konrad.zielinski
Posiadacz elektryka
No nie, tak nie można. Nie trzeba emitować mocnego światła na drodze by mieć prawo do nie bycia oślepianym. Nie wolno oślepiać kierujących czymkolwiek - rowerem, wozem konnym, autem o wątpliwej sprawności, pieszych - nie ma dyskusji, nie i już. Jeśli widzisz, że kogoś oślepiasz, masz obowiązek wyłączyć długie. Jeśli automatyka twojego samochodu w tym ci nie pomaga - to musisz to zrobić ręcznie.Wycinanie działa na zasadzie wykrywania źródła światła. To nie moja wina, że jest oślepiany, tylko jego. Gdyby miał sprawne światła, to nie byłby oślepiany.
Nie jesteśmy na drodze od tego, żeby pouczać, wychowywać czy karać innych ludzi, nawet jak uważany ich i ich majątek za gorszy. Natomiast mamy obowiązek wspólnie dbać o wzajemne bezpieczeństwo. Żyj i pozwól żyć innym.
Oddział 3
Używanie świateł zewnętrznych
Art. 51. [Zasady używania świateł mijania, do jazdy dziennej, drogowych i przeciwmgłowych]
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.