Akcja Elektrowozu = reakcja Spidersweba :)

UseYbrain

Posiadacz elektryka

Hue Zarri

Posiadacz elektryka
...i tam autor podpisuje się z imienia i nazwiska? czy to też fake?. Bo trzeba mieć odwagę pokazać się potem na ulicy.
 

Michal

Moderator
...i tam autor podpisuje się z imienia i nazwiska? czy to też fake?. Bo trzeba mieć odwagę pokazać się potem na ulicy.
Ludzie, którzy uważają ten tekst za frajerski nie ubrudzą sobie rąk gębą takiego gościa, to prędziej odwrotnie może być problem, bo na świecie pełno dizlowców, którzy uważają, że EV, to zło / ideologa / bluźnierswo :p
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Mnie się przypomina sytuacja z okresu gdy LPG wchodziło i "prawdziwi" fani motoryzacji hejtowali wszystkich którzy się decydowali na oszczędności w postaci instalacji. W rodzinie miałem taki przypadek, z 5 lat przy każdym spotkaniu słuchałem o "dziurze wstydu" czy jak to tam nazywali aż do momentu gdy paliwo skoczyło do 6pln a gaz wciąż był po 2.xx. Nagle diesel był bee..:) Z EV też tak będzie, jeszcze z 3-4 lata:)
 

Seba020

Zadomawiam się
[...]
Z EV też tak będzie, jeszcze z 3-4 lata:)
Obserwując galopujące ceny na stacjach, zastanawiam się jak bardzo to przyśpieszy "przekonanie" do EV. Chyba, że za chwilę będziemy obserwować równie mocno galopujące w górę ceny prądu ...
 

Kuba K.

Posiadacz elektryka
Obserwując galopujące ceny na stacjach, zastanawiam się jak bardzo to przyśpieszy "przekonanie" do EV. Chyba, że za chwilę będziemy obserwować równie mocno galopujące w górę ceny prądu ...
Z dachem obłożonym panelami niech sobie galopuje cena prądu ;)
Notabene zauważmy ze benzyna przeliczeniowo przekroczyła 2pln/kWh i jak tak dalej pójdzie to nawet drogie DC będą tańsze od benzyny.
 

Michal

Moderator
Z dachem obłożonym panelami niech sobie galopuje cena prądu ;)
Notabene zauważmy ze benzyna przeliczeniowo przekroczyła 2pln/kWh i jak tak dalej pójdzie to nawet drogie DC będą tańsze od benzyny.
Nie wiem jak to liczyłeś ale 1L benzyny to około 9kWh, czyli jakieś 0,66 zł / kWh. Chyba że brałeś od razu pod uwagę sprawność silników spalinowych ~niby 30% ale to nie za kWh, tylko bardziej za kWh przełożoną na ruch auta ;)
Jest tylko jeszcze jedno ale - nasi jaśnie nam panujący planują już podwyżki cen energii o pewnie jakieś 30-50%, więc w domu ma się to przełożyć na 20% wzrostów, a ta cena na stacjach DC też poszybuje w górę :/
 
Last edited:

Seba020

Zadomawiam się
Z dachem obłożonym panelami niech sobie galopuje cena prądu ;)
Notabene zauważmy ze benzyna przeliczeniowo przekroczyła 2pln/kWh i jak tak dalej pójdzie to nawet drogie DC będą tańsze od benzyny.
Wiadomo, że ten kto ma FV to wygrywa tutaj podwójnie (a może potrójnie ;) )
 

Kuba K.

Posiadacz elektryka
Nie wiem jak to liczyłeś ale 1L benzyny to około 9kWh, czyli jakieś 0,66 zł / kWh. Chyba że brałeś od razu pod uwagę sprawność silników spalinowych ~niby 30%, ale tak naprawdę bardziej 15-20%, to wtedy już wychodzi nawet ~4 zł, ale to nie za kWh, tylko bardziej za kWh przełożoną na ruch auta ;)
Oczywiście ze interesuje mnie sprawność, co mi po energii której nie wykorzystasz.
Doświadczalnie z PHEV wychodzi mi ze prąd i benzyna są zastepowalne w stosunku 3kWh / 1l benzyny.
Gdyby sprawność była by 15% to efektywnie auto zużywające 6l benzyny zużywało by 9kWh a takich średnich nie ma w żadnych elektrykami, wiec ten wskaźnik jest mocno zaniżony
 

Michal

Moderator
Masz rację, 30% jest ok - edytuję powyższy post.
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Cieszmy się póki możemy z "taniej" jazdy elektrykami, w przypadku naprawdę dużej popularności dorzucą nam jakieś koszty na utrzymanie dróg itd. Pytanie tylko jak i kiedy. Generalnie koszty transportu będą rosły czy to ICE czy BEV
 

Najnowsze dyskusje

Top