zibizz1

Pionier e-mobilności
16MWh? Tyle masz w gazie bez ciepła skroplenia więc jak masz kondensat to podobna ilość ciepła trafia do domu. A jak masz dobrą pompę ciepła to żeby taka ilość energii dostarczyć do domu to w przypadku powietrznej dzielisz przez 3,5-4 a w przypadku gruntowej 4,5-5 No ale kiedyś kWh z gazu było z 3x tańsza niż energia elektryczna. Pare lat temu powietrzna pompa wychodziła podobnie kosztowo co gaz ziemny
 

Cav

Pionier e-mobilności
16MWh? Tyle masz w gazie bez ciepła skroplenia więc jak masz kondensat
Nie mam, otwarta komora.
to podobna ilość ciepła trafia do domu. A jak masz dobrą pompę ciepła to żeby taka ilość energii dostarczyć do domu to w przypadku powietrznej dzielisz przez 3,5-4 a w przypadku gruntowej 4,5-5 No ale kiedyś kWh z gazu było z 3x tańsza niż energia elektryczna.
Teraz jest ze 4 razy taniej.
A mimo rozbudowy pv, wolę rezerwować nadmiary prądu na elektryka, gdy już go nie będzie można na mieście za friko ładować.

Ale jak gaz skoczy tak jest teraz bez zamrożenia (czyli 3-4 krotnie), to z miejsca zakładam centralną klimę (powietrzną PC) do co, a na gazie zostanie tylko cwu (bo niestety nie da się grzać domu powietrzem i wody też, w jednym urządzeniu).
 

Bronek

Pionier e-mobilności
To jest tak...Jak miałem G12AS i przez przypadek bo nie mogli tego ugryżć wzystko co w godzinach tanich było 50% tego co w drogich , to fotowoltaika u mnie nie była brana pod uwagę , bo nawet jak by było taniej , to kłopot sobie robić . Po co ? Gdy to tylko pare groszy ..

Ale jak kiełbasa wyborcza w ENERGA się skończyła i po cichu wycofali ofertę G12AS , choć nie powinni . To inna sprawa ., mając kasę , Elektryki i to 2 sztuki, to jw panele to sprawa wręcz oczywista , jak sa ku temu wszelkie możliwości .

Mam gaz i gdyby nie inflacja , plus potencjany wzrost cen gazu itd .Jest też WIELKA niewiadoma co będzie ... to jw ucieczka z kasą w Pompę C nie wydaje się być błędem.
Na razie wychodzi nawet to taniej niż gaz, pomimo ,że gaz jest sztucznie trzymany w cenie . Do tego stary zamortyzowany piecyk gazowy został wpiety tak ,że gdyby się chciało to może nawet współpracować zamiast grzałki z pompą .( ta u mnie jeszcze ani razu sie nie włączyła). Ale to zabawa w oczszędzanie na maksa.

A propos czy samochód elektryczny to inwestycja . Raczej nie ale jak ktoś chciał lub mial zamiar coś kupic , to lepiej to zrobić teraz jak za 2 lata. Nie ważne czy to pralka czy samochód. Dziwne ale po prawdzie X to u mnie też objaw rozpaczy ....Miałem za mało na Rembranta.

Zawsze to kosztuje , czy ma sens czy nie . Można zamiast trawnika posadzic buraki . Na mój winobluszcz na elewacji sąsiad spytał co to i jaki z tego pożytek ? Ano taki że ptaki mają gniazda i sr..ją , ale czasem na wiosne słychać śpiew.
 

Robur82

TM3 SR HL 24 Enyaq 80 23r
Dpóki nie zmutujemy aby zamiast się opalać i melanina zmienila sie nam w chlorofil, to musimy korzystać z tych marnych procent zamiany promieni slonecznych na prąd . Ale dobre i to
.Przez przypadek przeczytalem ten ostatni post i ... .
Zakazałem żonie prać w pralce , bo prąd ma być tylko do samochodu .
W końcu autor ww postu fotowoltailę wiąże z Elektrykami. Wyjatkowo byłoby to marksistowskie podejscie do ekonomii gdyby wszystkie inwestycje winny być darmo lub w czynie społecznym . A zyski już na jutro.
U mnie już prawie to co wsadzilem w prąd ze słońca się zamortyzowało. Niestety nie jestem kurierem i samochód nie ma takich szans . A sąsiad mówił kup Toyotę i wstaw LPG bedziesz mial tanio.
Pozostaje kwestia grzania chaty , tu chrust zwycięża . Niemniej czy gaz czy pompa ciepła ? Raczej pompa , bo da się dla niej ze słońca wyprodukować odpowiednią ilość prądu , wtedy zakaz prania ma sens lub zakaz jeżdżenia ev, ale zawsze coś będzie kiedyś za darmo . Z gazem może być różnie podobnie z chrustem .Ceny i dostępność . Dwersyfikacja źródła ma sens i może być opłacalna, bo nikt nie wie co bedzie .Raz juz wyrolowano ludzi namawiajac na grzanie olejem , jeżdżenie dieslem itp .
Niestety oszczędzać mogą na ogół Ci, co nie muszą teraz oszczędzać . Piniądz robi piniądz . No można jeszcze marychy nasadzić .
A kto powiedział, że nie podejdą rynkowo do prądu i zimą kiedy nie ma produkcji z PV nie każą płacić z elektrony wyprodukowane z węgla po cenie rynkowej na dany moment
Może jednak trzeba pomyśleć nad wiatraczkiem i aku ołowianym który zmagazynuje energię na 2-3 dni, albo mixem PV małe + wiatraczek i aku.
Ale pewnie za 2-3 lata jak ceny ołowiu spadną
 

qbcio

Zadomawiam się
I zgadza się to z odczytami z licznika prądu?
U mnie gaz wyszedł coś koło 16 kWh przez ostatni rok.
Chata mniejsza niż u niego.

Rozumiem, że PC wydajniejsza od starego pieca gazowego, może macie lepsze ocieplenie, ale że ponad 5 razy mniej?
Te liczby podałem na podstawie licznika. Mam w tablicy rozdzielczej zainstalowany osobny licznik energii el. na PC, więc są to dokładne dane a nie szacunki. Różnica wynika z ocieplenia domu. Dom (dwie kondygnacje, w sumie ok. 176m2) był budowany jako pasywny, więc na ścianach ma >30cm styropianu, to samo wokół fundamentu, na stropie w sumie ok. 50cm. Do tego wentylacja mechaniczna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła, okna 3-szybowe, no i PC gruntowa. Ogrzewanie jest tylko na parterze, pokoje na piętrze są w ogóle bez ogrzewania, a w tej chwili jak to piszę to mam 21.5 st. , na parterze 22.9 st, a na zewnątrz 5.7 st. Jak na zewnątrz jest silny (-10) mróz to temperatura w takim pokoju bez ogrzewania osiąga ok. 20.5. Do spania w sam raz.
Sorry, że się trochę samochwalę, ale jestem zadowolony z gospodarki cieplnej w moim domu, więc jak się pojawia okazja, aby tą technologię zareklamować to korzystam. Może komuś się to przyda jak będzie myślał nad budową albo remontem.
 

Cav

Pionier e-mobilności
Te liczby podałem na podstawie licznika. Mam w tablicy rozdzielczej zainstalowany osobny licznik energii el. na PC, więc są to dokładne dane a nie szacunki. Różnica wynika z ocieplenia domu. Dom (dwie kondygnacje, w sumie ok. 176m2) był budowany jako pasywny, więc na ścianach ma >30cm styropianu, to samo wokół fundamentu, na stropie w sumie ok. 50cm.
No tak, to faktycznie wiele zmienia.
Ile m2 w sumie ogrzewasz, skoro nie grzejesz piętra?
 

viallos

Pionier e-mobilności
viallos dobitnie to potwierdza
O czym ty człowieku piszesz. Pare postów wyżej napisałem

BEV to produkt uboczny nadmiaru PV :)

Skoro mam nadmiar PV i przy okazji ładuję z tego BEV to dlaczego mam podawać koszt tego paliwa które de facto mnie w tej chwili nie kosztuje?
Poza tym w kolejnym poście napisałem że można sobie dodać do tej kwoty sumę która wynika ze zużycia prądu z gniazdka.

Powtórzę ... nie zawsze to co się opłaca jest opłacalne.

Kolejny przykład ... ponieważ przed końcem roku wiedziałem że wciąż mam nadmiar prądu z PV w jednym domu gdzie wciąż używałem gazu i prąd przepadnie, zdecydowałem się na instalację klimatyzacji która wspomoże piec gazowy .. planowałem że z 12 obiegów podłogówki klimatyzacja wyłączy 3 albo 4 pętle. Miałem do wyboru jakiegoś chińczyka za 2,2k PLN albo np Panasonica za 4k. Oczywiście wybrałem Panasonica bo wiedziałem że lepiej moduluje, będzie oszczędniejsza itp. Tak się składa że od jakiegoś czasu loguje sobie na Snowflaku różne parametry domu .. w tym i zużycie gazu i bardzo ładnie widać jak klimatyzator zredukował zużycie gazu. Od września do końca lutego ( a sezon jeszcze trwa ) oszczędności sięgają 1200PLN.
Oto wykresy (temp w lato 2022 nie zbierałem więc wykres temperatury trochę skrzywiony ale zima jest ładnie odwzorowana) wraz z obliczeniami za stawki z faktury:

gas_usage2.jpg
gas_usage.jpg
Okresm3wspolczynnikilosc kWhcenanettoVat23%brutto
od 202209 do 2023025508,0524428,60,20017886,472862203,88875831090,36162
od 202209 do 2023025508,0524428,60,03404150,74954434,67239512185,4219391
1275,783559

Teraz możesz powiedzieć że Panasonic mi się nie opłacał bo chińczyk by mi się zwrócił w ciągu praktycznie roku ... a tak na zwrot będę czekał 2 albo 3 lata.
A dodam że stawka którą mam jest wciąż bardzo niska .. znam osoby które dużo więcej płacą za gaz i wtedy zwrot byłby dużo szybszy.
Czy Panas się opłacał .. według mnie tak bo zużył na tyle mało prądu że mogę sobie kupić kolejnego (jeszcze mam nadmiar z PV) i wyłączyć kolejne 3 obwody.
Czyli kolejna inwestycja na kolejne lata zwrotu.
Wciąż uważam że się będzie opłacać bo mam satysfakcję że nie sponsoruje terorystów poprzez redukcję zużycia gazu no i do tego mam dodatkowy bonus w postaci chłodu w lato jak zajdzie potrzeba itp itd.
Jak widzisz ... nie ma tu słowa o BEV. Tak jak ktoś wyżej wspomniał .. zakładając PV od razu redukujesz swoje rachunki za prąd plus ewentualnie dajesz sobie pole manewru do dalszych obniżek ... o moralnych aspektach nie wspominając.

Dlatego czasami warto planować długofalowo i patrzeć trochę dalej niż czubek własnego nosa(kieszeni).

Pozdrawiam
 

Kuba K.

Posiadacz elektryka
View attachment 9238
View attachment 9239
Okresm3wspolczynnikilosc kWhcenanettoVat23%brutto
od 202209 do 2023025508,0524428,60,20017886,472862203,88875831090,36162
od 202209 do 2023025508,0524428,60,03404150,74954434,67239512185,4219391
1275,783559
mega masz niski współczynnik konwersji, u mnie na fv jest 11kWh/m3 a z tego co widzę ty masz 8kWh/m3
 
Top