Chłodzenie PV

poochaty

Posiadacz elektryka

aadamuss

Posiadacz elektryka
Chyba przeceniacie możliwości chłodzenia i czyszczenia wodą. Mgiełka nie da rady zebrać pyłku sosny. Mam FV na prawie płaskim dachu i mogę sprawdzić temperaturę paneli jeśli ktoś powie jak chce mieć to zmierzone (żeby nie było gadania, że pomiary do dupy bo metoda słaba) Mogę polać wodą i zobaczyć o ile spadnie temperatura.
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Chyba przeceniacie możliwości chłodzenia i czyszczenia wodą. Mgiełka nie da rady zebrać pyłku sosny. Mam FV na prawie płaskim dachu i mogę sprawdzić temperaturę paneli jeśli ktoś powie jak chce mieć to zmierzone (żeby nie było gadania, że pomiary do dupy bo metoda słaba) Mogę polać wodą i zobaczyć o ile spadnie temperatura.
Fajnie!
Pomiar chyba najlepiej od spodu panela, tak, żeby słońce nie waliło od razu na termometr, chociaż już sam nie wiem...

Chyba ja są bardzo ciepłe (30+ stopni) to już bym nie lał, bo można więcej zaszkodzić.

Bym chłodził kilka minut, tak, żeby zbliżyły się temperaturą do temperatury wody. Tu jakbyś miał jakąś krzywą w czasie (np temp paneli co 30 sek, albo co minute) , żebyśmy mogli ocenić efektywność chłodzenia.

Masz solarEdge? Byśmy od razu ocenili ewentualną sprawność. Jeśli nie to nie szkodzi, bo ten parametr jest w dokumentacji.



...
 

aadamuss

Posiadacz elektryka
Falownik mam Froniusa. Po niedzieli zrobię pomiary, termometr jakiś akceptowany przez UDT mam, mogę go przyczepić pod spodem panela i polewać wodą. Przy wyższej temperaturze szkło może strzelić. W sumie to nawet jeden panel mam wolny w garażu i pomiary temperatury mogę na trawniku zrobić :)
 

daniel

Señor Meme Officer
Zamiast wody może lepiej chłodzić powietrzem od tyłu. "Atakuje" się wtedy panel zawsze temperaturą otoczenia, nigdy się nie kończy i zużywa mniej energii niż pompowanie wody.
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Zamiast wody może lepiej chłodzić powietrzem od tyłu. "Atakuje" się wtedy panel zawsze temperaturą otoczenia, nigdy się nie kończy i zużywa mniej energii niż pompowanie wody.
Nie przeceniam i nieniedoceniam. Po prostu głośno myślę, zastanawiam się.
Co do wody zastanawia mnie temat nie tylko chłodzenia, ale i czyszczenia. Nie wiem jak u Was ale ja mam całe żółte oblepione pyłkami sosny. Ile to zabiera sprawności, nie wiem. Co do temperatury wiem, że to dokumentacja mówi o stracie 0,35.% na każdy stopień powyżej 25 st. C.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Generalnie nawet z własną wodą ale pompa też bierze prąd.. To zabawa dla zabawy. Lepiej z dwa panele dołożyć np w miejscu w którym jeszcze świeci gdy na głównych połaciach już słońca brak i zrobić przełącznik np na poziom nasłonecznienia lub na Tuya itp.
Wtedy się nie doczepią ze zwiększyliśmy moc instalacji (chyba.)
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Generalnie nawet z własną wodą ale pompa też bierze prąd.. To zabawa dla zabawy. Lepiej z dwa panele dołożyć np w miejscu w którym jeszcze świeci gdy na głównych połaciach już słońca brak i zrobić przełącznik np na poziom nasłonecznienia lub na Tuya itp.
Wtedy się nie doczepią ze zwiększyliśmy moc instalacji (chyba.)
Możliwe, że jest jak piszesz. Wszystko do policzenia. Zaraz zobaczę pompkę w garażu.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Doświadczeniem... to jest to.
Off. Był niejaki Profesor Bochenek, książki pisał z anatomii, tak był przejęty że doświadczalnie sobie jad trupi zaaplikował i do końca opisywał jak się czuje... Nie ma to jak sprawdzić na własnej skórze !
 
Last edited:

aadamuss

Posiadacz elektryka
Na Sycylii piachem pokryte panele i nie widziałem żeby ktoś się tym zbytnio przejmował. Mocowane bezpośrednio do dachu gdzie pod panelami może 2 cm były czyli chłodzenia dużego nie było. Może dla nich takie straty są pomijalne albo w praktyce wcale nie są takie duże tylko firmy mają interes żeby sprzedać super hiper system mocujący za 300 pln na jeden panel.
 
Top