Chłodzenie PV

ELuk

Pionier e-mobilności
No i tu jest sedno sprawy - czas efektu chłodzenia, dla spłukaniu tego pyłu to jeszcze byłby sens, o ile ma on istotny wpływ na ubytek mocy, ale chłodzenie musiałoby się odbywać permanentnie,
 

aadamuss

Posiadacz elektryka
Dłuższe polewanie nie robiło wyraźnego spadku temperatury. Można polewać wodą cały czas ale słońce też cały czas świeci i raczej trudno zejść mocno z temperaturą. Nie polewałem tego dłużej wodą bo raczej chodzi o szybką reakcję a nie lanie wody 😀
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Dłuższe polewanie nie robiło wyraźnego spadku temperatury. Można polewać wodą cały czas ale słońce też cały czas świeci i raczej trudno zejść mocno z temperaturą. Nie polewałem tego dłużej wodą bo raczej chodzi o szybką reakcję a nie lanie wody 😀
Wydaje się, że sens ma tylko aktywne chłodzenie poprzez budowę panelu, tzn. panel pod ogniwami zawiera kanały przez, które przechodzi ciecz chłodząca. Jeśli udałoby się ciepło odbierane wykorzystać dodatkowo (efekt Joula-Thomsona) to zwiększamy wydajność. Z tego co wiem kilka małych startupów pracowało nad panelami tego typu.
 

daniel

Señor Meme Officer
Wydaje się, że sens ma tylko aktywne chłodzenie poprzez budowę panelu, tzn. panel pod ogniwami zawiera kanały przez, które przechodzi ciecz chłodząca. Jeśli udałoby się ciepło odbierane wykorzystać dodatkowo (efekt Joula-Thomsona) to zwiększamy wydajność. Z tego co wiem kilka małych startupów pracowało nad panelami tego typu.

Ale na zimę trzeba spuszczać wodę zdaje się.
 

daniel

Señor Meme Officer
O widzisz ich nie kojarzyłem, ciekawe czy glikol dałby radę, jednak lepkość jest dużo wyższa.
Widziałem to tutaj. 9:25 pokazują, że można używać kranówy albo roztworu z glikolem, ale mówią o stracie wydajności. No i pewnie trzeba mieć jakiś wymiennik ciepła.
 

vwir

Pionier e-mobilności
Pomiary:
temperatura panela/napięcie
28 stopni /22,2 V - "zimny" panel
35,9 / 21,5 V
45,2 / 20,9 V
38,2 / 22,1 V chłodzenie przez 1-2 min.
44,9 / 20,9 po około 10 min.
Czyli zysk około 6%. Przy fotowoltaice na przykład 9kWp to daje przynajmniej z 500W dodatkowej mocy. Dużo. Nie spodziewałem się tak dużego uzysku. Spokojnie wystarczy na pompkę wody.
 

Michal

Moderator
A te pomiary są pod obciążeniem, czy na pusto? Bo jeśli na pusto, to chyba napięcie nie jest wiele warte :p
 

aadamuss

Posiadacz elektryka
Pomiar bez obciążenia, miernik tylko podpięty do przewodów niejako przy okazji. Bardziej chodziło o sprawdzenie czy chłodzenie da radę. Nie za bardzo mam pomysł co można podłączyć pod ten panel żeby było pod obciazeniem.
Nie wiem czy te 6 % jest warte lania wody. Może przy odbiorze ciepła coś by się zyskało ale tylko przez chwilę bo gdzieś to ciepło trzeba gromadzić. Polewane było wodą 6-8 stopni. Na dłuższą metę z odbiorem ciepła temperatura wody będzie wyższa.
 

Michal

Moderator
Możesz podłączyć np. żarówkę samochodową, a chyba jeszcze lepiej dwie w serii. Powinnay dość mocno obciążyć panel. Z tego co czytam w necie mają 60W, a panel powinien niby dawać 100W.
 
Top