SuC Gdańsk - plotki

yarrker

Fachowiec
Pewności nie mam :) Ale mi to wygląda na SuC.
Krążyły już plotki, że Tesla dogadała się z Auchan, dodatkowo lokalizacja z mapy planowanych SuC zgadza się z miejscem budowy. Pamiętam również, że rozmawiałem jakiś czas temu z pracownikami Tesli i twierdzili, że Tesla idzie teraz w duże stacje ładowania w Polsce.

Tesla dostała 148,7 MILIONY EURO dofinansowania na postawienie punktów ładowania w europie wiec to pewne że będą stawiać . Kiedyś juz pisałem o sieciach energetycznych w polsce ( siedzę w branży ) i to jest tragedia pod względem technicznym i papierkowym w polsce by uzyskać moce przyłączeniowe <2MW . Postawienie jednej czy 2 ładowarek na parkingach pod galeriami to żadne wyzwanie w porównaniu do hub'ów o min 8 stanowiskach

"Unia Europejska zapewni całkowite wsparcie finansowe w wysokości ponad 352 mln euro na 26 „zielonych” projektów infrastrukturalnych. W ich ramach powstanie między innymi około 12 000 punktów ładowania, 18 stacji tankowania wodoru. Projekty zostały wybrane w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) EN, unijnego programu finansowania wspierającego europejską infrastrukturę transportową. Największym beneficjentem jest Tesla, która otrzyma 148,7 mln euro na instalację 7198 punktów ładowania "

A dokładniej co NAS interesuje bardziej :
  • „Acceletare Europe’s key infrastructure – COHESION”
    Koordynator: Tesla Poland sp. z o.o.
    Wartość dofinansowania: 14,94 mln euro, z czego 11,94 mln euro dotyczy polskiej części projektu.
    Projekt przewiduje budowę 45 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, Chorwacji i Słowenii, z czego w Polsce powstaną 33 stacje ładowania EV.
 
Last edited:

Basman

Zadomawiam się
Tesla dostała 148,7 MILIONY EURO dofinansowania na postawienie punktów ładowania w europie wiec to pewne że będą stawiać . Kiedyś juz pisałem o sieciach energetycznych w polsce ( siedzę w branży ) i to jest tragedia pod względem technicznym i papierkowym w polsce by uzyskać moce przyłączeniowe <2MW . Postawienie jednej czy 2 ładowarek na parkingach pod galeriami to żadne wyzwanie w porównaniu do hub'ów o min 8 stanowiskach

"Unia Europejska zapewni całkowite wsparcie finansowe w wysokości ponad 352 mln euro na 26 „zielonych” projektów infrastrukturalnych. W ich ramach powstanie między innymi około 12 000 punktów ładowania, 18 stacji tankowania wodoru. Projekty zostały wybrane w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) EN, unijnego programu finansowania wspierającego europejską infrastrukturę transportową. Największym beneficjentem jest Tesla, która otrzyma 148,7 mln euro na instalację 7198 punktów ładowania "

A dokładniej co NAS interesuje bardziej :
  • „Acceletare Europe’s key infrastructure – COHESION”
    Koordynator: Tesla Poland sp. z o.o.
    Wartość dofinansowania: 14,94 mln euro, z czego 11,94 mln euro dotyczy polskiej części projektu.
    Projekt przewiduje budowę 45 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, Chorwacji i Słowenii, z czego w Polsce powstaną 33 stacje ładowania EV.
^^ Ciekawe w jakim czasie muszą wybudować te ładowarki. Ktoś coś?
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Było już kiedyś o tym na Forum i tak różowo to to nie wygląda z tym projektem. Poszukaj...
 

Piotr

Fachowiec
Tesla dostała 148,7 MILIONY EURO dofinansowania na postawienie punktów ładowania w europie wiec to pewne że będą stawiać . Kiedyś juz pisałem o sieciach energetycznych w polsce ( siedzę w branży ) i to jest tragedia pod względem technicznym i papierkowym w polsce by uzyskać moce przyłączeniowe <2MW . Postawienie jednej czy 2 ładowarek na parkingach pod galeriami to żadne wyzwanie w porównaniu do hub'ów o min 8 stanowiskach

"Unia Europejska zapewni całkowite wsparcie finansowe w wysokości ponad 352 mln euro na 26 „zielonych” projektów infrastrukturalnych. W ich ramach powstanie między innymi około 12 000 punktów ładowania, 18 stacji tankowania wodoru. Projekty zostały wybrane w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) EN, unijnego programu finansowania wspierającego europejską infrastrukturę transportową. Największym beneficjentem jest Tesla, która otrzyma 148,7 mln euro na instalację 7198 punktów ładowania "

A dokładniej co NAS interesuje bardziej :
  • „Acceletare Europe’s key infrastructure – COHESION”
    Koordynator: Tesla Poland sp. z o.o.
    Wartość dofinansowania: 14,94 mln euro, z czego 11,94 mln euro dotyczy polskiej części projektu.
    Projekt przewiduje budowę 45 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, Chorwacji i Słowenii, z czego w Polsce powstaną 33 stacje ładowania EV.
Czy to oznacza, że skoro w Krakowie dołożyli 16 to z puli zostało już tylko 27?
 

yarrker

Fachowiec
Czy to oznacza, że skoro w Krakowie dołożyli 16 to z puli zostało już tylko 27?
Nie nie , 45 stacji ładowania to nie 45 ładowarek . Ale to na 3 kraje jest . Dla polski jest przydziala 33 stacji . Teraz standardem dla tesli to juz minimum 8 stanowisk 250kw ( chyba że sie myle ). Trudno dla takich szarych robaków jak my odróżnić co tesla stawia "prywatnie" a co z dofinansowania ( poza naklejkami Dofinansowano z bla bla bla )
 

kubatar

Posiadacz elektryka
Do mnie przemawia to że inwestycja jest realizowana w miejscu które Tesla wskazuje na swojej stronie. Zbieg okoliczności?

Okazuje się jednak że dla PL strategia budowania hubów idzie jak drogą przez mękę. Lepiej gdyby w pierwszym rzucie dogadali się z Biedronka i postawili kilkaset SuC ale w całej Polsce. Ewentualnie z jakąś sieciówką stacji np Moya. Oczywiście mowa o jednym SuC per miejsce
 

yarrker

Fachowiec
Do mnie przemawia to że inwestycja jest realizowana w miejscu które Tesla wskazuje na swojej stronie. Zbieg okoliczności?

Okazuje się jednak że dla PL strategia budowania hubów idzie jak drogą przez mękę. Lepiej gdyby w pierwszym rzucie dogadali się z Biedronka i postawili kilkaset SuC ale w całej Polsce. Ewentualnie z jakąś sieciówką stacji np Moya. Oczywiście mowa o jednym SuC per miejsce
Może tak faktycznie jest ale ja akurat wole wstrzymac sie od opowiesci wszystkim których spotkam na ulicy że tesla buduja hub na 20 stanowisk bez potwierdzenia tego info gdzieś

Masz pojęcie jakie prace ziemne ( przyłączeniowe ) trzeba przeprowadzic do takiej operacji ? 3 ulice rozwalic i 2 bloki wyburzyc bo przeciągnąć linie zasilania <2mv w miescie . Niewykonalne. Biedronka ma PowerDota , Lidl ma swoje darmowe ( chociaż z tymi darmowymi to uważam że powinno byc jak w Szwajcarii - przy zakupach nabijasz sobie kw na karte lojalnosciowa ( chociaż znając polaków to by handlowali tym ) i w miare zaczyna to jakos wyglądać. Nie jesteśmy juz w takiej czarnej dupie z ładowarkami jak jeszcze z 3 lata temu i mniejszym czy wiekszym kosztem bez problemowo da sie podróżować
 

Pepek

Posiadacz elektryka
Do mnie przemawia to że inwestycja jest realizowana w miejscu które Tesla wskazuje na swojej stronie. Zbieg okoliczności?
Może i nie zbieg okoliczności, ale IMO lokalizacja trochę z czapy. Pewnie, że jeśli była ona planowana wtedy, gdy pojawiła się na teslowskiej mapie (lata temu), to wtedy było git, praktycznie przy DK6 idącej z 3city na zachód. Gdy obecnie S6 mocno wcześniej (Gdynia) odbiło na zachód, to tamta lokalizacja robi się dużo gorsza - zwłaszcza, że zamiast i tam i w Auchan Gdańsk zrobić obecnie tylko Gdańsk, to byłoby dużo lepiej - tuż przy obecnej S6, a nawet jak otworzą obwodnicę metropolitalną, to odbicie z niej do Auchana to max. 5 minut ekspresową drogą - a do Rumii to trzeba wjechać praktycznie w miasto (50km/h). Żeby nie było - nie narzekam na żadne kolejne SuC otwierane w Polsce, tylko uważam, że jeśli to będzie faktycznie Rumia, to znowu będzie sporo marudzenia na lokalizację, zwłaszcza jeśli rzucą tam dużo stanowisk, a okaże się, że ruch nie będzie aż tak duży (ze względu na lokalizację). Ponownie - obym się mylił. :)
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Top