Możliwość ładowania auta na promie Tallin - Helsinki

Zaczynam powoli planować wycieczkę Warszawa - Tromso i po drodze mam prom Tallin - Helsinki. Widzę, że można popłynąć nocą 23:30 - 06:00 i aż się prosi żeby naładować auto śpiąc :)
Trafiłem na taką publikację ze stycznia 2022 roku (patrzcie na 7 stronę):
, z której wynika, że na promie Megastar, który pływa właśnie nocami, są zainstalowane słupki ładowania EV z całkiem niezłymi cenami - 0,15 EUR (65 gr). Napisałem do nich email i dam znać jak odpowiedzą.

Na pewno mają możliwość ładowania w porcie w Tallinie i też super ceny, przy czym dochodzi cena za parking:
  • Electric car charging fee:
  • Semi-fast charger €/kWh 0,15 €
  • Fast charger €/kWh 0,18 €

Ogólnie, nie wiem czy z tego skorzystam, ale wątek wydaje się ciekawy, więc uznałem, że się podzielę.
 

STMS

Posiadacz elektryka
tam się nie płynie 6,5 h a raczej z załadowaniem całego promu ok 3 h

moja podróż powrotna z Helsinek do Talina

1702915449058.png
 

karol.kar

Posiadacz elektryka
Prom do Helsinek 2,5h płynie.
Nie wiem czy warto z tym promem. Do Finlandii wiozłem kabel Type2 przez 4500 km i użyłem tylko 1x.
Wszędzie prócz Estoni ładujesz się na SuC.
W Estoni (Enefit Volt) sa tanie ładowarki.
Na pewno warto planować trasę, aby wieczorem ładować się w Rydze na SuC - jest za free i w dzień było spore obsadzenie. Tamtejsze CH jest czynne do 23:00.
W Kownie SuC za free, restauracja z toaletą od 9:00 czynna. Jak zamknięte to trzeba kombinować z WC.
 

Michal

Moderator
W dzień płynie może i 2,5h ale nocą można popłynąć 6,5h i przy okazji się wyspać. Tak tylko sobie na razie sprawdzam, bo możliwe, że nie skorzystam, bo mam tam 12h jazdy i raczej nie dam rady z małym dzieckiem. Podrzucam tylko jako ciekawostkę, że jest szansa na ładowanie na promie i dam znać co odpiszą.
 

luki

Posiadacz elektryka
Jeszcze niedawno spritersweb, czy inny tam portal pisał że EV na prom nie wjedziesz, a Ty jeszcze o ładowaniu myślisz?... ;)
 

Michal

Moderator
Niestety odpisali:
Electricity connection onboard is available only for cargo units and ambulance. Unfortunately regular cars can not use it.

W Helsinkach jest supercharger, więc luz ale szkoda trochę, bo ciekawy temat.

Z artykułu, który przesłałem w pierwszym wpisie wynika, że są jakieś 2 promy z możliwością ładowania, m.in. Ystad - Bornholm.
 
Last edited:

STMS

Posiadacz elektryka
W dzień płynie może i 2,5h ale nocą można popłynąć 6,5h i przy okazji się wyspać. Tak tylko sobie na razie sprawdzam, bo możliwe, że nie skorzystam, bo mam tam 12h jazdy i raczej nie dam rady z małym dzieckiem. Podrzucam tylko jako ciekawostkę, że jest szansa na ładowanie na promie i dam znać co odpiszą.
nie kojarzę aby tam były kabiny i łóżka a spanie na fotelu to tak średnio wygodne było
już lepiej się wysypiałem na fotelach Y
 

Michal

Moderator
nie kojarzę aby tam były kabiny i łóżka a spanie na fotelu to tak średnio wygodne było
już lepiej się wysypiałem na fotelach Y
A wystarczyłoby tylko wejść na stronę 3 razy kliknąć i sprawdzić...
 

elveh

Posiadacz elektryka
W dzień płynie może i 2,5h ale nocą można popłynąć 6,5h i przy okazji się wyspać. Tak tylko sobie na razie sprawdzam, bo możliwe, że nie skorzystam, bo mam tam 12h jazdy i raczej nie dam rady z małym dzieckiem. Podrzucam tylko jako ciekawostkę, że jest szansa na ładowanie na promie i dam znać co odpiszą.
Swego czasu robiłem tę przeprawę dość często. Wtedy pływał tam prom "Melodia".. mój koszmar :)

Tym kursem pływają głównie kierowcy TIRów i imprezowicze. Na promie była wtedy zawsze balanga a w Helsinkach 100% dmuchało w balonik. Prom - tak jak ktoś pisał faktycznie płynie ~3 godziny po czym stoi na redzie obok Jatkasaari, po czym rano wpływał tam do portu. Zatem z tym "wysypianiem" się to bym zbytnio nie zaprzyjaźniał się w planach ;)

Zaletą tych promów było to, że one praktycznie zawsze płynęły. Szybsze promy i katamarany przy złej pogodzie były wstrzymywane, a te nocne czołgi nie.
 
Top