Wizualizacja danych UDT o ładowarkach - historia ładowania i dostępności

elektryk

Pionier e-mobilności
Wrzucam jeszcze wykresy "niedostępności" wszystkich ładowarek na IONITY MOP Nowostawy (kierunek Warszawa). Niby nie ma tragedii, bo przez większość czasu coś tam działa, ale jak ktoś chciał się naładować 30.09.2023 w godzinach 11:00 - 20:30, no to pocałował klamkę.
View attachment 13894

Ps. Wygląda na to, że Ionity raportuje dane co 5 minut, a nie wtedy kiedy zmienia się status, więc dane są trochę przekłamane.
Ciekawe czy są gdzieś dostępne dane o modelu ładowarki na danym złączu, wtedy można próbować odkryć którzy producenci mają najmniejszą awaryjność i czy to jest kwestia producenta, czy operatora sieci.
 

elektryk

Pionier e-mobilności
Tak. Ponadto to jest tylko jeden wspólny producent z sześciu. Akurat w Ionity ABB nie są jakoś mocno popularne. Nie wiem jakie ładowarki są w Polsce, bo jeszcze się na nich nie ładowałem.
Skoro nie wiesz jakie są ładowarki ABB w Polsce to skąd wiesz że są inne?
 

Michal

Moderator
Nie zaśmiecajcie proszę wątku dyskusją o producentach ładowarek. Zróbcie sobie oddzielny.

Fajnie by było, żeby ktoś będąc na Ionity sprawdził, czy stan faktyczny zgadza się z tym co raportują do UDT, ale ta moja prośba znika w gąszczu Waszej dyskusji.
 

krzyss

Pionier e-mobilności
Wrzucam jeszcze wykresy "niedostępności" wszystkich ładowarek na IONITY MOP Nowostawy (kierunek Warszawa). Niby nie ma tragedii, bo przez większość czasu coś tam działa, ale jak ktoś chciał się naładować 30.09.2023 w godzinach 11:00 - 20:30, no to pocałował klamkę.
View attachment 13894

Ps. Wygląda na to, że Ionity raportuje dane co 5 minut, a nie wtedy kiedy zmienia się status, więc dane są trochę przekłamane.
Ale ladowarka jest online, tylko nie rozpoczyna ladowania :)
Nowostawy w kierunku na Poznan to regularnie jeden slupek nie dziala.
 

Michal

Moderator
Wpuściłem boty - może pojawi się więcej ruchu jeśli indeksacja zasobów coś da i wyniki pojawią się w wyszukiwarce.
 

Michal

Moderator
W widoku pokazującym nowopowstające ładowarki zwinąłem rok 2019 do stycznia 2020 i zmieniłem odrobinę aplikację, żeby pokazywała tabelę tylko do bieżącego miesiąca.
 

Michal

Moderator
Od dawna denerwowały mnie ładowarki powtarzające ten sam status co jakiś czas (niektóre co minutę) i robiące mi śmietnik w danych. Okresowo czyściłem takie ładowarki do zera, bo ich dane były praktycznie bezwartościowe. W końcu usiadłem do tego i zrobiłem z tym porządek:
  • Wcześniej co minutę zapisywałem stan, taki jaki dostałem od UDT bez patrzenia na to czy się zmienił, czy nie - z tego powodu na wykresie zajętości były nie raz dodatkowe kropki, mimo tego samego statusu:
    Zrzut ekranu 2023-12-22 223935.png
  • Obecnie zapisuję stan tylko w przypadku zmiany statusu lub dostępności:
    Zrzut ekranu 2023-12-22 224048.png
Ta zmiana spowodowała zmniejszenie ilości przechowywanych danych z ~7,9 mln (388 MB), do około ~2,7 mln (132 MB) bez dużej zmiany funkcjonalności aplikacji.
Jedyny minus jaki widzę, to w razie rzeczywiście rzetelnego raportowania przez ładowarkę, utrata informacji o kilku sesjach rozpoczynających się bardzo szybko po sobie (w ciągu jednej minuty). Przy czym ładowarka była w tym czasie prawie cały czas zajęta, więc gubi się tylko informacja o ilości sesji w danym okresie. W zasadzie nie da się rozróżnić dobrego raportowania od bałaganu, więc moim zdaniem i tak to było bezużyteczne.

Ps. Jeśli macie jakieś pomysły jakie dane mogłyby być interesujące, to dajcie znać.
Ja myślałem o statystykach poszczególnych operatorów dotyczących przyrastania sieci ładowarek, bo to może fajnie obrazować, które sieci się fajnie rozwijają.
 
Last edited:

luki

Posiadacz elektryka
Głośno myślę, ale jak nie napiszę, to później zapomnę. Może warto by było podać wartość procentową zajęcia ładowarki w poszczególnych dniach (6h w ciagu dnia = 25%).? Do tego taki wykres słupkowy (nawet tabelka wystarczy):

IMG_20231223_075531.jpg
Tutaj akurat wykres z PV i na osi rzędnych są kWh, ale obrazuje o co mi chodzi :)
 

Michal

Moderator
Dodałem wyświetlanie mapy przy wyszukiwaniu po nazwie ładowarki - można teraz wyświetlić sobie np. wszystkie ładowarki z napisem "biedronka":
, albo "lidl":
, albo "kaufland" w nazwie:
 
Last edited:
Top