Jak podłączacie ładowarkę w garażu podziemnym?

Klaxxn

Zadomawiam się
Przygotowuję się do podłączenia wallboxa w hali garażowej, przy moim miejscu parkingowym pod blokiem. Mam 2 możliwości zaproponowane przez konserwatora budynku:
1. Podłączenie się do najbliższej szafy rozdzielczej, zamontowanie podlicznika i rozliczanie się ze wspólnotą za prąd (trzeba pociągnąć 60m kabla)
2. Pociągnięcie kabla aż do licznika lokalowego na 8 piętrze (łącznie ze 130m kabla), wtedy koszt ładowania będę miał na swojej fakturze za prąd.

Jakie podejście zastosowaliście u siebie? Widzicie jakieś benefity z tego, że pociągnę dodatkowo sporo kabla i podłączę się pod swój licznik? (różnice w cenie prądu? obecne "zamrażanie" cen prądu dla gospodarstw domowych?)
 

Cav

Pionier e-mobilności
Dzięki za wnikliwość. To mam wyjaśnione - zamrożona stawka dla wspólnot dotyczy całego licznika na prąd w częściach wspólnych, w tym na garaż.
Super.
Pamiętaj tylko że to interpretacja tylko dla 2023 roku.

Jeśli po wyborach nie wróci normalność, tj. ceny nośników energii nie spadną adekwatnie do cen surowców, to ta wersja może okazać się ryzykowna.

Wkalkuluj to ryzyko w swoich rozważaniach.
 

Cav

Pionier e-mobilności
Synalek czeka na licznik. Bez wallboxa ok 12000 robota m/w 11kw 16A na osobnym liczniku i kablu z głównej skrzynki
Ile tego kabla tam jest?
Mnie całe nowe przyłącze kosztowało kilka razy mniej (25 m kabla do skrzynki, plus kable do gniazda 3f).
Mniej wiercenia i kucia, bo na daczy nie w bloku, ale fakt jest faktem - to co podałeś to jakaś cena z kosmosu.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Nie wiem ale z 50m? Mnie w chacie z 3500 zł góra ? 30 m 5x 10mm2 32A., Ceny z 3 lata temu
Dom a blok i Wspólnota, to inna bajka . Sam kopiesz sam wiercisz lub jak jak Panem Edziem i kumplem elektrykiem...
U syna robiło dwóch, swoje musza wziąć, za darmo nikt nie robi. W npTesli 650zł roboczogodzina, tu cały dzień od rana do nocy robili. Plus papiery od A do Z, łącznie z Energą.
Drogo, pewnie można taniej ale nie sądzę że wiele taniej?
 
Last edited:

Klaxxn

Zadomawiam się
Synalek czeka na licznik. Bez wallboxa ok 12000 robota m/w 11kw 16A na osobnym liczniku i kablu z głównej skrzynki
Plus ekspertyza ok 2500zł i wszystkie zgody załatwiane po stronie wykonawcy
To hala garażowa z Aktem Notarialnym na miejsce osobno
Gdańsk Chełm

Dzięki! To bardzo pomocne :)
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Dokładne koszty podam jak sie dowiem.. Zalatwiali Bezszelestni.Pl. Czyli syn wybral jak gdyby drogę oficjalną prostą i tym samym nie tanią. Coś za coś, ale guzik go to obchodziło, panowie wszystko załatwili.
Zrezygnował tylko z Wallboxa (mają drogo) , a ja mam kilka to się podzielimy (zresztą Kolega @krzyss ostro preferencyjnie sprzedał mi Gen3)
Zawsze bym radził brać prąd z nowego przyłącza, to się zwróci. To jest też bardziej elastyczne rozwiązanie. Nawet do wynajmowania miejsca itp. No i sprawa mocy.IMG_20230206_211728_copy_800x360.jpg
 

Cav

Pionier e-mobilności
U syna robiło dwóch, swoje musza wziąć, za darmo nikt nie robi.
Ale że kilka tys za dzień pracy jednej osoby?
W npTesli 650zł roboczogodzina, tu cały dzień od rana do nocy robili. Plus papiery od A do Z, łącznie z Energą.
Drogo, pewnie można taniej ale nie sądzę że wiele taniej?
Zależy jakich się zna elektryków.
Fakt - rozbieżności są ogromne, sam miałem oferty różniące się 10 krotnie za to samo.
I tu jest właśnie taki przypadek pewnie, ten z górnej części drabinki.

Jak widać bezszelestni nie tylko wallboxy mają drogie - elektryków też.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Ja ostrzegałem, że tanio to tylko przez Tatusia, ale konflikt pokoleń i wizja Świata jako czarno biały, plus jednak samodzielność wziela górę.
Ledwo udało mi się przekonać , żeby nie brał evse za furę kasy i zrobił póki co gniazdo, ale już skrzynki na nie nie ma. A radzilem by je zamknąć zrobic dziure na wychodzący kabel i po sprawie Mam jak pisałem kilka evse to dam.
Tylko bardzo liczy się zdanie fachowca, że inne evse są "nie teges", podobnie jak to jest u dzieci z opnią w socjal mediach, ma ona wielkie znaczenie, tak wiara w specjalistów nowego sortu a negowanie np naszych opini użytkowników jest nagminna u obecnych 30to + latków. A wiadomo "ojciec , teraz jest inaczej" .... Z drugiej strony też nie napierałem, ma swoje lata... O Boże? faktycznie robię się stary

Na pewne usprawiedliwienie tej ceny to :
Duże miasto; 3 skrzynki, zabezpieczenia, kabel, gaśnica itp, Załatwianie czyli papiery, Wspólnota Straż , i robota i CZAS CZAS CZAS . Sam materiał to z 5 tyś Jak ktoś ma chęć latać i załatwiać, to pewnie z 3 tys urwie. Ale w tym czasie można to np zarobic z nawiązką. Do tego trzeba wiedzieć jak to ugryźć. Akurat zbieg okoliczności, że w tym przypadku ci wykonawcy mieli obcykane kontakty z tą Wspolnotą. Czyli łatwizna kosztuje.
 

pacc2k12

Nowy na Forum
Ile tego kabla tam jest?
Mnie całe nowe przyłącze kosztowało kilka razy mniej (25 m kabla do skrzynki, plus kable do gniazda 3f).
Mniej wiercenia i kucia, bo na daczy nie w bloku, ale fakt jest faktem - to co podałeś to jakaś cena z kosmosu.
Ogarniałeś to przez jakąś firmę całościowo czy jak to zgrałeś?
 

Olecki

Pionier e-mobilności
Ogarniałeś to przez jakąś firmę całościowo czy jak to zgrałeś?
Na własnej posesji montaż to żadna większa filozofia, każdy ogarnięty elektryk powinien sobie poradzić - w przeciwieństwie do bloków gdzie głównym problemem jest papierkologia a nie samo podłączenie.
Tutaj masz opis jak montowałem u siebie, jak nie montujesz urządzenia zabezpieczonego przed postronnymi i/lub wewnątrz budynku jest jeszcze prościej.
 

pacc2k12

Nowy na Forum
Na własnej posesji montaż to żadna większa filozofia, każdy ogarnięty elektryk powinien sobie poradzić - w przeciwieństwie do bloków gdzie głównym problemem jest papierkologia a nie samo podłączenie.
No właśnie u mnie pod kątem papierologii mam ogarniętą wspólnotę i developera. Zostaje mi ENEA pod kątem wydania decyzji twierdzącej, że dysponują możliwością przyłączenia. Zastanawiam się ile mnie to wyniesie :)
 
Top