Tesla Model Y, dostawy II kwartał 2023

zibizz1

Pionier e-mobilności
To nie są kosmosy. Stopy są 6,75%, wibor dobija 7% dolicz 1-2% marży i masz 8-9%. Hipotek ma podobne marże co leasing, poniżej 1,5% to już atrakcyjna oferta. Ja na Tesla wziałem zwykły gotówkowy aktualnie 9,39%, RRSO wychodzi troszke drożej niż leasing ale duzo wieksza wygoda i w sumie wyjdzie taniej spłacając wcześniej
 

itguy

Posiadacz elektryka
Ja liczyłem nawet jakiś leasing, ale jakieś kosmosy wychodziły, nawet chciałem połowę kwoty (45% chyba max można) wpłacić, to za resztę niby dawali jakieś 7 czy 8 procent realnego oprocentowania ale od całej kwoty zakupu auta, czyli po wpłacie połowy gotówką, realne oprocentowanie pożyczonej kwoty to było ponad 15 procent :ROFLMAO:
Sorry, ale nie stać mnie na tak drogie finansowanie i kupiłem za gotówkę, itguy masz super warunki z tego co piszesz.
Takie sobie te warunki mam bo około 114% wychodzi ale ja tutaj podałem już po odliczeniu 50% vatu na działalności:)
Czyli po prostu policzyłem rzeczywisty koszt dla mojej kieszeni. Wiadomo gotówka wygrywa ale nie chcę mrozić takiej kwoty w aucie. Zresztą jak uwzględnić inflację to może jeszcze na plus wyjdę :)
 

elektryk

Pionier e-mobilności
Osobiście uważam, że teraz jest (był?) dobry moment na zakup samochodu - banki upadają, ludzie trzymają się kurczowo portfeli, panika dotarła z rynków finansowych do zwykłego Kowalskiego, także kolejny etap to cięcie stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki.

Dlatego zamiast chomikować kasę na 8% lepiej było kupić furę z dobrym rabatem. Inflacja pensji ma taką cechę, że ludzie nie zgodzą się zarabiać mniej więc po prostu kwota się zwiększy, na wszystkim i na stałe.

Drugi dobry wybór to kredyt ale z możliwością wcześniej spłaty bez jakiejś zabójczej prowizji. Będzie można wtedy zrefinansować na lepszych warunkach.
 

KrzysztofFly

Moderator
Ja liczyłem nawet jakiś leasing, ale jakieś kosmosy wychodziły, nawet chciałem połowę kwoty (45% chyba max można) wpłacić, to za resztę niby dawali jakieś 7 czy 8 procent realnego oprocentowania ale od całej kwoty zakupu auta, czyli po wpłacie połowy gotówką, realne oprocentowanie pożyczonej kwoty to było ponad 15 procent :ROFLMAO:
Sorry, ale nie stać mnie na tak drogie finansowanie i kupiłem za gotówkę, itguy masz super warunki z tego co piszesz.
No trzeba jeszcze uwzględnić różnicę w okresie amortyzacji samochodu, kupując za gotówkę amortyzujesz samochód 5 lat, w przypadku leasingu dasz radę to zrobić w 2 lata. Oczywiście to rozważanie nie ma sensu dla kogoś, kto bierze leasing na 5 lat.
Druga rzecz, to jeśli kupujesz auto z dofinansowaniem "mój elektryk", to kupując auto za gotówkę musisz się liczyć z około rocznym okresem oczekiwania na wypłatę dotacji (przynajmniej na tą chwilę tyle się czeka), leasing załatwia temat z BOŚ w 1-2 miesięcy.
 

ypl

Pionier e-mobilności
No trzeba jeszcze uwzględnić różnicę w okresie amortyzacji samochodu, kupując za gotówkę amortyzujesz samochód 5 lat, w przypadku leasingu dasz radę to zrobić w 2 lata. Oczywiście to rozważanie nie ma sensu dla kogoś, kto bierze leasing na 5 lat.
Druga rzecz, to jeśli kupujesz auto z dofinansowaniem "mój elektryk", to kupując auto za gotówkę musisz się liczyć z około rocznym okresem oczekiwania na wypłatę dotacji (przynajmniej na tą chwilę tyle się czeka), leasing załatwia temat z BOŚ w 1-2 miesięcy.
No tak gdybym potrzebował kasy na cito to jest argument.
 

zibizz1

Pionier e-mobilności
@KrzysztofFly Na ryczałcie nie ma co amortyzować, wiec można wziąć prywatnie. Prywatnie mozna mieć dotację na auto ponad limit mając 3 dzieci. Na wypłate dotacji czeka sie ok 3 miesięcy w ścieżce prywatnej.
 

itguy

Posiadacz elektryka
To nie są kosmosy. Stopy są 6,75%, wibor dobija 7% dolicz 1-2% marży i masz 8-9%. Hipotek ma podobne marże co leasing, poniżej 1,5% to już atrakcyjna oferta. Ja na Tesla wziałem zwykły gotówkowy aktualnie 9,39%, RRSO wychodzi troszke drożej niż leasing ale duzo wieksza wygoda i w sumie wyjdzie taniej spłacając wcześniej
W jakim banku masz RRSO ~10%? Jaka prowizja?
 

Chris

Posiadacz elektryka
No trzeba jeszcze uwzględnić różnicę w okresie amortyzacji samochodu, kupując za gotówkę amortyzujesz samochód 5 lat, w przypadku leasingu dasz radę to zrobić w 2 lata. Oczywiście to rozważanie nie ma sensu dla kogoś, kto bierze leasing na 5 lat.
Druga rzecz, to jeśli kupujesz auto z dofinansowaniem "mój elektryk", to kupując auto za gotówkę musisz się liczyć z około rocznym okresem oczekiwania na wypłatę dotacji (przynajmniej na tą chwilę tyle się czeka), leasing załatwia temat z BOŚ w 1-2 miesięcy.
Jest temat o leasingach osobno, także piszemy OT, podałem tam cyferki z leasingu jaki ja mam, ale znalazło się kilku "niezadowolonych" i odpuściłem. Piszecie o dylematach, czy za gotówkę, czy w leasing. Mój punkt widzenia:

Jak masz firmę na normalnej księgowości i praktycznie całą gotówkę na auto, to najlepiej kupić auto w leasingu...dlaczego? Bo jak wspominasz kupując za gotówkę, wywalasz całą kasę, a amortyzować musisz przez 5 lat (w normalnych warunkach), czyli bulisz grubą kasę, a w koszty wrzucasz prawie nic i to jest słabe. Leasing wrzucasz cały w koszty, czyli tyle ile wydajesz na ratę wpisujesz w koszt, ale jest drogi teraz, kredyt też, ale można zrobić leasing z ratami sezonowymi :) .
Raty sezonowe można ustalić wysokie, np: 1 rata - 45%, 4 raty - 9,9655 %, 21 rat - 0,2152 %, wykup - 14,8 %.
Całość wychodzi mi 104,18 %, na 24 miesiące i w tym prawie 85% auta mam w kosztach w pierwszych 4 miesiącach.

Plusy duże, bo wrzucasz w koszty 85% auta w 4 miesiące, tyle ile faktycznie wydajesz, czyli podatek niższy, a nie "amortyzacja" latami kasy którą dawno wydałeś.

Reszta "wyborów" już zależy od wyobraźni kupującego (50%, czy 100% VAT), elektryki mają też sporą przewagę (wyższy - 225 tys limit w kosztach, dotacja BOŚ - w leasingu łatwiejsza i szybsza niż za gotówkę)
 

KrzysztofFly

Moderator
@KrzysztofFly Na ryczałcie nie ma co amortyzować, wiec można wziąć prywatnie. Prywatnie mozna mieć dotację na auto ponad limit mając 3 dzieci. Na wypłate dotacji czeka sie ok 3 miesięcy w ścieżce prywatnej.
No nie możemy mieszać argumentów zakupu w leasingu lub za gotówkę, z zakupem prywatnym, a tym bardziej z kartą dużej rodziny. Tak samo jak kwestię wypłaty dofinansowania przy zakupie prywatnym, a zakupem na firmę za gotówkę. Jeśli chcesz zagłębić trochę temat, to polecam lekturę wątku wnioski firmowe bez leasingu, tam możesz poczytać jak wygląda nasz smutna rzeczywistość.
 
Top