mALEK

Posiadacz elektryka
To jakieś małe mieszkanie jest?
ok170m2. podlogowka, gora i dol. bez garazu. dom 2010. ocieplony welna. wg. (cieplo.app) wychodzi mi zapotrzebowanie ok 14MWh/rok. pompa ciepla ma SCOP 3,5 wiec dla mnie jest tak jak powinno byc +/-
 

qbcio

Zadomawiam się
To jakieś małe mieszkanie jest?
Dlaczego ?
Też mam dom i właśnie sprawdziłem, że za ostatnie 3 lata moja PC zużyła ok. 8800 kWh co daje średnio ok. 2930 kWh rocznie, czyli jeszcze mniej. Gazu nie mam, PC grzeje dom i ciepłą wodę.
 

zibizz1

Pionier e-mobilności
220m2(parter 150m2), dom bez garażu, 20cm czarny styro okna 3szyby i rekuperacja. gruntowa zużywa 4MWh rocznie gdzie 1/3 to grzanie cwu. Przed covidm cały dom do 8MWh się wyrabiał, od covida 10MWh i doszedł teraz jeszcze elektryk który moim zdaniem trzymany i grzanym pod chmurką na krótkie trasy to zima nawet ponad 30kWh/100km. Mam 8,5kWh paneli bo tyle weszło na dach garażu, zastanawiam się czy może nie pójść w wiatrak za kilka lat bo mam dużo miejsca na dzialce żeby po 2035 lepiej wychodziła autokonsumpcja, narazie dobieram z sieci tania taryfę tylko.Teraz słyszałem że duże dotacje na PV są na instalację z magazynem tylko
 

paradox

Pionier e-mobilności
paradoxalny wątek robi się coraz bardziej paranoiczny. obecnie duża grupa panelistów uzależnia posiadanie EV z posiadaniem instalacji PV. przecież to zakrawa na nonsens. tym większy, że samozwańczo nazywają się producentami energii. przepraszam ale jedyną energię jaką możecie "wyprodukować" to jest energia "wiatrów jelitowych". tak zwani producenci nic nie produkują tylko co najwyżej przetwarzają ogólnodostępną energię z bardzo marnym skutkiem i po absurdalnie zawyżonych cenach instalacji. byle jaka roślinka(fotosynteza) z waszych wspaniałych rezydencji pokłada się ze śmiechu widząc jak wirujecie w "chocholim" tańcu licytując się kto z was był pierwszy w elektryku.
kolega ducarider ładnie pokazał " opłacalność" to go zagdakaliście abonamentami i panelami. może czas spojrzeć głęboko prawdzie w oczy i już przestać tłumaczyć " moje jest najmojsze" . czasy się zmieniły. tak jak wy lubię jeźdźić EV ale proponuję nie wprowadzać forowiczów w błąd.
EV nie równa się PV i nie równa się opłacalności. tak jak tu większość próbuje udowodnić to wychodzi na to że kupując EV nawet taki tani jak Tesla to jeszcze trzeba zainwestować prawie drugie tyle żeby tanio jeźdżić na prądzie z PV. paranoja i uważam że niektórym upaliły się bezpieczniki.

 

Bronek

Pionier e-mobilności
Dpóki nie zmutujemy aby zamiast się opalać i melanina zmienila sie nam w chlorofil, to musimy korzystać z tych marnych procent zamiany promieni slonecznych na prąd . Ale dobre i to
.Przez przypadek przeczytalem ten ostatni post i ... .
Zakazałem żonie prać w pralce , bo prąd ma być tylko do samochodu .
W końcu autor ww postu fotowoltailę wiąże z Elektrykami. Wyjatkowo byłoby to marksistowskie podejscie do ekonomii gdyby wszystkie inwestycje winny być darmo lub w czynie społecznym . A zyski już na jutro.
U mnie już prawie to co wsadzilem w prąd ze słońca się zamortyzowało. Niestety nie jestem kurierem i samochód nie ma takich szans . A sąsiad mówił kup Toyotę i wstaw LPG bedziesz mial tanio.
Pozostaje kwestia grzania chaty , tu chrust zwycięża . Niemniej czy gaz czy pompa ciepła ? Raczej pompa , bo da się dla niej ze słońca wyprodukować odpowiednią ilość prądu , wtedy zakaz prania ma sens lub zakaz jeżdżenia ev, ale zawsze coś będzie kiedyś za darmo . Z gazem może być różnie podobnie z chrustem .Ceny i dostępność . Dwersyfikacja źródła ma sens i może być opłacalna, bo nikt nie wie co bedzie .Raz juz wyrolowano ludzi namawiajac na grzanie olejem , jeżdżenie dieslem itp .
Niestety oszczędzać mogą na ogół Ci, co nie muszą teraz oszczędzać . Piniądz robi piniądz . No można jeszcze marychy nasadzić .
 
Last edited:

zibizz1

Pionier e-mobilności
@paradox Jak zwykle mocno kręcisz:) Oczywiście że dla kogos kto ma mieszkanie albo robi po 500km dziennie nie odczuje zysku i nie dla niego elektryfikacja transportu. ELektryk jest idealny jak ktoś ma dom a jak ktos ma dom i elektryka to panele sa naturalnym wyborem bo zmniejszają cene ładowania nawet do zera gdy świeci słońce.
W trasie BEV tych samych rozmiarów i mocy co ICE jest nadal tańszy co zostało pokazane 2 strony temu ale niewiele, w zakupie także. Przegrywa w czasie zasiegu, czasie tankowania i ilości punktów publicznych do tankowania(jeszcze). Instalacja PV nie kosztuje drugie tyle, montowłem w 2020 za 30tys i wyprodukowała 26MWh w 3 lata co licząc po 0,5zł daje 15% rocznie amortyzacji. Bardzo dobra stopa zwrotu a wzrost cen energii tylko ja przyspiesza, jeśli ktoś mial pieniadze i kawałek gruntu/dachu to lepiej w PV wsadnić było niz do banku w lokate czy obligacje. Jeśli ktos ma/miał wolne pieniadze to przy obecnej inflacji nawet w elektryka lepiej wsadzić niż trzymac w banku nawet jesli trzeba ubezpieczneie i opony dokupić. Moim zdaniem dobra cena za frajde z jazdy.
Nawet nie mając PV i ładujac z AC z sieci po 1zł jest przynajmniej 2x taniej. Na trasie to wiadomo że taryfa C11 nie rozpieszcza i obecnie chyba jest 2 zł w taniej i 2,9 w drogiej. Ale za 3-5 lat jak sie ilosć pradu ze słońca i wiatru przynajmniej podwoi to jak bedzie dobra pogoda to i na trasie bedzie można się w południe załadować za 1,5zł a wieczorkiem po 5zł :ROFLMAO:
 

paradox

Pionier e-mobilności
Bardzo dobra stopa zwrotu a wzrost cen energii tylko ja przyspiesza, jeśli ktoś mial pieniadze i kawałek gruntu/dachu to lepiej w PV wsadnić było niz do banku w lokate czy obligacje. Jeśli ktos ma/miał wolne pieniadze to przy obecnej inflacji nawet w elektryka lepiej wsadzić niż trzymac w banku nawet jesli trzeba ubezpieczneie i opony dokupić.
1678141088633.png
 

Cav

Pionier e-mobilności
Też mam dom i właśnie sprawdziłem, że za ostatnie 3 lata moja PC zużyła ok. 8800 kWh co daje średnio ok. 2930 kWh rocznie, czyli jeszcze mniej. Gazu nie mam, PC grzeje dom i ciepłą wodę.
I zgadza się to z odczytami z licznika prądu?
U mnie gaz wyszedł coś koło 16 kWh przez ostatni rok.
Chata mniejsza niż u niego.

Rozumiem, że PC wydajniejsza od starego pieca gazowego, może macie lepsze ocieplenie, ale że ponad 5 razy mniej?
 
Last edited:
Top