Wizualizacja danych UDT o ładowarkach - historia ładowania i dostępności

Michal

Moderator
Napisałem na szybko mini aplikację / stronkę, umożliwiającą sprawdzenie historycznego obłożenia ładowarek dostępnych w danych UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Pomysł jest taki, że może to pomóc zrozumieć jak dużym problemem jest rzeczywiście obłożenie ładowarek, które mogą nas interesować.

Aplikacja od ~21:00 22.06.2022 pobiera i zapisuje w bazie stan wszystkich ładowarek co minutę, a interfejs na stornie umożliwia przeglądanie tej historii.

Interfejs jest jaki jest ale da się znaleźć to czego się szuka :p

Tak jak pisałem w poście [tutaj], jest dość dużo bałaganu w tych danych, w szczególności Ionity zawsze raportuje dostępność i ponawia takie informacje co kilka minut. Pozostałe ładowania udało mi się odnaleźć, więc i tak jest całkiem nieźle.

Trochę informacji:
  • Dostępne są tylko informacje z punktów, które wysyłają je do UDT oraz sieci Tesla Supercharger i sieć Tesla Destination Charger.
  • Obecnie dostępna jest cała historia na wykresach ale w przyszłości będę musiał zmniejszyć pokazywany okres czasu, żeby nie zabijać najtańszego hostingu jak da się znaleźć :p
    • Możliwe, że w przyszłości dodam jakiś wybór dat z max xx dni do wybrania - na tę chwilę trzeba to ustawiać w adresie URL (pewnie niedługo dodam kaledarz).
  • Punkty ładowania (point) są zgrupowane w stacje (station), stacje w bazy (pool), a bazy mają przypisanych operatorów (operators).
  • Operatorów jest więcej ale pokazuję tylko tych, którzy mają chociaż jedną stację ładowania EV - w tych danych jest też np. gaz :/ .
  • Niektóre punkty ładowania mają dostępne kilka złącz (np. chademo i type2combo), a inne mają to rozdzielone w obrębie danej stacji albo bazy - ogólnie burdel.
  • Danych jest naprawdę dużo.
    • Odkąd uruchomiłem zbieranie zebrało się już 421 288 zmian statusów
    • Niestety jest kilku operatorów, którzy tak śmiecą danymi, więc możliwe, że ich po prostu wyłączę albo będę czyścił dane starsze niż kilka dni - np. ELBUD (np. ID ładowarki 171152), Tauron (131660), Ionity (103726), Energa (262154)...
    • Na razie zbiera się wszystko ale prędzej czy później całość zacznie bardzo zwalniać, więc wtedy będziemy się martwić.
  • Jak dużo ludzi będzie tam grzebać, to całość niestety na pewno będzie działać wolno.
  • Jak znajdę czas, to dodam kilka ciekawych tabelek / wykresów updatowanych na bieżąco w rodzaju - ile stacji ładowania przybyło w poszczególnych miesiącach. Jak macie pomysły na ciekawe zestawienia, to dawajcie znać - może uda się wyciągnąć.
  • Zbieram też informacje o aktualnie i historycznie dostępnych od ręki Teslach - dodam w najbliższym czasie jako jakąś podstronę (napiszę o tym osobny post).
  • Dodałem mapę punktów ładowania w kilku miejscach i pod linkiem "mapa" można filtrować punkty po mocy oraz rodzaju złącza.
    • Mam w planie dodanie możliwości filtrowania po operatorach (będzie można wybrać kilku).
    • Są też mapy pokazujące punkty po wybraniu konkretnego operatora albo nowo dodane (na razie nie jest to jeden kod, więc w każdym miejscu działa trochę inaczej).
    • Mam w planie dodanie różnych znaczników w zależności od mocy / dostępnego złącza, ale nie wiem kiedy to się uda, bo trzeba je wytworzyć i zakodować.
Mini instrukcja obsługi:
  • Nie wiem jak to działa na komórkach - nie sprawdzałem nawet i kompletnie nie robiłem nic pod tym kontem, więc może być źle :p
  • Na górze strony po prawej jest sekcja na linki - będą tam dochodziły jakieś nowe podstony.
    • nowe ładowarki - tabelka pokazująca jak rozkłada się w czasie powstawanie nowych ładowarek (>=50 kW) w PL
  • Na górze strony po lewej jest kilka wyszukiwarek - w szczególności przydatna wydaje się wyszukiwarka po nazwie. Działa wyszukanie fraz typu: "reduta", "pkp", "zditm", "ursa"... Jeśli ktoś podał sensowną nazwę UDT, to łatwo da się znaleźć.
  • Nie ma wyszukiwania w tabelach - trzeba skorzystać z "Ctrl+F".
  • Można też skorzystać z klikania w linki "ID" w tabelkach poniżej - w ten sposób przechodzimy przez poszczególne grupowania: operator -> miasto -> baza -> punkt -> dostajemy wykres historii
  • Dodałem możliwość ograniczania zakresu dat ale na razie w taki dość łopatologiczny sposób (zmieniając daty w zapytaniu): https://ev.warszawa.pl/?pointID=268132&dateFrom=20220709&dateTo=20220710
  • Wykresy obsługują powiększanie - z myszą na wykresie scrollujemy albo szczypiemy palcami. Pod wykresem jest przycisk "Reset chart", który cofa powiększenie. Można również zaznaczyć obszar do powiększenia na wykresie klikając i przeciągając myszą.
  • W dowolnym momencie można nacisnąć przycisk "Reset" - powrót do listy operatorów.
Adres: https://ev.warszawa.pl - taka była tania i dostępna domena :p Sprawdzajcie swoje ładowania i dzielcie się spostrzeżeniami - może dzięki tym historiom uda się kiedyś wymusić poprawność danych na operatorach.

Nowość - powiadomienia o zwolnieniu punktu ładowania:
  • Będąc w widoku punktu ładowania można podać adres email i kliknąć "Powiadom mnie".
  • Jeśli przy kolejnym sprawdzaniu stanu punktu ładowania jeśli będzie on dostępny, to na podany adres zostanie wysłana wiadomość o treści w stylu:

    Punkt ładowania 110198 jest dostępny (2022-07-30 20:49:01)

    Właśnie zwolnił się punkt ładowania 110198
  • Wiadomość zostanie wysłana z adresu [email protected] - możliwe, że wpadnie do spamu ale po oznaczeniu "to nie jest spam" kolejne powinny wpadać już normalnie do skrzynki odbiorczej.
  • Uwaga - wiadomość zostanie wysłana również jeśli punkt ładowania był wolny w momencie dodawania adresu email ;)

Ps. Jeśli macie jakieś pytania / coś nie będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, to piszcie i pamiętajcie proszę, że to dla mnie tylko zabawa, więc nie obiecuję, że znajdę czas na naprawę ;)

Ps. 2. @Łukasz Bigo - może nie rozprzestrzeniajmy przynajmniej na razie informacji o istnieniu takiego portalu na elektrowozie, bo hosting, którego używam na pewno nie wytrzyma takiego ruchu, a bałagan w danych UDT może przynieść więcej szkody niż pożytku jeśli chodzi o promowanie elektromobilności ;) Przy czym jeśli ktoś ma pomysł na ciekawy artykuł na tych danych, to chętnie coś wyciągnę.
 
Last edited:

Michal

Moderator
Do szukania lepiej nadaje się plugshare, a jak chcesz sprawdzić jakie ładowarki raportują stan do UDT (i będą dostępne na mojej stronce), to oni mają tutaj mapkę:
 

Arrczi

Fachowiec
Do szukania lepiej nadaje się plugshare, a jak chcesz sprawdzić jakie ładowarki raportują stan do UDT, to uni mają tutaj mapkę:
Z tej bazy np. przy Lidlu raportuje nieczynna (chociaż ciężko się dopchać), a w Markach w ogóle nie ma. Tak więc zostaję przy Plug Share.
Edit:
Najlepiej jak by było można na bieżąco sprawdzić, czy dana stacja/punkt jest zajęty czy wolny.
Pozdrawiam.
 

Michal

Moderator
No niestety Lidl ma wprowadzone dane tylko do poziomu stacji oprócz jednego, który jest obsługiwany przez inną firmę (Arinea sp. z o.o):
Lidl-Supermarket 87-100 Toruń Lubicka 55.
W pozostałych przypadkach nie mają punktów ładowania i nie raportują zmiany stanu.
 

Michal

Moderator
Ja mam robić API? Przecież ja to ciągnę z API UDT. Jedyne co mam więcej, to historia.
Mogę coś wystawić jak chcesz, ale tak jak pisałem powyżej przewiduję mocne ograniczenie ilości zbieranych danych, bo hosting którego do tego używam wybuchnie pewnie za jakiś miesiąc - dwa :p Poza tym mam tych danych obecnie 16 dni, więc jak ktoś chce to spokojnie mnie dogoni ;)
 

Phitherek_

Posiadacz elektryka
No właśnie moim zdaniem ta historia ma trochę potencjału żeby to jakoś wystawić w postaci API.
 

JareG

Pionier e-mobilności
Zbieram też informacje o aktualnie i historycznie dostępnych od ręki Teslach - dodam w najbliższym czasie jako jakąś podstronę (napiszę o tym osobny post
O! Dobry pomysł, bo być może za chwilę używane Tesle to będą jedyne dostepne od ręki samochody 🤣

Pozdrawiam
 

slaveq

Pionier e-mobilności
Hej, świetna sprawa przydatne przy szukaniu jak są np zajęte ładowarki w czasie wakacyjnych wypadów ale mam jedno pytanie. Znalazłem sobie taką oto jedną na trasie: http://ev.warszawa.pl/?poolID=66510&pointID=233845 i pokazuje dane z 24 czerwca a ostatni raportowany stan jest z dziś. Czy to oznacza, że 24 czerwca ostatni raz się ktoś ładował?
 
Top