Do ilu zwiększyliście sobie moc przyłączeniową? Opłaty za zużycie jakoś wzrastają? U mnie obecnie: 25A, 14kW i 3 fazy. Póki co ładuje z gniazdka kablem dołączonym do TM3 i myśle jak to mądrze upgrade’ować..Ja miałem podobnie jak @krzyss,
ale ładując auto z ustawionym amperażem w aucie na 10A to pobór mocy na ładowanie wychodzi 7 kW. Jak ładujesz w nocy tanią taryfą to do rana zawsze możesz mieć baterię na full, a obciążenie mocowe jest OK.
Zwiększenie mocy przyłącza jest istotne dla ewentualnego szybszego podładowania w czasie pracy innych sprzętów w domu.
No i oczywiście w perspektywie rozwoju EV i zabezpieczenia sobie rezerwy mocy.
…i taryfa G11 ale już zleciłem zmianę na G12wDo ilu zwiększyliście sobie moc przyłączeniową? Opłaty za zużycie jakoś wzrastają? U mnie obecnie: 25A, 14kW i 3 fazy. Póki co ładuje z gniazdka kablem dołączonym do TM3 i myśle jak to mądrze upgrade’ować..
Ja mam przyłącze 13 kW, Wall Connector Tesli i to wystarczy. Jeżeli nie masz jakiś prądożernych urządzeń (klimatyzacja, pompa ciepła) które działają w nocy to wystarczy. Samochód do codziennej eksploatacji staram się trzymać w granicach 40-80% naładowania. Moc ładowania w domu mam domyślnie obniżoną do 9 kW - 13A (podobno najniższe straty są w tym zakresie) i zaplanowane ładowanie na 00:30. W nocy w ciągu 3h samochód jest naładowany. Oczywiscie jak potrzebuje przed wyjazdem, zwiększam ładowanie do 100%. Można tez wtedy podnieść moc ładowania na max czyli 11 kW.Czekając na Teslę 3 z grudniowego zamówienia, próbuję ogarnąć ładowanie w domu. Przeczytałem sporo postów w temacie, ale wciąż mam wątpliwości.
Mam gniazdo siłowe, moc sieci 14 KW. Bardzo szybkie ładowanie nie jest priorytetem. Rozumiem, że teraz mam dwie podstawowe możliwości:
1. Ładowanie przez EVSE (to które dostaję z autem?) z niebieskimi przejściówkami do siły, o których pisaliście wyżej.
2. Wallbox Tesli lub jakiś inny, jeżeli jakiś inny ma sens?. Czy przy mocy 14KW da mi to realnie szybsze ładowanie od EVSE wyżej? Czy jednak musiałbym pod wallbox zwiększyć moc przyłącza?
Ale zwiększenie mocy przyłączeniowej to też koszty. Jeżeli planujesz rozbudowę instalacji o prądożerne urządzenia lub masz już takowe to ma to sens, ale jeśli nie to po co to robić?Ja sobie zrobiłem odrazu 40 na zapas żeby kiedyś nie zwiększać. Ładuje się Wallboxem Tesli. Moc przyłączeniowa nie wpływa na rachunki. Masz jednorazowa opłatę za zwiększenie mocy.
W Tauron, nowe przyłącze o mocy 12kW to koszt 860 zł. (Grudzień 2021)Tak realnie to przyłącze 25 kW zupełnie wystarcza, koszt to w zależności od dostawcy energii, jak miałeś np 13 kW to wnioskujesz o dodatkowe 12, a to koszt jednorazowy jakieś 700-800 zł.