Chłodzenie PV

zibizz1

Pionier e-mobilności
To samo co z odśnieżaniem w zimę. Nieopłacalne. Jak ktoś zrobi za darmo to ok, ale kto za tyle zrobi. W zimę tyczka ze szczotką może by się jeszcze zwróciła ale jakby zapłacić dodatkowo jej operatorowi to już się nie spina. To samo chłodzenie, zbyt duże skomplikowanie takiego systemu. Może tylko jak ktoś mieszka w szeregowcu, ma mało dachu i terenu to mógłby iść w jakieś panele PV zintegrowane z solarami, ale też licząc serwis i naprawy finansowo wątpię że się to zepnie
 

vwir

Pionier e-mobilności
Sprawdzić łatwo - wąż z wodą i popsikać na panele. Tylko obawiam się, że gdy są mocno rozgrzane to takie nagłe schłodzenie spowoduje więcej szkody niż pożytku.
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Falownik mam Froniusa. Po niedzieli zrobię pomiary, termometr jakiś akceptowany przez UDT mam, mogę go przyczepić pod spodem panela i polewać wodą. Przy wyższej temperaturze szkło może strzelić. W sumie to nawet jeden panel mam wolny w garażu i pomiary temperatury mogę na trawniku zrobić :)
I jak tam. Ogarniesz jakies pomiary?
 

adamusek

Posiadacz elektryka
To samo co z odśnieżaniem w zimę. Nieopłacalne. Jak ktoś zrobi za darmo to ok, ale kto za tyle zrobi. W zimę tyczka ze szczotką może by się jeszcze zwróciła ale jakby zapłacić dodatkowo jej operatorowi to już się nie spina. To samo chłodzenie, zbyt duże skomplikowanie takiego systemu. Może tylko jak ktoś mieszka w szeregowcu, ma mało dachu i terenu to mógłby iść w jakieś panele PV zintegrowane z solarami, ale też licząc serwis i naprawy finansowo wątpię że się to zepnie
tu sie przydaja bifacjale - pracuja troche z odbicia i szybciej spływa śnieg - sprawdziłem porownująć z sąsiadem ;) No tyle że instalacja na stojaku i wiacie...
 

poochaty

Posiadacz elektryka
tu sie przydaja bifacjale - pracuja troche z odbicia i szybciej spływa śnieg - sprawdziłem porownująć z sąsiadem ;) No tyle że instalacja na stojaku i wiacie...
Ja mam bardzo mały spadek na dachu, 14 stopni. Jak mam zasypany dach zimą i do tego nastąpi scenariysz z cieplajszym dniem (śnieg się nie zsunie, bo kąt jest za mały) i później mroźną nocą to pięknie śniej przymarza do powiedzchni i mam już z głowy produkcję do następnego duuużego ocieplenia.

Tak miałem kilka razy w tym roku. Po mroźnej nocy przychodził wyż z pięknym słońcem, ale niestety byłem zasypany i zamrożony.

Opłaca - nie opłaca zależy za ile można energię sprzedać. Ja sprzedaję po cenach rynkowych, więc zimą może być i 3 zł za 1 kWh.
 

aadamuss

Posiadacz elektryka
Pomiary:
temperatura panela/napięcie
28 stopni /22,2 V - "zimny" panel
35,9 / 21,5 V
45,2 / 20,9 V
38,2 / 22,1 V chłodzenie przez 1-2 min.
44,9 / 20,9 po około 10 min.
 

Attachments

  • 20230601_161301.jpg
    20230601_161301.jpg
    1,6 MB · Liczba wyświetleń: 9
  • 20230601_161114.jpg
    20230601_161114.jpg
    3,6 MB · Liczba wyświetleń: 11

Bronek

Pionier e-mobilności
To, trzeba zrobić w dłuższym okresie chlodzenia i przeliczyć na kWh zysku, bo inaczej to jak zdjęcie z jazdy gdzie razi pali mało raz więcej, a liczy się i tak średnia
Nawet nie musi być ciągle chłodzenie ale właśnie aby nie lać cały czas a tylko np minuta dwie co te 10 minut itd itp.
A gdyby był, spory uzysk to potem jazda z sterowaniem tego aby np nie chłodziło jak chmury jak wiatr itd
.. Robi się zabawa w czujniki zawory pompki itd...
I pewnie każdy z nas ma inną koncepcję
 
Top