Węgiel ogółem (kamienny i brunatny) stanowił mniej niż połowę miksu produkcji energii elektrycznej w Polsce (48%) - wrzesień 2024

viallos

Pionier e-mobilności
Wiatr i gaz przeganiają węgiel z miksu. Wrzesień 2024 r. był miesiącem, w którym:

  • węgiel ogółem (kamienny i brunatny) stanowił mniej niż połowę miksu produkcji energii elektrycznej w Polsce (48%),
  • udział węgla kamiennego był najniższy w historii,
  • udział OZE osiągnął kolejne rekordy (36,8%),
  • szacowane emisje z sektora elektroenergetycznego we wrześniu były o jedną piątą niższe niż przed rokiem.
1728112347830.jpeg


Więcej analiz i ciekawych wykresów poniżej.

 

cojestdoktorku

Posiadacz elektryka
Sukces goni sukces, tylko każdy artykuł w sklepie 100% droższy.
Jako ze to jest PKB realny to uwzględnia on ten wzrost cen, czyli ze to jest już uwzględnione i "odjęte".
Co ciekawe, skoro kurs za euro w 2019 był 4,3pln i teraz jest tyle samo, to ta nasza inflacja zwiększyła nasza siłe nabywcza względem strefy euro.
Przykład, jeśli chleb podrozeje z 5 zeta na 10 zeta, i w tym samym czasie pensja wzrosnie z 5tys na 10tys to wzrost siły nabywczej w Polsce wynosi 0%,nic sie nie zmieniło, ale jeśli kurs walutowy sie tez nie zmienił, to nasza 10tys przeliczone na euro jest dwa razy wiecej warte!
Czyli w Polsce mozemu kupic tyle samo ale wycieczka do Hiszpanii jest dla nas dwa razy tańsza dzieki ....inflacji połaczonej z utrzymaniem kursu walutowego.
Tak wiec w Polsce realnie PKB wzrosło o 13%, ale nasza siła nabywcza wzgledem UE wzrosła jeszcze bardziej właśnie (jakkolwiek głupio by to brzmiało) przez inflację
 

nabrU

Pionier e-mobilności
I tak od węgla i jego udziału w miksie energetycznym, przeszliśmy na PKB i wzrost gospodarczy, bo @cojestdoktorku nie zauważył, że PL kopci najbardziej w całej Europie.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Tak z życia , to wyminy pieców są, ale wielu zostawia stare kopciuchy jako dodatkowe .
Sam montując PC zostawiłem na ok rok gazowy (na wszelki wyoadek , jak ICE po zakupie EV).

Niestety tych piecach kopciuchach palą nadal ,gdy im zostaną np plyty OSB , sklejka , deski itp ..dopalają sobie -"po taniości".
Jeszcze gorzej niż by mieli tylko te kopciuchy , bo wtedy kupowali jakieś legalne paliwo.
A w papierach są Święci
 

cojestdoktorku

Posiadacz elektryka
I tak od węgla i jego udziału w miksie energetycznym, przeszliśmy na PKB i wzrost gospodarczy, bo @cojestdoktorku nie zauważył, że PL kopci najbardziej w całej Europie.
No własnie zauważyłem ze kopci najbardziej, ze marnuje kase na górników darmozjadów, czyli ze jest źle i kasa sie marnuje, ale jak sie sprawdzi realną sumę tych wszystkich negatywnych efektów która kumuluje sie we wzroscie PKB to jakoś dziwne wnioski do głowy przychodzą, szczególnie w porównaniu z tymi "zielonymi i ekologicznymi" Niemcami
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Problem jest taki, że nikt tu Niemców za wzór nie podał bo są tylko o niecałą połowę bardziej 'ekologiczni' od Polski. Może porównajmy Polskę do Słowacji albo Litwy czy Łotwy lub choć do Rumunii (wykres dla przypomnienia poniżej). Nasze super PKB (nie jest ono tak super raczej dzięki górnictwu) nie ma nic do tego, że system produkcji energii 40-milionowego kraju jest na poziomie Kosowa.

Screenshot 2024-10-06 161742.png



P.S. Dane PKB dla krajów poza Polską podane przez @cojestdoktorku jakoś nie zgrywają się ze źródłem czyli Eurostatem. Można samemu podliczyć:

Real GDP growth rate - volume [tec00115]
 
Top