KrzyCh

Posiadacz elektryka
Też się przymierzam. Mój pomysł to postawienie takiego carport-u przed domem (szereg), wymiar ok 10x3m, na konstrukcji drewnianej. Takie zadaszenie podjazdu.
Ale. Pomysł jest, by panele były przezroczyste (zatem mniej wydajne) i takie by przepuszczały trochę światła, by nie zacienić całkiem tego podjazdu. Pewnie bi-facial na szkle.
Umiem wpisać w Google „przezroczyste panele pv”.
Czy ktoś ma osobiste doświadczenia, rekomendacje? Czego unikać i co jest błędem? Kto robi dobry system montażowy do takich paneli?

Dzięki
 

zibizz1

Pionier e-mobilności
Właśnie przymierzam się do montowania 13.4kWp i konstrukcja naziemna pod to to 7tys netto do montażu. Natomiast jakaś wiata czy jakaś wyższa konstrukcja to są dziesiątki tysiecy, z montażem spokojnie grubo ponad 50tys pod taką połać
 

grregg

Fachowiec
Też się przymierzam. Mój pomysł to postawienie takiego carport-u przed domem (szereg), wymiar ok 10x3m, na konstrukcji drewnianej. Takie zadaszenie podjazdu.
Ale. Pomysł jest, by panele były przezroczyste (zatem mniej wydajne) i takie by przepuszczały trochę światła, by nie zacienić całkiem tego podjazdu. Pewnie bi-facial na szkle.
Umiem wpisać w Google „przezroczyste panele pv”.
Czy ktoś ma osobiste doświadczenia, rekomendacje? Czego unikać i co jest błędem? Kto robi dobry system montażowy do takich paneli?

Dzięki
Bifaiale przepuszczają światło tą jasną przestrzenią pomiędzy czarnymi sekcjami. Znajomi mają pokryty tym taras i jest całkiem przyjemnie, bo niby jest cień ale światła i tak sporo wpada. Oni dokupili taką specjalną uszczelkę do przestrzeni międzypanelami, ale i tak nie jest to szczelne pokrycie. Produkcyjnie działało to słabo i trzeba będzie dołożyć optymalizatory. Ale wtedy będzie duża plontanina kabli i trzeba to jakoś estetycznie ukryć...
 

kiki111

Zadomawiam się
Bifaiale przepuszczają światło tą jasną przestrzenią pomiędzy czarnymi sekcjami. Znajomi mają pokryty tym taras i jest całkiem przyjemnie, bo niby jest cień ale światła i tak sporo wpada. Oni dokupili taką specjalną uszczelkę do przestrzeni międzypanelami, ale i tak nie jest to szczelne pokrycie. Produkcyjnie działało to słabo i trzeba będzie dołożyć optymalizatory. Ale wtedy będzie duża plontanina kabli i trzeba to jakoś estetycznie ukryć...
A co masz na myśli że słabo działało? Bifaciale są słabe czy słabo jako zadaszenie tarasu. Mam zadaszenie tarasu 11% i stół na trawniku 25% na osobnych MPPT i różnice są ale nie ma co nad nimi płakać a już na pewno inwestować jakiekolwiek dodatkowe złotówki.
Co do uszczelnienia przestrzeni - mam te uszczelki z netu i w tym roku będę wymieniał na coś innego. kapie w kilku miejscach a dodatkowo na poziomej uszczelce dość mocno hamuje woda i panel jest później brudny. Ostatnie wichury wydmuchały mi fragment uszczelki.
 

grregg

Fachowiec
A co masz na myśli że słabo działało? Bifaciale są słabe czy słabo jako zadaszenie tarasu. Mam zadaszenie tarasu 11% i stół na trawniku 25% na osobnych MPPT i różnice są ale nie ma co nad nimi płakać a już na pewno inwestować jakiekolwiek dodatkowe złotówki.
W tym domu na zachodniej stronie są dwa stringi paneli. Jeden jest wyżej na dachu, a drugi na zadaszeniu tarasu. Niestety jest jeszcze lukarna, która jest też na zachodniej połaci od północnej strony. String tarasowy jest o 1kWp większy od tego wyżej na dachu. Dach ma chyba ze 30stopni nachylenia, a taras trochę mniej. Na tarasie są dwa rzędy paneli i ten bliższy dachu jest bardziej zacieniany. Im słońce niżej operuje tym pierwszy rząd na tarasie jest bardziej zacieniany. Np w listopadzie w jakiś słoneczny dzień string na dachu wyprodukował 16kWh, a ten na tarasie 7kWh.

Co do uszczelnienia przestrzeni - mam te uszczelki z netu i w tym roku będę wymieniał na coś innego. kapie w kilku miejscach a dodatkowo na poziomej uszczelce dość mocno hamuje woda i panel jest później brudny. Ostatnie wichury wydmuchały mi fragment uszczelki.
Znajomy ma trochę większy kąt niż u Ciebie i u niego nie ma problemu z zalegającym brudem, ale te uszczelki od początku nie działały dobrze. U siebie planują zadaszenie o bardzo niskim kącie jak u Ciebie także pewnie będę miał podobny problem. Widziałem gdzieś na YT takie rynienki z profila aluminowego do odprowadzania wody, także może to jest lepsze rozwiązanie.
 

Pepek

Posiadacz elektryka
Robiłem coś takiego w kwietniu 2023. Jestem zadowolony. Samo zadaszenie 8x3m razem z montażem 19500 zł. Do tego instalacja PV 3,5 kWp 15800 zł
No u mnie mniejsza przestrzeń do wykorzystania, co niestety paradoksalnie podnosi koszt, ale będę na wiosnę rozglądał się dalej i zobaczę co wtedy mi wyjdzie.
 

grregg

Fachowiec
No u mnie mniejsza przestrzeń do wykorzystania, co niestety paradoksalnie podnosi koszt, ale będę na wiosnę rozglądał się dalej i zobaczę co wtedy mi wyjdzie.
Na olx gotową wiatę aluminiowa można kupić za 7ty. Jest kilku sprzedawców. Można poprosić o dostosowanie szerokości.
Panele teraz sa mega tanie - w styczniu płaciłem za 1kWp ponad dwa razy mniej jak w 2021r wyszlo cos okolo 600zl netto za 1kWp. Do tego elementy montażowe i inwerter. Inverter najlepiej jakiś hybrydowy, tak aby wrazie podjęcia sieci można było naładować auto. Ja mam huawei ale on bez sieci umożliwia ładowanie tylko z mocą 3kW. Jest dużo tańszych i elastyczniejszych inwerterów.
 
Top