Chłodzenie PV

nnnnn

Pionier e-mobilności
Sam mam taki "ziemny zbiornik" ze starego szamba 9 m3, do którego spływa odwodnienie działki i z którego później mam wodę do podlewania ale tam nie będzie czysta woda opadowa, więc na bank na panelach zostawałby osad.
Mam też niby zmiękczacz/odkamieniacz na wejściu instalacji wodnej w domu, więc pewnie mógłbym go przestawić na maksymalne ustawienie i wtedy spłukiwać bez osadu.
Jednak ja nie wierzę, żeby była szansa na zwiększenie w ten sposób sprawności paneli na tyle, żeby to się opłacało. Największe i najbardziej wydajne chłodzenie byłoby z odparowywania wody z powierzchni paneli, ale wtedy każda ilość osadów będzie się gromadzić i po 2-3 latach będziesz miał sprawność minus 5-10% zamiast zysków. Przy ciągłym przepływie musiałbyś zużywać kolosalne ilości wody.

Zrób zdjęcie tych paneli z nalotem. Dasz radę?
Zakładam, że @poochaty miał na myśli system: nad panelami zraszacz z wody ze zbiornika podziemnego, woda po panelach do rynny pod, rynna do zbiornika w celu ochłodzenia. Straty wody to parowanie. Ciekawe kiedy taki podziemny zbiornik by się "zagotował", to wtedy można wodę do jacuzzi;)

Oczywiście dywagacje teoretyczne, z dziecięcą fantazją jak się komuś nudzi.
 

consigliero

Posiadacz elektryka
A propos nalotu to jest go sporo ale osobiście nie będę kruszył o to kopii
 

Attachments

  • IMG_8719.jpeg
    IMG_8719.jpeg
    219,7 KB · Liczba wyświetleń: 16

Bronek

Pionier e-mobilności
W Polsce dość popularne zrobiły się zbiorniki ziemne (znów programy rządowe), sam mam 3.5m3 zakopane na ok 1m, pytanie ile prądu pobierałaby pompa transportująca wodę a ile byłoby uzysku z chłodnych i czystych paneli.


deszczówka jest miękka
Mam własną wodę i na potrzeby domu w maju podlewanie więc tyle pokazuje licznik w gniazdku za 50 zl
Więc to sprawa marginalna, chyba że tak jak u mnie pompa byłaby główna wtedy ma np 500 do 900 wat
Poboru ze studni głębinowej.
Ze zbiornika może być np pompka solarna, są takie co by dały radę

Na zdjęciu ile mnie kosztuje własna wodą, ale myślę że ten Chiński liczniczek przekłamuje a do tego prąd bywa że jest zesłońca.
U nas śmieci liczą od zużytej wody, to czasem puszczam tą gorszą z wodociągów co by sobie mogli policzyć. To kraj dziwny, bo liczyli od osoby przeszli na wodę, a powinni na wódę. Wtedy najwięcej by zarobili


Screenshot_20230602_094728_TuyaSmart_copy_768x1707.jpg
 
Last edited:

poochaty

Posiadacz elektryka
Cholera zazdroszczę tej wody. U mnie bez szans. Dom mam na górze, na skale bo takie wskazówki budowlane gdzieś zasłyszałem ;)
Działka też cała w postaci granit, glina i 15 cm ziemi. Wyzadzać skał na zbiornik też nie będę.
 

Michal

Moderator
Obstawiam, że samo wyczyszczenie paneli może przynieść znacznie lepszy efekt niż ich chłodzenie, a czyszczenie można zrobić raz na jakiś czas wodą destylowaną ze sklepu.
Inna sprawa, że u Ciebie na pewno lepszy efekt przyniosłoby zwiększenie konta paneli, bo pisałeś o 14° nachylenia, a takie nachylenie, powinno być pewnie w Maroko :D W PL mówi się o 30°, a w Oslo 40°. Może zamiast w chłodzenie warto zainwestować w podniesienie? Wtedy też mniej kurzu / pyłków będzie się osadzać na jednostce przestrzeni panela, bo zmniejszy się przekrój poziomy.
Przy wyższym kącie i większej odległości od dachu, będziesz miał też lepsze chłodzenie paneli.
 
Last edited:

Bronek

Pionier e-mobilności
U mnie kąt ideał to ponoć temperatura ciała 36, 6 st


Cholera zazdroszczę tej wody. U mnie bez szans. Dom mam na górze, na skale bo takie wskazówki budowlane gdzieś zasłyszałem ;)
Działka też cała w postaci granit, glina i 15 cm ziemi. Wyzadzać skał na zbiornik też nie będę.
18 m 3 Ukraińców zgranych z Polskiej firmy, z rożczką w 8 godzin za ok 9000 zł sprawnie to zrobili bez wielkiej demolki
Zmiękczacz bo ma ok 14 stopni niemieckich ale i tak mnie od wodociągowej i ciut żelaza ale też mniej,

20220726_170831_copy_781x1389_copy_768x1366.jpg
 

poochaty

Posiadacz elektryka
U mnie kąt ideał to ponoć temperatura ciała 36, 6 st



18 m 3 Ukraińców zgranych z Polskiej firmy, z rożczką w 8 godzin za ok 9000 zł sprawnie to zrobili bez wielkiej demolki
Zmiękczacz bo ma ok 14 stopni niemieckich ale i tak mnie od wodociągowej i ciut żelaza ale też mniej,

View attachment 11179
Tylko pozazdrościć.
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Obstawiam, że samo wyczyszczenie paneli może przynieść znacznie lepszy efekt niż ich chłodzenie, a czyszczenie można zrobić raz na jakiś czas wodą destylowaną ze sklepu.
Inna sprawa, że u Ciebie na pewno lepszy efekt przyniosłoby zwiększenie konta paneli, bo pisałeś o 14° nachylenia, a takie nachylenie, powinno być pewnie w Maroko :D W PL mówi się o 30°, a w Oslo 40°. Może zamiast w chłodzenie warto zainwestować w podniesienie? Wtedy też mniej kurzu / pyłków będzie się osadzać na jednostce przestrzeni panela, bo zmniejszy się przekrój poziomy.
Przy wyższym kącie i większej odległości od dachu, będziesz miał też lepsze chłodzenie paneli.
Mam panele na południowy zachód. Myślałem o zwiększeniu kąta - to daje mi ok 5% więcej.
Ale jeśli dodać jako efekt uboczny schłodzone i czyste panele, to zaczyna się robić ciekawiej.
Nie wiem tylko jak wygląda sprawa z gromarzeniem się śniegu orzy takim kaskadowym podnoszeniu, trzeba będzie się zainteresować...
 

vwir

Pionier e-mobilności
Przede wszystkim zwiększenie kąta wymaga przesunięcia górnych paneli jeszcze wyżej, żeby się nawzajem nie zacieniały (albo dolnych w dół). Masz na tyle miejsca?
 

consigliero

Posiadacz elektryka
U mnie kąt ideał to ponoć temperatura ciała 36, 6 st



18 m 3 Ukraińców zgranych z Polskiej firmy, z rożczką w 8 godzin za ok 9000 zł sprawnie to zrobili bez wielkiej demolki
Zmiękczacz bo ma ok 14 stopni niemieckich ale i tak mnie od wodociągowej i ciut żelaza ale też mniej,

View attachment 11179
Mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że nic by z tego nie wyszło, gdyby nie ten Redbull 😎😉
 
Top