Jak podłączacie ładowarkę w garażu podziemnym?

Klaxxn

Zadomawiam się
Przygotowuję się do podłączenia wallboxa w hali garażowej, przy moim miejscu parkingowym pod blokiem. Mam 2 możliwości zaproponowane przez konserwatora budynku:
1. Podłączenie się do najbliższej szafy rozdzielczej, zamontowanie podlicznika i rozliczanie się ze wspólnotą za prąd (trzeba pociągnąć 60m kabla)
2. Pociągnięcie kabla aż do licznika lokalowego na 8 piętrze (łącznie ze 130m kabla), wtedy koszt ładowania będę miał na swojej fakturze za prąd.

Jakie podejście zastosowaliście u siebie? Widzicie jakieś benefity z tego, że pociągnę dodatkowo sporo kabla i podłączę się pod swój licznik? (różnice w cenie prądu? obecne "zamrażanie" cen prądu dla gospodarstw domowych?)
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Do 11kW? No niekoniecznie. To tylko 16A. Spokojnie na 5x4mm pójdzie, straty będą poniżej 4%. Na 6mm2 będą już rzędu 2,6%, czyli w normie.

Edit: kolega mnie uprzedził.

Być może, ja liczyłem dla normy British Standard BS7671 i tu mi przy 10mm2 wychodzi spadek 10,33V (3%), a przy 6mm2 - 17,57V (5%)
Ale widzę, że IEC 60364-5-52 'mowi', że 4mm2 będzie OK choć ja bym poszedł w min. 6mm2
 

MiKo

Posiadacz elektryka
Jakie podejście zastosowaliście u siebie?
Podłączenie pod jeden mieszkaniowy licznik, kabel puszczony szachtem na 5 piętro 3x4mm, około 30m

Wallbox 11kw + dynamiczny podział mocy, tak, żeby całość (mieszkanie+wlalbox) nie przekraczało 11kw

Działa bez problemu od roku.

Zalety
  • łatwiej o zgodę wspólnoty
  • łatwiej rozmawiać z administracją
  • w zależności od budynku może być techniczne łatwiejsze do wykonania (np. kwestia miejsca, dostępu)
  • brak opłat za dodatkowy licznik
  • wszystko na jednym rachunku

Wady
  • ..wszystko na jednym rachunku :) ale statsy biorę z wallboxa
  • ta sama taryfa do ładowania i domu (np. wolałbym mocną na auto a zwykła na mieszkanie)
  • ograniczenie do mocy 11kw
 
Last edited:

abes99

Posiadacz elektryka
Skoro masz w mieszkaniu 3F 11kW to może masz jeszcze zapas na przyłączu i możesz wystąpić o podwyższenie mocy umownej?
A co do taryfy, to po przejściu z G11 na G12W na mieszkaniu rachunki nam spadły o jakieś 20-30%, więc czasami nawet bez ogrzewania czy elektryka bywa korzystna. W Tauronie w e-liczniku jest fajna opcja, można porównać swoje zużycie do innych taryf (oczywiście o ile ma się odpowiedni licznik).
 

Klaxxn

Zadomawiam się
Dziękuję wszystkim za pomoc i porady :) Z uwagi na duże koszty kabla i jego prowadzenia do licznika lokalowego (w tym konieczność przebijania się przez strefy przeciwpożarowe), zdecydowałem się na podejście z podłączeniem się do instalacji wspólnoty oraz rozliczanie się ze wspólnotą za prąd.

Dostałem informację, że całkowity koszt wykonania przez naszego osiedlowego konserwatora (firma posiada wszelkie kompetencje do wykonania tej pracy) instalacji zasilenia 400V pod ładowarkę samochodową wynosi 7300zł netto wraz z materiałem , pomiarami, przebudową istniejącej rozdzielni , dostawieniem nowej z pomiarem. W cenie jest 60m odpowiedniego kabla. Zakup ładowarki jest po mojej stronie.

Czy uwacie, że jest to sensowna cena za wykonanie tych prac?
 

Giaur77

Fachowiec
Koledzy już Ci o tym wspominali, ale podpytaj (może bardziej uparcie) o możliwość założenia swojego licznika, tuż obok licznika wspólnoty (wpięcie do Twojego licznika przed licznikiem wspólnoty).

Skoro możliwa jest "sprzedaż" energii za licznikiem wspólnoty, to przyłącze udźwignie dodatkową moc 11 kW.

Swój licznik może nieco podwyższy koszt instalacji (dodatkowa szafka, zabezpieczenia, itp.), ale masz na pewno niższe ceny, z możliwością stosowania taryfy nocnej (G12 - G12w).
 

Cav

Pionier e-mobilności
Dziękuję wszystkim za pomoc i porady :) Z uwagi na duże koszty kabla i jego prowadzenia do licznika lokalowego (w tym konieczność przebijania się przez strefy przeciwpożarowe), zdecydowałem się na podejście z podłączeniem się do instalacji wspólnoty oraz rozliczanie się ze wspólnotą za prąd.
Zapłacisz za to jeszcze więcej, bo wspólnota zapewne sprzed Ci prąd w cenach biznesowych.
Na dziś ze 2-3 razy wyższych.

Przemyśl temat jeszcze raz.
 

Klaxxn

Zadomawiam się

Cav

Pionier e-mobilności
Nie do końca. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mają również zamrożone ceny. https://www.rp.pl/nieruchomosci/art...rowadza-inne-zasady-wyceny-pradu-dla-mieszkan
Ale my nie mówimy o mieszkaniu, tylko o garażu.
Może wtedy trzeba (albo będzie trzeba) stawkę rynkową liczyć, tak jak to ma miejsce przy zamrożeniu gazu?
Że zamrożona jest tylko część zużycia przeznaczona na cele mieszkaniowe?

Dla pewności dopytaj we wspólnocie po jakiej cenie i w jakiej taryfie, masz nabywać ten prąd, zażądaj tej informacji na piśmie.
 

Klaxxn

Zadomawiam się
Ale my nie mówimy o mieszkaniu, tylko o garażu.
Może wtedy trzeba (albo będzie trzeba) stawkę rynkową liczyć, tak jak to ma miejsce przy zamrożeniu gazu?
Że zamrożona jest tylko część zużycia przeznaczona na cele mieszkaniowe?

Dla pewności dopytaj we wspólnocie po jakiej cenie i w jakiej taryfie, masz nabywać ten prąd, zażądaj tej informacji na piśmie.
Dzięki za wnikliwość. To mam wyjaśnione - zamrożona stawka dla wspólnot dotyczy całego licznika na prąd w częściach wspólnych, w tym na garaż.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Synalek czeka na licznik. Bez wallboxa ok 12000 robota m/w 11kw 16A na osobnym liczniku i kablu z głównej skrzynki
Plus ekspertyza ok 2500zł i wszystkie zgody załatwiane po stronie wykonawcy
To hala garażowa z Aktem Notarialnym na miejsce osobno
Gdańsk Chełm


20230208_145935_copy_1158x1158.jpgIMG_20230206_211830_copy_1280x576.jpgIMG_20230206_212012_copy_648x1366.jpg
 
Top