Infrastruktura EV w Wielkiej Brytanii

nabrU

Pionier e-mobilności
Pewnie nie raz spotkaliście się z zarzutem ze strony petrolhedów, że ta cała EV rewolucja nie ma szans bo sieć elektryczna nie wytrzyma coraz większej ilości samochodów elektrycznych. Otóż w UK stwierdzili, że spokojna głowa - bo wytrzyma:

 

nabrU

Pionier e-mobilności
Ciekawy (moim zdaniem) artykuł jednego z brytyjskich CPO (operatorów ładowarek) na temat infrastruktury EV i czy szybciej znaczy dla nas lepiej.

Is biggest best (for EV charging)?
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Z tego artykułu też wynika ciekawa zależność pomiędzy deklarowanym ładowaniem, pikiem a średnim. Najmniejszy rozstrzał mają E-golfy i I3. Największy Tesle.
 

nabrU

Pionier e-mobilności

Gandalf

Pionier e-mobilności
Lepiej jest więcej nawet jeśli wolniej.
Wiadomo, nie chodzi o podróż, bo wtedy najlepiej supercharger 150kW+
Natomiast w scenariuszu jazdy wkoło przysłowiowego komina, fajnie było by móc idąc idąc do kina, fryzjera, galerii (nie no..., handlowej, no coś Ty) móc się podpiąć, 11kW - super, ale jeśli miało by być zamiast 2x11kW, to 8x słupków współdzielących te 22kW to by było jeszcze lepiej.
(jak jesteś sam lub z innym pojazdem masz 11kW, jak cztery auta to już tylko po 5kW.
Nawet jeśli to coś jest darmowe, to koszt utrzymania takiego ładowania to 22zł / godzinę na osiem miejsc postojowych.
Takie kino spokojnie sobie to na popcornie odbije, a jaka reklama! :)

Samochód przez większość czasu stoi, gdyby przez część tego czasu ładował się nawet b. wolno to i tak by był ciągle naładowany.

Ile dziennie człowiek przejeżdża? 30km? Czyli góra jakieś 8kWh. 8h praca + 8h sen. Potrzeba 500W by to skompensować w tym czasie.
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Natomiast w scenariuszu jazdy wkoło przysłowiowego komina, fajnie było by móc idąc idąc do kina, fryzjera, galerii (nie no..., handlowej, no coś Ty) móc się podpiąć, 11kW - super, ale jeśli miało by być zamiast 2x11kW, to 8x słupków współdzielących te 22kW to by było jeszcze lepiej.

A 50 słupków (co prawda 7kW) na to kino, fryzjera czy galerię i to za darmo może być? ;)

 

nabrU

Pionier e-mobilności
Maj zamknął się "tylko" ;) 105 szybkimi ładowarkami zainstalowanymi w UK:

FUG7G--WYAcSqIA


I mapka tych nowych lokalizacji jak ktoś ciekaw:

 

nabrU

Pionier e-mobilności
Tym razem raport czerwcowy ze sporym wzrostem w porównaniu do maja (168 ładowarek). I co najważniejsze wzrost ten to głównie ładowarki 350kW, w tym sporo hubów.

1656688987626.png
I link do mapki lokalizacji nowych punktów:

 

Michal

Moderator
Bazując na danych z UDT stworzyłem taki wykres ładowarek pojawiających się u nas - w podziale na moc i operatora (przy czym oni nie mają danych o SuC):
chargers_month_power.jpg

chargers_month_operator.jpg

Uwaga - data na wykresie, to data ostatniej aktualizacji, więc można tylko zakładać, że jest to data dodania danego punktu ładowania ;)
 

Gandalf

Pionier e-mobilności
A ja się nie odzywałem bo chciałem wrzucić jakieś ładne opracowanie bazujące na tych danych, ale że lepsze jest wrogiem dobrego więc nic z tego nie wyszło. Chyba nie umiem w MVP ;-)
 
Top