Chłodzenie PV

poochaty

Posiadacz elektryka
Moim zdaniem takie piki to nie dlatego, że lepsza sprawność, tylko chyba falownik się dostosowuje do warunków i trochę oszukuje chwilowo. Bo falownik działa mniej więcej tak, że próbkuje różne prądy z paneli, żeby uzyskać najlepszą wydajność i zdarza mu się właśnie taki pik od czasu do czasu ale to chyba nie możliwe do uzyskania na stałe.
1685109551145.png
Tu trochę lepszy przykład z początku maja. Wcześniej miałem założone ograniczenie na falowniku na 10,8 kW więc nie mam dobrych statystyk. Ale zasada zawsze była um chłodniej tym dużo efektywniej.
 

Michal

Moderator
No tak, tak, dlatego najlepsze uzyski wychodzą w maju, bo słońca już dużo, a temperatury niskie, więc panele same się chłodzą.
U mnie mam wrażenie, że takie bardzo ostre piki występują jak się zmieniają warunki i mam wrażenie, że to nie do końca wynika z nasłonecznienia tylko właśnie z jakiegoś szukania optimum przez falownik. Strzela na wysoki prąd chwilowo jest duża produkcja, a później jednak napięcie na PV spada za nisko, więc wraca z prądem niżej i już zostaje. Przy czym jak wykres ma małą częstotliwość odświeżania i uśrednianie, to zwykle tego nie widać.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Ad kamień a woda ( mam zmiękczacz) i akurat z tym sobie można poradzić. Do tego woda że studni ma 7 stopni niemieckich a wodociągowa, potrafi mieć 14!
Ale mniejsza z tym. Widziałem panele robione z wężownicą pod spodem aby przy okazji były jak kolektory słoneczne. Dwa grzyby w barszczu. To jak zwykle kwestia kosztów i uzysku.
Ktoś tak nawet kombinpwal na kamerach. Problemem podniesienie środka ciężkości..

Ciekawe empirycznie gdyby tak w tych samych warunkach zraszać z godzinkę/dwie i potem nie.. Czy to da 5 % czy 20? Czy g...
Do tego wystarczy jakąś malutka instalacja np, do grzania wody offgrid
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Ad kamień a woda ( mam zmiękczacz) i akurat z tym sobie można poradzić. Do tego woda że studni ma 7 stopni niemieckich a wodociągowa, potrafi mieć 14!
Ale mniejsza z tym. Widziałem panele robione z wężownicą pod spodem aby przy okazji były jak kolektory słoneczne. Dwa grzyby w barszczu. To jak zwykle kwestia kosztów i uzysku.
Ktoś tak nawet kombinpwal na kamerach. Problemem podniesienie środka ciężkości..

Ciekawe empirycznie gdyby tak w tych samych warunkach zraszać z godzinkę/dwie i potem nie.. Czy to da 5 % czy 20? Czy g...
Do tego wystarczy jakąś malutka instalacja np, do grzania wody offgrid
Chciałem dziś chłodzić ale mam kontuzję nogi i miałem obawy, że spadnę z dachu
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Zdrówka.
Ja jestem za badaniem doświadczalnym. To jak tu na Forum, najwięcej wiadomości ma ten co używa. Jak kilku opublikuje , to tworzy się baza danych i mamy szeroki obraz.
Okres ostrego słońca nie trwa długo ale gdy mając 10 KWP a z powodu temperatury panele dają np tylko 7, to te 2 - 3 kWp na np 5 godzin w lecie daje, to co mi zabierają za magazyn przy gorących panelach. Warto wtedy
Lecz gdy to jest kilka procent np, 5 to jak ze sterowaniem układem i ładowanie gdy świeci , dla zabawy słusznej co prawda można. Jak ktoś chce i lubi.
Mam jw pisałem zraszacz z Lidla to kilka dysz robiących mgiełkę na kiju ok 2 m, towalne może nad jeden panel
Solaredge pokazuje każdy panel
Dzien, miesiąc rok itd.
Może zobacze, dzień do dnia i w stosunku do sąsiednich?
Problem to jw... Chęci.


tempFileForShare_20230526-183354_copy_768x853.jpg
 
Last edited:

poochaty

Posiadacz elektryka
Zdrówka.
Ja jestem za badaniem doświadczalnym. To jak tu na Forum, najwięcej wiadomości ma ten co używa. Jak kilku opublikuje , to tworzy się baza danych i mamy szeroki obraz.
Okres ostrego słońca nie trwa długo ale gdy mając 10 KWP a z powodu temperatury panele dają np tylko 7, to te 2 - 3 kWp na np 5 godzin w lecie daje, to co mi zabierają za magazyn przy gorących panelach. Warto wtedy
Lecz gdy to jest kilka procent np, 5 to jak ze sterowaniem układem i ładowanie gdy świeci , dla zabawy słusznej co prawda można. Jak ktoś chce i lubi.
Mam jw pisałem zraszacz z Lidla to kilka dysz robiących mgiełkę na kiju ok 2 m, towalne może nad jeden panel
Solaredge pokazuje każdy panel
Dzien, miesiąc rok itd.
Może zobacze, dzień do dnia i w stosunku do sąsiednich?
Problem to jw... Chęci.
Brzmi dobrze, ale muszą być spełnione pewne założenia tj.
1. Temperatura. Żeby panele nie strzeliły trzeba zacząć chłodzenie kiedy panele jeszcze nie mają 50 stopni.
2. Trzeba chyba robić przerwy (tego nie wiem) bo sama woda też chyba ograniczy efekt.

Zraszacz brzmi ok. Jak zainstalujesz będzie super jak nie, to poczekamy aż się wykuruje i zrobię testy u mnie. Też bym musiał ogarnąć jakiś odkamieniacz bo zbiornik z deszczówką pusty a na opady się nie zanosi.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
U nas nie ma temperatur letnich, aczkolwiek słońce świeci, lecz chmurki są, jest wiatr i on schładza.
Mam zdalny czujnik temperatury. Ale generalnie jest chłodno.
Czy woda ma wpływ? Kwestia jaka? Sama mgła pewnie też pochłania? Czy lepiej jakby spływała?
Kupa pytań.
Fajnie by było gdyby ktoś miał na gruncie.
 

poochaty

Posiadacz elektryka
U nas nie ma temperatur letnich, aczkolwiek słońce świeci, lecz chmurki są, jest wiatr i on schładza.
Mam zdalny czujnik temperatury. Ale generalnie jest chłodno.
Czy woda ma wpływ? Kwestia jaka? Sama mgła pewnie też pochłania? Czy lepiej jakby spływała?
Kupa pytań.
Fajnie by było gdyby ktoś miał na gruncie.
To zdjęcie które dałem w pierwszym poście to zdjęcie komercyjnego rozwiązania,także odpowiada na kilka pytań.
Ja mieszkam w Szwecji ale cały maj poza 2-3 dniami mamy niebieskie niebo, więc idealne warunki na testy.

90-95 to max jak na maj dla mojej elektrowni.
 

Attachments

  • Screenshot_20230526_195405_mySolarEdge.jpg
    Screenshot_20230526_195405_mySolarEdge.jpg
    95 KB · Liczba wyświetleń: 6

nnnnn

Pionier e-mobilności
Też się tym interesowałem, panele z aktywnym chłodzeniem są dostępne ale w ciul drogie. Tutaj jest rozkimna z elektrody:


Jest tam kilka istotnych problemów, o których sam nie myślałem. Ja myślałem o panelach które miałyby rozbudowaną obudowę od dołu i chłodzone byłoby w obiegu zamkniętym np glikolem. Ciepło odprowadzane do podgrzania CWU. Ale jak widzę ilości energii które są w takim panelu to słoneczny dzień pozwoliłby na ogrzanie ogromnego jacuzzi.
 
Top