Zużycie w nietypowych sytuacjach

Michal

Moderator
I jeszcze trochę więcej danych (od 2017r i również Chrząstowo, bo Warszawa miała braki w 2018r):
max-min_temp_chrzastowo_2017-2021.jpg
 

ELuk

Pionier e-mobilności
No i te wykresy jasno pokazują, że generalnie nie ma co mrozów demonizować.
Te wykresy to bardzo dobre wyjście do analizy zamiany ogrzewania w domu na PC.
W przypadku auta zawsze pozostanie ten moment, gdy temperaturowe ograniczenie zasięgu, może być dla Kogoś w danej chwili problemem.
To tak jak z kombi i hakiem holowniczym.
Wiele lat temu kupiłem BMW w wersji kombi z hakiem bo planowałem holować przyczepę kempingową. Nawet prawo jazdy E zrobiłem.
I co.
Ani razu nie użyłem haka i ani razu nie wiozłem pralki. 😂
Teraz mam Teslę z hakiem, ale to pod rowery...
 

Michal

Moderator
Właśnie chodzi o to, że przy -5C albo nawet -10C, to PC jeszcze jakoś tam daje radę i nawet zużycie nie rośnie jakoś mocno - 13% większe to nie tragedia. Dopiero poniżej -15 robi się naprawdę słabo, a takie mrozy praktycznie nie występują (a nawet jak to 2 dni w roku i pewnie o 3 w nocy kiedy i tak nie jeździ się autem). Chociaż pewnie za chwilę pojawi się jakiś maruda i napisze, że on to właśnie o 3 w nocy musi jeździć i to właśnie przy -20C :p ale dla niego na szczęście nadal są ICE, które też w tych warunkach miewają problemy i dizle potrafią nie odpalać :p

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu za pomocą PC, to właśnie po to ściągam te dane - żeby się upewnić jakiej mocy potrzebuję :)
Poniżej przykładowa tabelka pokazująca współczynniki COP jakiejś PC przy różnych temperaturach (A-15/W35 oznacza: A - powietrze, temperaturę zewnętrzną -15C, W - wodę i temperaturę wyjściową 35C):
1634203088054.png

To są pewnie wartości zbliżone do osiąganych w samochodach, więc można na to patrzeć podobnie. Widać, że nawet przy -15C efektywność PC to prawie 3x względem zużytej energii.

Ciągnę właśnie dane od 2001r, więc może uda się też przy okazji pokazać ocieplenie klimatu, bo moim zdaniem w PL było tym okresie naprawdę znaczące. Przy czym tego nie będzie się już chyba dało łatwo zobrazować w excelu, więc zobaczę jak to będzie wyglądać i pomyślę.
Domyślam się też, że w tak długim okresie czasu będzie więcej przypadków z brakiem danych na konkretnej stacji pomiarowej, więc coś tam będę musiał ulepić - możliwe, że w weekend się tym pobawię i założę przy okazji nowy wątek.
 

poochaty

Posiadacz elektryka
Właśnie chodzi o to, że przy -5C albo nawet -10C, to PC jeszcze jakoś tam daje radę i nawet zużycie nie rośnie jakoś mocno - 13% większe to nie tragedia. Dopiero poniżej -15 robi się naprawdę słabo, a takie mrozy praktycznie nie występują (a nawet jak to 2 dni w roku i pewnie o 3 w nocy kiedy i tak nie jeździ się autem). Chociaż pewnie za chwilę pojawi się jakiś maruda i napisze, że on to właśnie o 3 w nocy musi jeździć i to właśnie przy -20C :p ale dla niego na szczęście nadal są ICE, które też w tych warunkach miewają problemy i dizle potrafią nie odpalać :p

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu za pomocą PC, to właśnie po to ściągam te dane - żeby się upewnić jakiej mocy potrzebuję :)
Poniżej przykładowa tabelka pokazująca współczynniki COP jakiejś PC przy różnych temperaturach (A-15/W35 oznacza: A - powietrze, temperaturę zewnętrzną -15C, W - wodę i temperaturę wyjściową 35C):
View attachment 2405
To są pewnie wartości zbliżone do osiąganych w samochodach, więc można na to patrzeć podobnie. Widać, że nawet przy -15C efektywność PC to prawie 3x względem zużytej energii.

Ciągnę właśnie dane od 2001r, więc może uda się też przy okazji pokazać ocieplenie klimatu, bo moim zdaniem w PL było tym okresie naprawdę znaczące. Przy czym tego nie będzie się już chyba dało łatwo zobrazować w excelu, więc zobaczę jak to będzie wyglądać i pomyślę.
Domyślam się też, że w tak długim okresie czasu będzie więcej przypadków z brakiem danych na konkretnej stacji pomiarowej, więc coś tam będę musiał ulepić - możliwe, że w weekend się tym pobawię i założę przy okazji nowy wątek.
Załóż koniecznie!
Ocieplenia klimatu w perspektywie 20 letniej nie pokażesz. Tj nawet jeśli w ostatnich 20 latach mieliśmy stały wzrost temperatur i zjawisk ekstremalnych, to nie muszą one być związane z ociepleniem klimatu. Tu wpadamy na minę. Fajnie by było zobaczyć takie dane ze stacji meteo z kilkuset lat ale takowych nie ma...
 

Michal

Moderator
IMGW ma niby dane od 1951r ale nie wiem jakiej jakości - co ciekawe są to niby temperatury min i max za każdy dzień w roku tak jak powyżej. Jak będzie mi dobrze szło z tymi danymi to może dociągnę całość.

Wiadomo, że 20 lat dla ocieplenia klimatu to mało ale uwzględniając, że taki okres zawiera już prawie dwa pełne cykle słoneczne, to już coś tam można zobaczyć... tym bardziej, że ja naprawdę za swojego życia pamiętam, że każda zima była coraz cieplejsza z mniejszą ilością śniegu. Do tego Polska pustynnieje też dość szybko, a to powinno powodować zwiększone wahania temperatur - w sumie to od lat przymierzałem się do ściągnięcia takich danych, więc czemu nie :)
 

krzyss

Pionier e-mobilności
A powiedzcie mi, bo widze ze ogarniacie temat. PC itp.
Mam dom 90+30m2 te dodatkowe 30m2 to taka czesc ktora malo ogrzewam, i raczej tam utrzymuje stale 18-19 stopni i sporadycznie jak maja goscie nocowac to wlaczam.
Dom nowoczesny, prawie sama podlogowka, trzy szyby, bez mostkow, okna mocowane jakos specjalnie zeby nie uciekalo cieplo itp. Itd.

w czesci mieszkalnej mam srednio 22 stopnie.
Dwie osoby mieszkaja.
Piec DieDitrich jakis taki 6letni
Za gaz w skali roku place ok 2200-2700
+ wydaje na drewno do kominka ok 600zl rocznie.

czy te oplaty sa normalne ?

oplaca wogole sie myslec o Pompie Ciepla patrzac ze mam sprawna instalacje gazowa ?
PV 6,75kWp zainstalowalem czekam na wymiane licznika, ale nie starczy produkcji na PC bo auto wszystko pewnie skonsumuje.
 

Cav

Pionier e-mobilności
Właśnie chodzi o to, że przy -5C albo nawet -10C, to PC jeszcze jakoś tam daje radę i nawet zużycie nie rośnie jakoś mocno - 13% większe to nie tragedia. Dopiero poniżej -15 robi się naprawdę słabo, a takie mrozy praktycznie nie występują (a nawet jak to 2 dni w roku i pewnie o 3 w nocy kiedy i tak nie jeździ się autem).
W tym roku występowały i to przez cały dzień.
A nawet kilka.
Fakt, nie ma się tym zupełnie co przejmować, te kilka dni się przeżyje, o ile auto oprócz pompy ciepła ma sensowne nią zarządzanie.
Zoe np. wyło niemiłosiernie wentylatorami już od -5, do tego stopnia, że wolałbym żeby w ogóle PC nie miało.
I tak w trasę nie jeździłem, więc mogłoby sobie grzać tylko grzałkami, a tak, to po mieście było głośniejsze niż diesel.
 

p0li

Pionier e-mobilności
w zeszłym roku snieg na drodze miałem ze 2-3 dni
czekaliśmy z dzieciakami na łikend żeby na sanki pojechać - nie udało się / snieg się stopił i już było po zimie
 
Top