Dzisiejsza produkcja PV była super!

consigliero

Posiadacz elektryka
Powiedzcie mi czemu wczoraj mimo częściowego zachmurzenia instalacja dobiła mi do max wydajności a dzisiaj jest poniżej?
View attachment 4437

Chodzi o temperaturę paneli, że wczoraj mogły się schłodzić?

PS. U mnie wczoraj niecałe 38 kWh z 6.4 kWp
View attachment 4438
U nas podobnie, wczoraj było wyżej ale dzisiaj równiej

Attachments

• 674AD32D-8290-41DD-BCDD-995BAF579E16.png
    674AD32D-8290-41DD-BCDD-995BAF579E16.png
    613 KB · Liczba wyświetleń: 9

pluto

Pionier e-mobilności
9,8kWp- wczoraj 35,8kwh a nie bylo 100% słońca i mam na wschód 1/3 i 2/3 paneli na południe.
U mnie podobna wczorajsza produkcja 35,75 kWh z ale z 6,4 kWp. Dziś chyba będzie jeszcze więcej bo o godz. 10:00 już było ponad 8 kWh.
Autka po kolei będą ładowane - dziś idzie RAV4 plug-in ;)

Oze ii.jpg
20220310_143240 II.jpg

Gandalf

Pionier e-mobilności
U mnie 10 Marca niestety dobiło tylko do 7,27kW (z 10kWp), ale to na płaskim, nieco zacienionym i dość skomplikowanym dachu.
W efekcie cały dzień dał 44,3kWh.
Rekord pobiłem dzień później bo udało się wyprodukować 45,8kWh (max 7,36kW).

Póki co mój najlepszy miesiąc to październik (736kWh), bo produkuję od połowy września.
Najgorszy to grudzień (73,4kWh).... produkcja z całego miesiąca nie naładowała by TM3LR :cry:

Zobaczymy, liczę, że produkcja z nadchodzących miesięcy nadrobi tamte dołki :)

consigliero

Posiadacz elektryka
Tak było w ostatnich dniach w okolicach Pacanowa.

Attachments

• 34BFC288-B27A-4E1C-A2DC-73A1C1F9DC8C.png
    34BFC288-B27A-4E1C-A2DC-73A1C1F9DC8C.png
    1 MB · Liczba wyświetleń: 7

ELuk

Pionier e-mobilności
Normalnie jak widzę te Wasze produkcje to dostaję depresji 😟. U mnie od początku miesiąca 333 kWh z 9,99 kWp.
Chyba przestanę zaglądać do tego wątku..,

PePeL

Zadomawiam się
Normalnie jak widzę te Wasze produkcje to dostaję depresji 😟. U mnie od początku miesiąca 333 kWh z 9,99 kWp.
W piwnicy zainstalowali Ci te panele? 357kWh z 6.4kWp

nnnnn

Pionier e-mobilności
U mnie niestety lipa, zainstalowane 5.25 od początku roku 551.5. Wojna falowników wycina mi codziennie 4 godziny od 9.30 do14.00 z produkcji:( Maksymalna produkcja sprzed czasów gdy wszyscy mieli to 42.3kWh co zaskakujące w maju 2021.

JareG

Pionier e-mobilności
Na pocieszenie: u mnie w AD2022 nastukało 480kWh z 9.5kWp (wg https://mojlicznik.energa-operator.pl, muszę sprawdzić na falowniku) - więc lepiej niż u Ciebie, ale nie tak dobrze jak u tych lepiej usytuowanych 🤣
Ojtam ojtam :D To zawsze jakaś wiedza, która może się przydać

Pozdrawiam

Gandalf

Pionier e-mobilności
Tu ma znaczenie bardzo wiele czynników. Ja od początku wiedziałem, że będę miał ciężko, bo to nie jest ten przypadek gdzie mam duży skośny dach pod odpowiednim kątem bez zacienień itp. Cała instalacja była znacząco droższa niż by mogła być przy optymalnych warunkach.
W tym tygodniu różnica w uzyskach między "najlepszym" panelem, a "najgorszym" to 44% (!)
Mimo, iż baaaardzo daleko mi do uzysków @marmlo z lutego (430kW vs 623.7kW) to gdybym przyoszczędził na inwestycji (słabsze panele, falownik, brak optymalizatorów) miał bym połowę tego co mam.

Szatan

Posiadacz elektryka
Dobra to rozpinamy rozporki i patrzymy kto ma więcej 😂
Ja traktuje produkcje PV jako inwestycje 30tys które daje mi roczną stopę zwrotu 15-20%, ciężko mi dokładnie już nadążyć z tymi wszystkimi podwyżkami ale na pewno lepsze to niż trzymanie pieniędzy na koncie.

consigliero

Posiadacz elektryka
Nasza instalacja też do tanich nie należała, ale całość była planowana w momencie budowy. Może mogłem pójść bardziej po bandzie i ustawić dom idealnie na południe, ale przeważyła chęć dłuższego spoglądania w kierunku zachodzącego słońca. Dodatkowo w planie zagospodarowania dom wyglądałby nietypowo w stosunku do układu dróg. ważne że porównując z rekordzistą tendencja jest prawie identyczna, tylko wartości mniejsze. Ciekawe byłoby porównanie w każdym miesiącu aby się zorientować czy przekłada się to na każdy miesiąc w roku.

Attachments

• F6AECFE9-D4C2-4D80-89D7-3297ABF26176.png
    F6AECFE9-D4C2-4D80-89D7-3297ABF26176.png
    588,6 KB · Liczba wyświetleń: 7

Gandalf

Pionier e-mobilności
Ja to traktuję jako fanaberię, taka akcja o krok dalej niż "na orlenie tylko siku".
Człowiek żyjący w Polsce, szczególnie gdy za sterami mamy takich ... jakich mamy, nie powinien mówić o inwestycji w kontekście podejmowanych działań.

- Kochanie, gdzie idziesz?
- Zainwestować w pokera i ruletkę.

Michal

Pionier e-mobilności
A czy Ty przypadkiem nie piszesz o wartościach z licznika energii? Bo większość chyba o wskazaniach falownika...
Ja mam do tej pory w tym miesiącu 550 kWh z instalacji 9,74 kWp na falownikach ale na liczniku widzę zwykle około 65% tej produkcji.

Szatan

Posiadacz elektryka
Ja to traktuję jako fanaberię, taka akcja o krok dalej niż "na orlenie tylko siku".
Człowiek żyjący w Polsce, szczególnie gdy za sterami mamy takich ... jakich mamy, nie powinien mówić o inwestycji w kontekście podejmowanych działań.

- Kochanie, gdzie idziesz?
- Zainwestować w pokera i ruletkę.
Uważasz, że nasz rząd może zmienić zasady i zabrać obecne kończące się dobrze warunki rozliczenia na mniej korzystne?
Obiecali to na 15 lat, większość dobrze dobranych instalacji powinno się zwrócić po 5-7 latach

Gandalf

Pionier e-mobilności
A czy Ty przypadkiem nie piszesz o wartościach z licznika energii? Bo większość chyba o wskazaniach falownika...
Ja mam do tej pory w tym miesiącu 550 kWh z instalacji 9,74 kWp na falownikach ale na liczniku widzę zwykle około 65% tej produkcji.
Niekoniecznie, ja np. bez optymalizatorów, szacuję, że miał bym jakieś 250-275kWh w tym miesiącu (a mam 556kWh).

Michal

Pionier e-mobilności
Niekoniecznie, ja np. bez optymalizatorów, szacuję, że miał bym jakieś 250-275kWh w tym miesiącu (a mam 556kWh).
No to musisz mieć chyba jakieś mega zacienienie - chyba w lesie ;) Normalne panele teraz to są half-cut (panel podzielony na dwie sekcje + mają diody bypass, które nawet przy zacienieniu połówki panela, wyłączają tylko ten fragment z produkcji. Te optymalizatory, to w większości przypadków tylko naciąganie na kasę... Nawet mi chcieli montować, choć praktycznie nie mam zacienienia nawet zimą, a latem już zupełni nic...

Michal

Pionier e-mobilności
Uważasz, że nasz rząd może zmienić zasady i zabrać obecne kończące się dobrze warunki rozliczenia na mniej korzystne?
Obiecali to na 15 lat, większość dobrze dobranych instalacji powinno się zwrócić po 5-7 latach

Zasady są zmienione nawet jak rząd nic nie zrobi, a nawet tym bardziej, przez to, że nic nie robi - patrz na:
U mnie niestety lipa, zainstalowane 5.25 od początku roku 551.5. Wojna falowników wycina mi codziennie 4 godziny od 9.30 do14.00 z produkcji:( Maksymalna produkcja sprzed czasów gdy wszyscy mieli to 42.3kWh co zaskakujące w maju 2021.
Jak pojawia się więcej instalacji, to produkcja idzie w dupę, bo sieci energetyczne (konkretnie transformatory - te końcowe 15/04 kV) są kompletnie nie przystosowane do obsługi produkcji po stronie klienta. Finał jest taki, że nawet jak obok osiedla @nnnnn jest duży zakład produkcyjny pożerający olbrzymie ilości energii, to ta energia nie popłynie z za płotu od prosumentów, tylko przez kilkadziesiąt km z elektrowni węglowej.

Do tego za chwilę, jak im się coś źle porachuje z wunglem i uprawnieniami CO2 (bo przecież nic z tym nie robią od lat), to gdzie będą szukać pieniędzy? No właśnie u tych co ich mają za dużo najwyraźniej i sobie prunt ze słuńca robią, jak w gniazdku jest pikny z wungla. To nie może być tak, że prunt ze słuńca... Albo wungiel albo ewentualnie atom.

@nnnnn, może magazyn energii w takim razie? Myślałeś o tym? Bo przy takich wielkich stratach, może ci się opłacić i dość szybko zwrócić. @solik, podsyłał ostatnio info [tutaj], że GreenCell ma coś w ofercie - patrzyłem i wygląda naprawdę ciekawie, tylko mnie nie ciśnie więc poczekam sobie na Tesla Powerwall, ale na Twoim miejscu odpaliłbym excela i się zastanowił.

Szatan

Posiadacz elektryka
o tym jeszcze nie słyszałem, że nie można oddawać energii do sieci bo falowniki ze sobą walczą. To chyba efekt wyższego napięcia sieci niż napięcie pochodzące z naszego falownika? Może to wina falownika?

Ja bym wtedy ładował elektryka jak bym miał taką możliwość ale w sumie można byłoby nie zdążyć wyjeździć kWh z auta jak ma to miejsce codziennie przez kilka godzin. Jeśli taki problem istnieje dla wielu prosumentow to instalacja wschód-zachód zamiast samego południa dla paneli na pewno poprawiła sytuacje ale mało kto ma możliwość wyboru położenia paneli a instaluje tam gdzie ma miejsce.

krzyss

Pionier e-mobilności
Ja tez mam malo od poczatku roku :( 286kWh z instalacji 6,7kWp ale mam sporo zacienienia i kąt około 18-20stopni. Licze że nadrobie latem :D
No i teraz wiem jak mi sie słońce na dachu układa i planuje dołożenie jeszcze trzech paneli, albo przynajmniej przeniesienie tych najmniej wydajnych w inne miejsce.

Attachments

• IMG_4366.PNG
    IMG_4366.PNG
    598,5 KB · Liczba wyświetleń: 12
Last edited: