcze wyżej, żeby się nawzajem nie zacieniały (albo dolnych w dół). Masz na tyle miejsca?
Oczywiście trzeba to rozważyć. Problemem mogą też być zacienienia w okolicy, bo jeśli drzew jest dużo, i przy panelach pod większym kontem dostaniesz dużo cienia, to może się okazać, że więcej stracisz niż zyskasz.

Mam panele na południowy zachód
Jeśli nie masz bezpośrednio na południe, to chyba nawet ważniejszy będzie większy kont, bo średnio słońce jest jeszcze niżej.

Trafiłem też na ciekawy artykuł o optymalnym koncie paneli dla lokalizacji w Oslo przy ustawieniu na południe:
Jest dość długi ale wniosek mają taki, że optymalnie jest 20°, bo symulują panele na płaskim dachu i przy określonym oddaleniu zacieniają one siebie na wzajem albo zmniejszają ilość paneli jakie można zamontować.

Ogólnie dużo tutaj gdybania i chyba nie mam teraz czasu się w to mocniej zagłębiać, bo każdy ma jakiś szczególny przypadek u siebie :)
 

AGILES

Nowy na Forum
Witam.
Możemy rozważyć takie rozwiązanie -- zamontowanie rurek miedzianych pod panelem fotowoltaicznym wypełnionych wodą z podłączeniem do niewielkiej pompki. Około 70mb rurki fi 8mm to jest około 2l wody w układzie. Instalacja rurek podłączona do basenu lub jakuzzi. Rurki miedziane na stelażu w odległości około 1-2 cm od tafli panelu. Czy to ma sens?? Celem jest uzyskanie ciepłej wody.
 

p0li

Pionier e-mobilności
Czy to ma sens?? Celem jest uzyskanie ciepłej wody.
nie ma
rurki pod panelem nie dotykaja panelu to jak niby maja odbierac to cieplo?
zeby to dzialalo rurki musialyby byc o przekroju prostokatnym i dotykac paneli od spodu - wtedy nastepowalby jakis transfer ciepla i mogloby to dzialac
 

piejar

Posiadacz Dacia Spring 45, 11.2022
A po cholerę?? Kup sobie basenową pompę ciepła z Chin. Jest tego od groma a latem masz COP że hej. Odnośnie odśnieżania paneli to kiedys się w to bawiłem bo mam na glebie i pochylone coś 30 kilka stopni ale doszedłem do wniosku że jak słońce jest to i tak "następnego dnia".śnieg sam zjeżdża więc ewentualnie jestem jeden dzień do tyłu.
 

adamusek

Posiadacz elektryka
Ja mam wszystko w bifacialach, jedna instalacja - panele są na gruncie na stojaku, druga instalacja robi za dach wiaty a trzeci będzie aluminiowy carport z dachem z paneli (szczelnym z ecomaru); dwie ostatnie instalacje kąt ok 10-12 stopni ale uzyski są niewiele mniejsze od 35st na gruncie. Świetny dostęp do paneli, trochę światła się dostaje przez nie, super sie wentylują i w zimie wystarczy trochę światła z odbicia i panele zaczynają pracować i topić śnieg. Przy obecnych cenach to już nie ma co się zastanawiać ;)
 

SylB

Fachowiec
Ja mam wszystko w bifacialach, jedna instalacja - panele są na gruncie na stojaku, druga instalacja robi za dach wiaty a trzeci będzie aluminiowy carport z dachem z paneli (szczelnym z ecomaru); dwie ostatnie instalacje kąt ok 10-12 stopni ale uzyski są niewiele mniejsze od 35st na gruncie. Świetny dostęp do paneli, trochę światła się dostaje przez nie, super sie wentylują i w zimie wystarczy trochę światła z odbicia i panele zaczynają pracować i topić śnieg. Przy obecnych cenach to już nie ma co się zastanawiać ;)
Mam carport zrobiony na profilach z Ecomaru.
Niestety, przecieka. Kup sobie więcej uszczelek, tak aby dać po dwie na panel i dodatkowo uszczelnić silikonem.
Czytałem, że są panele bezramkowe, bo u mnie śnieg zatrzymuje się właśnie na tych ramkach przy tak małym kącie.
 

adamusek

Posiadacz elektryka
Mam carport zrobiony na profilach z Ecomaru.
Niestety, przecieka. Kup sobie więcej uszczelek, tak aby dać po dwie na panel i dodatkowo uszczelnić silikonem.
Czytałem, że są panele bezramkowe, bo u mnie śnieg zatrzymuje się właśnie na tych ramkach przy tak małym kącie.
Uszczelnialem silikonem przy wiacie, jest prawie idealnie; co do carportu nie bede sie wogole wysilał, bo i tak bokiem będzie zacinało, sama konstrukcja i sposob wzmocnienia paneli (montaż w szynie) mnie interesuje. Wrzucili ostatnio z ekomaru filmik z montażu dociskali ramki paneli sciskami i potem dopiero zakładali klemy końcowe; taka jest budwa baneli że nie są idealnie proste i to kążdy producent tak ma.
 
Top