Elektryk dla rodziny z dzieckiem do 70k Euro.

Tomasz M

Nowy na Forum
Cześć, potrzebuję pomocy dotyczącej wyboru auta elektrycznego. Zgodnie z polityką firmy w ktorej pracuje przechodzimy na auta elektryczne.

Do wyboru mam auto z poniższej listy z możliwością konfiguracji do maksymalnej ceny katalogowej 70 000 euro:

  • Audi Q4 e-tron
  • Skoda Enyaq
  • VW ID.4
  • VW ID.7
  • Mercedes EQA
  • BMW iX1
  • BMW i4
W mojej sytuacji życiowej mam żonę i małe dziecko oraz średnio raz lub dwa razy w miesiącu jeździmy na trasie Berlin - Warszawa, ewentualnie Berlin - Toruń.

Kluczowy dla mnie jest zasięg auta oraz wielkość bagażnika. Które auto byście polecili z powyższej listy i w jakiej konfiguracji?

Przy okazji: które funkcje w ramach konfiguracji auta wydłużają najbardziej czas produkcji i które Waszym zdaniem są kluczowe przy użytkowaniu auta elektrycznego?
 

p0li

Pionier e-mobilności
z tej listy to id7
z dodatkow to oczywoscie grzane siedzienia, moze przednia szyba, hud i autopilot (lane assisstent + aktywny tempomat) - moze jeszce android auto czy carplay bezprzewodowy, kamery 360 i w sumie to wszystko - reszta to bajery
 

OldSeb

Zadomawiam się
Jestem teoretykiem, więc napiszę na podstawie opinii i testów innych. Ja bym brał BMW i4 albo VW id.7 z tym że jeśli jeździsz sporo po mieście to raczej BMW bo ID.7 to straszna krowa jest. Tyle żę id.7 pewnie uda się wyrwać z lepszym wyposażeniem w tych pieniądzach. Zasięg to raczej stawiaj na drugim miejscu, z dzieckiem i tak będziesz robił częste pauzy a na A2 jest całkiem nieźle z ładowarkami a robi się coraz lepiej za sprawą hub-ów Polenergii.
 

Ironeska

Zadomawiam się
@Tomasz M
Moja żona rodzi pod koniec lutego i na 100% biorę suva. Nie mam zamiaru łamać się w pół za każdym razem jak będę nosidełko/fotelik wkładal/wyciągał z tylnej kanapy w sedanie
Enyaq to taki ulepszony id.4 zachwalany przez Byorna
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Ja bym brał BMW i4 albo VW id.7 z tym że jeśli jeździsz sporo po mieście to raczej BMW bo ID.7 to straszna krowa jest.

Widać, że nie jeździłeś żadnym VW na platformie MEB, a te mają rewelacyjny promień skrętu. Owszem ID.7 jest długi, ale ma promień skrętu 10,9m a BMW i4 to 12,5m

Tyle żę id.7 pewnie uda się wyrwać z lepszym wyposażeniem w tych pieniądzach.

Grupa VAG cienko przędzie z kredytami CO2 więc sądzę, że pod koniec roku będą spore obniżki na ich EV (sam tak kiedyś skorzystałem na ID.3)

@Tomasz M
Moja żona rodzi pod koniec lutego i na 100% biorę suva. Nie mam zamiaru łamać się w pół za każdym razem jak będę nosidełko/fotelik wkładal/wyciągał z tylnej kanapy w sedanie
Enyaq to taki ulepszony id.4 zachwalany przez Byorna

Porównanie ID.7 z Enyaq'iem jest kiepskie bo ID.7 to nowa większa bateria (86kWh vs 77kWh) i co za tym idzie (jak również aerodynamicznie) lepsze parametry zasięgowe. Ładowanie maks. 200kW, a Enyaq tylko 135kW. Bagażnik też ciutke większy od Enyaq'a (605l vs 585l).

Skoro zasięg auta i wielkość bagażnika są kluczowe dla @Tomasz M, to ID.7 wciąż wygrywa.
 

qb4hkm

Posiadacz elektryka
Porównanie ID.7 z Enyaq'iem jest kiepskie bo ID.7 to nowa większa bateria (86kWh vs 77kWh) i co za tym idzie (jak również aerodynamicznie) lepsze parametry zasięgowe. Ładowanie maks. 200kW, a Enyaq tylko 135kW. Bagażnik też ciutke większy od Enyaq'a (605l vs 585l).

Skoro zasięg auta i wielkość bagażnika są kluczowe dla @Tomasz M, to ID.7 wciąż wygrywa.
A Enyaq nie dostał w tym roku tej nowej baterii? Jak koledzy piszą Enyaq/id.7 w kombi z tej listy
 

nabrU

Pionier e-mobilności

Tomasz M

Nowy na Forum
Cześć,

bardzo wszystkim dziękuję wszystkim za komentarze i sugestie.

Wygląda na to, że obecnie najwięcej rekomendacji zdobył ID7 oraz Enyaq.

Mam w związku z tym kilka dodatkowych pytań:
• Jakie jest średnie zużycie energii na autostradzie przy prędkości około 140 km/h na podstawie Waszych doświadczeń?
• Czy dla zużycia energii różnica między ID7 kombi a Liftbackiem będzie miała silnie negatywny wpływ?
• Czy istnieje szansa, aby przejechać z Berlina do Warszawy na jednym ładowaniu na autostradzie, czy może z uwagi na ładowanie do 80% zawsze trzeba będzie rozplanować podróż na 2 ładowania?
• W zasadzie, Audi Q4 nie padło ani razu? Jeśli dobrze rozumiem, jest to ta sama technologia co w ID4 oraz Enyaq? Czy popularność Enyaq przewyższa Q4 ze względu na relację ceny do jakości, czy są jeszcze jakieś inne powody?
 

qb4hkm

Posiadacz elektryka
Cześć,

bardzo wszystkim dziękuję wszystkim za komentarze i sugestie.

Wygląda na to, że obecnie najwięcej rekomendacji zdobył ID7 oraz Enyaq.

Mam w związku z tym kilka dodatkowych pytań:
• Jakie jest średnie zużycie energii na autostradzie przy prędkości około 140 km/h na podstawie Waszych doświadczeń?
• Czy dla zużycia energii różnica między ID7 kombi a Liftbackiem będzie miała silnie negatywny wpływ?
• Czy istnieje szansa, aby przejechać z Berlina do Warszawy na jednym ładowaniu na autostradzie, czy może z uwagi na ładowanie do 80% zawsze trzeba będzie rozplanować podróż na 2 ładowania?
• W zasadzie, Audi Q4 nie padło ani razu? Jeśli dobrze rozumiem, jest to ta sama technologia co w ID4 oraz Enyaq? Czy popularność Enyaq przewyższa Q4 ze względu na relację ceny do jakości, czy są jeszcze jakieś inne powody?
Poszukaj google sheets bjorna nylanda, tam masz wyniki testów, evdatabase też jest pomocne.
Q4 jest chyba najmniejsze z platformy MEB od VW.
 

nabrU

Pionier e-mobilności
EV Database:


Tylko to angielska strona jest więc prędkości autostradowe to jest 110km/h, a nie 130-140. Trzeba to wziąć pod uwagę jeśli chodzi o zasięgi czy 'spalanie'.
 
Last edited:

OldSeb

Zadomawiam się
Widać, że nie jeździłeś żadnym VW na platformie MEB, a te mają rewelacyjny promień skrętu. Owszem ID.7 jest długi, ale ma promień skrętu 10,9m a BMW i4 to 12,5m
Nie o promień skrętu mi chodzi a o gabaryty - długość i szerokość. Jeżdżę 10 cm krótszą spaliną i już mam na przykład miejsca parkingowe na styk albo dupa wystaje. Głównie przez to rozważam zmianę na coś mniejszego, zwłaszcza że dzieciaki już wyrosły, mają w poważaniu wspólne jazdy, i wożę głównie powietrze.
ID.7 od razu mi wpadł w oko jak wyszedł ale jak doczytałem jakie ma rozmiary to niestety ale nie przejdzie w moim przypadku natomiast koledze autorowi wątku może to nie przeszkadzać, napisałem jedynie aby zwrócić na to uwagę.
 
Last edited:
Top