Jak ładować baterię LFP?

Klaxxn

Zadomawiam się
Tesla zaleca ładowanie zawsze do 100%. Ja rozumiem to tak, że przyjeżdżam do garażu (tak samo po trasie 40km jak i 250km), podłączam do ładowania i ładuje do 100%.

Pojawiają się głosy, że jednak ładowanie zawsze do tych 100% nie jest korzystne, a lepiej to robic tylko raz w tygodniu.

Czy to prawda? Jak wy ładujecie swoje RWD? Jakich zaleceń się trzymacie?
 

Piti

Zadomawiam się
Tesla zaleca ładowanie zawsze do 100%. Ja rozumiem to tak, że przyjeżdżam do garażu (tak samo po trasie 40km jak i 250km), podłączam do ładowania i ładuje do 100%.

Pojawiają się głosy, że jednak ładowanie zawsze do tych 100% nie jest korzystne, a lepiej to robic tylko raz w tygodniu.

Czy to prawda? Jak wy ładujecie swoje RWD? Jakich zaleceń się trzymacie?
Ja dwa razy miesiącu do 100%
Poza tym trzymam 30-90%
 

zibizz1

Pionier e-mobilności
Zaleca raz w tygodniu do 100%. Polecam osiągać te 100% przed odjazdem, a nie wieczorem.(funkcja końca ładowania o zadanej godzinie) LFP też nie lubi 100%, ale lepiej trochę to znosi
 

PiotrS

Posiadacz elektryka
Ja ładuję do 100% praktycznie tylko przed wyjazdem w trasę, czyli gdzieś raz na miesiąc.
Na co dzień, staram się ładować do 80%.
 

Robur82

TM3 SR HL 24 Enyaq 80 23r
Co się stanie, jak po roku TMY LFP oddam komuś z rodziny kto nie będzie tym jeździł w trasę, i do pełna załaduje raz na pół roku czy rok. Bo ustawione na wallboxie czy w aucie będzie żeby ładować do 80%?
 

PiotrS

Posiadacz elektryka
Kiedyś może stanąć, mimo, że będzie pokazywało, że kilka, kilkanaście procent jest w baterii :)
Lepiej czasem podładować jednak do 100%.
 

Michal

Moderator
Mogliby to jakoś zautomatyzować, żeby auto samo ustawiało sobie raz na jakiś czas 100%.
 

Pabloss

Posiadacz elektryka
Ok a jak ustawie wyjazd na daną godzinę i podłączę do ładowania to odbędzie się to w taki sposób ze rozpocznie lądowanie lub ustawi moc ładowania tak aby auto było gotowe na daną godzinę i nie będzie smażył baterii przez pół nocy ?
 

zibizz1

Pionier e-mobilności
@Pabloss tak, rozpocznie ładowanie o takiej godzinie aby z prądem który jest ustawionym na ładowarce i aucie osiągnąć zadany poziom baterii na koniec tego czasu.

Jak się nie ładuje długo do 100% to może być tak że auto wskazuje że zrobimy jeszcze 100km a za 30km pokaże że zostało już tylko 20km.
 
Top