Dopłaty dla osób fizycznych, które prowadzą działalność

abes99

Posiadacz elektryka
Kochani, czytam i czytam wasze wpisy i nachodzi mnie pytanie. Czy jeśli w tym momencie kupie w leasing samochód z opłatą wstępną 27 tysięcy. To składając wniosek w momencie, kiedy udostępnią finansowanie dla firm i leasingów. Będę mógł zaaplikować i ubiegać się o zwrot 27 tysięcy? Obawiam się, ze czekając ceny mocno wzrosną ze względu na ogólny brak samochodów na placach.
Też mnie to zastanawia. Zgodnie z FAQ programu chyba można już brać elektryka w leasing:

4. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jakie mogę dostać dofinansowanie?
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać takie samo dofinansowanie, jak każdy inny przedsiębiorca, tj.: w przypadku zakupu pojazdu kat. M1 nawet do 27 000 zł (przy średniorocznym przebiegu nie mniej niż 15 tys. km), na pojazd kategorii N1 do maksymalnie 70 000 zł (ale nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych), na pojazd kategorii L1e-L7e od 4 000 zł.


10. Zrobiłem już opłatę wstępną na leasing. Czy mogę jeszcze dostać dofinansowanie?
Program przewiduje dopłaty do opłat zawartych w umowie leasingu tj. opłaty wstępnej i opłaty transferowej. Przy czym jeśli opłata wstępna jest mniejsza niż należne dofinansowanie nie ma możliwości wypłaty pełnej kwoty dofinansowania przewidzianego w programie.

Przed przyznaniem dofinansowania wniosek będzie podlegać ocenie. Pozytywna ocena jest podstawą do przyznania dofinansowania.


Ja to rozumiem tak, że teoretycznie mając JDG mogę już teraz wziąć elektryka w leasing, najlepiej tak aby opłata wstępna była wyższa niż kwota dofinansowania. Ale jak potem uzyskać dofinansowanie? Ja mam składać wniosek i dostanę tą kwotę? Czy trzeba to "zlecić" leasingodawcy? No i czy na pewno możemy już teraz wziąć auto w leasing, skoro aktualny program skierowany jest do osób fizycznych, a dla przedsiębiorców ma dopiero ruszyć "w niedalekiej przyszłości"? W sumie przy JDG niejako jesteśmy osobami fizycznymi... :unsure:

Ktoś już może dopytywał u źródła?

Edit: przejrzałem pobieżnie dokumenty dostępne na stronie NFOŚiGW i we wzorze wnioskoumowy znalazłem takie zapisy:
8. Oświadczam, że zakupiony w ramach przedsięwzięcia Pojazd nie będzie w okresie obowiązywania umowy o dofinansowanie wykorzystywany do celów wykonywania działalności gospodarczej.
9. Oświadczam, że zakupiony w ramach przedsięwzięcia Pojazd nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.


Czyli ogólnie chyba jest tak, że program docelowo obejmować będzie też przedsiębiorców (w tym JDG), ale nabór dla nich jeszcze nie ruszył. Pytanie, czy skoro obejmuje zakup elektryka od 01 maja 2020r. to czy będzie taka sama data obowiązywała przedsiębiorców? Skoro dopiero dopinają umowy z bankami leasingującymi, to co w sytuacji jeśli bank, u którego weźmiemy leasing, nie będzie miał takiej umowy? Sporo pytań... :unsure:
 
Last edited:

consigliero

Posiadacz elektryka
Mnie natomiast ciekawi kiedy mam deklarować przebieg jakbym chciał, a chcę, przygarnąć większą kwotę. Podczas wypełniania wniosku nie ma takiej opcji.
 

consigliero

Posiadacz elektryka
Bo na działalność nabór jeszcze nie ruszył chyba
 

consigliero

Posiadacz elektryka
Nie ma naboru nie ma wniosku, tak to rozumiem
 

abes99

Posiadacz elektryka
Mnie natomiast ciekawi kiedy mam deklarować przebieg jakbym chciał, a chcę, przygarnąć większą kwotę. Podczas wypełniania wniosku nie ma takiej opcji.
Dla osób prywatnych we wzorze wnioskoumowy chyba zaznaczasz o jaką kwotę występujesz (ramka w pkt. IV)

może ktoś wie czy tu też będzie obowiązywał limit km przy zakupie max 50 km ?
oraz czy samochód MUSI być zarejestrowany na beneficjenta , czy wystarczy zagłoszenie zakupu samochodu ?
Limit 50 km raczej jest dla wszystkich, bo występuje w dokumencie "Program priorytetowy Mój elektryk", który dotyczy zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Odnośnie rejestracji, to skoro dopuszczają leasing, to IMHO auto nie musi być zarejestrowane na Ciebie. Pytanie, kto wtedy będzie beneficjentem - Ty czy leasingodawca?
 
Top