Będziem (chyba) instalować magazyn energii

nabrU

Moderator
Kilka tygodni temu wpłaciliśmy zaliczkę na nowy dom i jak deweloper wszystko pozakańcza, prawnicy obu stron i bank pozałatwiają 'papiery', to może za jakiś miesiąc czy dwa będzie przeprowadzka. I jak to w takich chwilach bywa, żona myśli co na podłogę dać itp., a ja z kolei 'jak ładować dwa elektryki' plus 'czy iść w PV, magazyn energii czy obie rzeczy na raz bo tania energia to przeszłość’.

Kasy jak to w takiej chwili nigdy nie za dużo, więc padło, że chyba pójdziemy w magazyn energii na razie bez solarów. To pewnie dość nietypowe podejście z Waszego punktu widzenia, ale chętnie przeczytam co o tym myślicie. A dlaczego tak, o tym poniżej.

Gwoli wyjaśnienia dom to taki dość typowy angielski 3-kondygnacyjny 'townhouse' tym razem bez podjazdu z przodu (jak widać na zdjęciu), więc przed domem ładowania nie będzie, choć skrzynka z przyłączem 1F 100A i smartmeterem jest zaraz obok drzwi wejściowych). Mamy też z tyłu garaż (bez prądu na razie), który niejako przylega do ogródka więc padło, że ok 25 metrów kabla zbrojonego SWA 10mm2 wystarczy, aby podciągnąć prąd na około domu do garażu i mieć tam zainstalowaną ładowarkę 32A/7kW plus światło/prad. Czyli jedna sprawa prawie z głowy.

IMG-20221203-115950.jpg


Dach jak widać jest dwuspadowy z jedną połacią idealnie patrzącą na południe (no tak naprawdę to jakoś tak na azymut 190 stopni) i ze względu na wysokość i umieszczenie domu jako ostatni w szeregu - bez żadnego zacienienia. Można by rzec, że ideał do PV tyle, że powierzchnia tej połaci to jakieś 3 x 9 metrów. A to kokosów w kWp nie da, bo wymiar okazuje się nietypowy do typowych solarów, które mierzą zazwyczaj ok. 170 x 110cm, a te nietypowe (jak np. Perlight PLM-295MB-54 czyli 150x100cm) też jakoś na styk na ten dach włażą dając max. 5,3 kWp. (bo każdy panel tego typu to max. 295W).

Przy mojej lokalizacji i parametrach dachu/potencjalnej instalacji PV kalkulator PVGIS-5 wylicza, że rocznie powinienem uzyskać ciutke ponad 5900 kWh energii. Z tym, że to średnio jakieś 700kWh/m-c w maju, czerwcu i lipcu i trochę ponad 200kWh/m-c w grudniu czy styczniu. I to wszystko oczywiście średnio, bo pogodę ciężko przewidzieć, choć dewiację pogodową kalkulator też wylicza.

PVGIS-5_GridConnectedPV_50.890_-1.256_undefined_crystSi_5.3kWp_14_45deg_10deg.jpg

Zużycie energii w dotychczasowym domu za 2022 rok wyniosło 6558 kWh z tego w taniej taryfie (czyli w nocy) zużyliśmy 4525kWh, więc w droższej (dziennej) taryfie było to 2033kWh. Czyli 69% naszego zużycia to noc, gdzie ładowane są EV czy nastawiana pralka/suszarka czy zmywarka, aby obniżyć koszty Z tego według danych EVSE na ładowanie EV poszło 3744kWh czyli 82% zużycia w tańszej nocnej taryfie. Gdy nie ładujemy EV to dzienne zużycie energii to ok 8-9 kWh.

Co do mojej taryfy elektrycznej to w godzinach 21:30 – 02:30 (czyli przez 5h) płacę 8,25p/kWh, poza tymi godzinami 34,86p/kWh. Taryfa podpisana do połowy lipca 2023 potem będzie (jak znam życie) tylko drożej (choć zazwyczaj sporo drożeją ceny w szczycie).

Koszt tradycyjnie popularnego tutaj rozwiązania, czyli PV rzędu 5,3kWp to mniej więcej:

Panele PV: 18 x 295W Perlight Delta Mono PERC Triple Black – 2700 GBP
Inwerter hybrydowy 5kW to ok. 1500 GBP
Akcesoria, mocowania, kable, dodatki pewnie jakieś 750 GBP
Instalacja/robocizna pewnie ok 1000 GBP (u nas wymagane jest np. rusztowanie do takich prac więc na 3 kondygnacje tanio nie będzie)
Co daje prawie 6000 GBP.

Mam niestety wrażenie, że same solary nie mają sensu przy moim ‘use case’ (samochody ładowane w nocy lub za darmo w pracy) albo bez magazynu energii (baterii), ponieważ mój ZE nie ma wirtualnego magazynu energii w ofercie (jak w PL), tylko płaci (na dzisiaj) 4,1 pensa za każdy wyeksportowany kilowat (a przypomnę, że jego koszt w szczycie to dla mnie obecnie 35 pensów). Wygląda, że w lecie z solarów będę miał (średnio) dziennie ok 20kWh, których nie wykorzystam w pełni, a zimą wygląda, że średnio będzie to 8kWh dziennie (jak pogoda pozwoli, bo może być i zero)

Weźmy więc pod uwagę wyłącznie instalację magazynu energii o pojemności załóżmy 10kWh z inwerterem hybrydowym 5kWh gdzie koszt materiałów to jakieś 5800 GBP (przykłady poniżej):

https://www.bimblesolar.com/ongrid/hybrid-inverter-bundle-storage?product_id=2944

https://www.itstechnologies.shop/co...ter-complete-kit-to-charge-from-grid-or-solar

Dodajmy tańszy montaż (załóżmy 500 GBP) więc przy cenie 6300 GBP mam system, który w teorii powinien mi zapewnić ładowanie baterii w ciągu kilku godzin taniej taryfy (przy równoległym ładowaniu EV jeśli trzeba), a potem rozładowanie tych 8 czy 9 kWh na potrzeby domu po cenie taniej taryfy. W razie co zawsze można zainstalować solary później (lub dodać więcej baterii) i spiąć to wszystko do ‘kupy’.

Oczywiście mam zamiar uzyskać trochę wycen wszystkich rozwiązań i okaże się na ile moje wyliczenia są OK i na co mnie stać, ale zapraszam do dyskusji ;)
 

nabrU

Moderator
Wersja B : Sam je drukuje . Nie ma takich faktur za prąd , bo to niemożliwe.

Broneczku,
Jeszcze se naginam rzeczywistość drukując codzienne zużycie co 30 minut na dodatkowych 31 kartkach, jak przykład z jednego dnia niżej: :p
Screenshot 2024-08-12 195755.png

Dywersję uprawia, zapluty karzeł reakcji…

Niosę Wam oświecenie, że żyjecie w Średniowieczu elektrycznym i czas się zbuntować tym wyzyskiwaczom z PGE i innych, a Wy mi tu tak Towarzysze...;)
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Na pocieszenie , ale tylko pozorne też mogę ściągnąć pliki godzinowego rozliczenia liczonych w metrach bieżących papieru.
Nie zmienia to faktu iż pozostale zasady są mafijne czytaj zgodne z prawem,
Dlatego Pan który reperował mi dwa dni temu zamrażarkę, jednoczesnie mnie patriotycznie edukując . Gadając Narodowych Wartościach a wrogach Narodu o jego etosie, wziął trzy stówy bez rachunku , rżnąc tym samym swoją ukochaną Ojczyznę na podatkach ..
Bo nawet zagorzaly Patriota wie że głównym codziennym wrogiem jego nie są np armie Niemców czy Ruskich , a armia ludzi w Energa , US i ZUSie itp.
 

daniel

Señor Meme Officer
Nasze faktury powstały w myśl zasady, że Polacy nie lubią płacić wysokich stawek za prąd, dlatego jest na nich dużo niskich stawek.
Klasyk
1723581492423.png
 

piotrpo

Pionier e-mobilności
Śmieszne, bo prawdziwe. Dzisiaj z ciekawości sprawdzałem swoją i tym razem postanowili dodatkowo wyodrębnić akcyzę.
Jeszcze rozumiem rozbicie na energię i dystrybucję, bo mogę sobie w teorii poszukać tańszego dostawcy. Ale te wszystkie porozbijane opłaty stałe, stawki jakościowe, mocowe, inna stawka w taryfie, inna na rachunku...
 

Bronek

Pionier e-mobilności
(ENERGA)Raz zakwestionowaniem rachunek i nie zapłaciłem (dostaje via ebook) uwzględnili.
A za parę miesięcy w następnym był wzrost o tą kwestionowaną kwotę . (Dodali te kwestionowane kwh z uprzedniej korekty i nie dało się tego sprawdzić bo była wymiana licznika)
Specjalnie gmatwają , bo w brudnej wodzie ....
Przykro ale jak pisałem już to wrogi mi Kraj przez jego złodziejstwo .Poczynając od jego władz a na mnie kończąc. Tu wszyscy niemal muszą kombinować nawet jak nie chcą.
 

nabrU

Moderator
Nie bijcie, ja wiem.... :devilish:

Pamiętacie jak w tym wątku opisywałem zimowe Saving Sessions (czyli Octopus płacił mi za oszczędzanie energii). Teraz mają akcję rozdawania prądu za darmo, która nazywa się (a jakże) Free Electricity. Pierwsza darmowa godzina jutro (y)

1723656626074.png

Już sobie HA skonfigurowałem, aby to uwzględnił w kosztach i godzinkę przed akcją rozładował magazyn:

Code:
rates_import_override:
- date: '2024-08-15'
start: '13:00:00'
end: '14:00:00'
rate: 0
rates_export_override:
- date: '2024-08-15'
start: '12:00:00'
end: '13:00:00'
rate_increment: 10

Wiele nie zyskam, bo pewnie podepnę samochód, aby się ładował a to 7p x 7,7kW x 1h = 54 pensy oszczędności plus doładuję magazyn. Ale zawsze to coś, bo 'w kupie siła' i się energia marnować nie będzie.
 
Top