Infrastruktura EV w Wielkiej Brytanii

krzyss

Pionier e-mobilności
Niekoniecznie w temacie infrastuktury EV, ale jakby się nie przyjrzeć to po troszę infrastruktura ładowania naszych dwóch EV.

Po kilku tygodniach od zapisu, dostałem od mojego dostawcy energii (Octopus Energy) urządzonko Home Mini.


To następny krok w monitorowaniu żużycia energii w domu. Po smart meterach (gaz i prąd), IHD7 czyli wyświetlaczu, który prezentuje bieżące dane zużycia gazu i energii oraz pokazuje aktualne zużycie live, Home Mini jest urządzeniem, które umożliwia to samo co IHD7 (plus trochę więcej) tyle, że na ekranie smartfona. Dane dla prądu są odświeżane co minutę, a dla gazu co 30 minut.
Wszystko to za darmo od operatora, który co chwilę pozytywnie zaskakuje mnie swoimi propozycjami i rozwiązaniami (y)

View attachment 10225

W warszawie E.On wprowadzil usluge e-odczyty.
I teraz najwazniejsze, polega to na tym ze ja w bloku dzwonie po Ciecia on przychodzi otwiera szafe, ja zczytuje licznik i zapisuje na karteczce. Potem siadam, loguje sie na stronie eon i wpisuje co zczytalem. I dzieki temu oni wystawiaja rachunek za dokladna ilosc zuzytego pradu a nie prognoze.
I to g…. Nazywa sie e odczyty 🙃
 

KrzyCh

Posiadacz elektryka
Jak to skonfigurowałeś? Masz jakąś instrukcje do tego? Potrzebne były dodatkowe urządzenia? U mni chyba nadal liczniki wody są na mbus, więc chętnie bym to sobie odczytywał.

Tu ludzie dyskutowali trochę o tym - https://forum.arturhome.pl/t/wmbusmeters-w-mbus-to-mqtt-jako-addon-supervisora/3127.

1. Do odczytu transmisji potrzebne jest urządzenie (ludzie nawet kart tunerów tv używali) - ja kupilem dongle taki https://shop.imst.de/wireless-modul...im871a-usb-wireless-m-bus-usb-adapter-868-mhz. To jedna uwaga (duuużo czasu na to straciłem):jeśli HA masz na Raspberry, to dwa dongle wpięte obok siebie potrafią się zakłócać (ja mam drugi do z-wave), szczególnie gdy działająca podobnych częstotliwościach. A z-wave, zigbee czy mBus to te same pasma. Rozwiązaniem jes wpięcie ich na np. 2m przedłużaczach USB3 dobrej jakości, ale każdy osobno - tak by nie były blisko siebie.
2. Do odczytywania tego jest dodatek wmbusmeters. Jest trochę zabawy z instalacją i konfiguracją ale zobacz dyskusję powyżej. Teraz chyba łatwiej, ale jeszcze tego nie przeniosłem.
3. Samo konfigurowanie wmbusmeters w HA polega m.in. na podaniu id urządzenia, które odczytujesz i ew klucza szyfrującego. MPWiK nie szyfrowało, trzeba tylko metodą prób i błędów dojść do tego który licznik jest Twój (ja odbierałem z 20 sąsiadów ;-)). Tauron szyfruje, a klucz możesz pobrać w eliczniku. W konf. można też ustawić potem, żeby wysyłał tylko Twoje liczniki.
4. Wmbusmeters publikuje komunikaty mqtt więc musisz postawić też serwer mqtt. Może być ten z HA.
5. Ręcznie tworzysz encję w HA, która jest aktualizowana na bazie mqtt.

To tak w skrócie i było z tym trochę zabawy, ale jak się udało to satysfakcja była. To forum powyżej i Google mi pomogły. Jest jakaś tam instrukcja do samego wmbusmeters.
 

lookash_c

Pionier e-mobilności
W warszawie E.On wprowadzil usluge e-odczyty.
I teraz najwazniejsze, polega to na tym ze ja w bloku dzwonie po Ciecia on przychodzi otwiera szafe, ja zczytuje licznik i zapisuje na karteczce. Potem siadam, loguje sie na stronie eon i wpisuje co zczytalem. I dzieki temu oni wystawiaja rachunek za dokladna ilosc zuzytego pradu a nie prognoze.
I to g…. Nazywa sie e odczyty 🙃
Widzę istotny błąd, ale łatwy do naprawienia - żeby odczyty były "e" powinieneś robić zdjęcie smartfonem, a nie zapisywać na karteczce!
 

KrzyCh

Posiadacz elektryka
Nie naśmiewałbym się tak z tej Polski, bo Polska to my (I nie chodzi mi o patriotyczną dyskusję tylko o definicję). W e.on pracują Polacy. Do liczników e.on w innych krajach są integracje z licznikami (Google).
W wielu krajach nie ma zdalnych odczytów i ludzie wymyślają cuda, np. zaprzęgają AI do odczytywania liczników wody kamerą (
). I to w bogatej Szwajcarii :).

Po kilku latach zabawy z tym uważam, że jednak najlepiej kupić i założyć dedykowane mierniki (np. Shelly do prądu), a nie polegać na licznikach od dostawców mediów.
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Nie naśmiewamy się, wsród tylu absurdów, które są w Polsce to ja osobiście uważam, że mamy np. duży postęp w dziedzinie bankowości np BLIK.
 

elektryk

Pionier e-mobilności
Nie naśmiewamy się, wsród tylu absurdów, które są w Polsce to ja osobiście uważam, że mamy np. duży postęp w dziedzinie bankowości np BLIK.
Jeśli chodzi o adopcję innowacji to jest u nas bardzo dobrze.

Dla porównania - w Niemczech w wielu sklepach nadal nie można zapłacić kartą, a u nas prawie wszystkie terminale zbliżeniowe, w 2017 płacąc w USA Google Pay patrzyli na mnie jak na kosmitę nie wiedząc nawet że taką funkcję ma ich terminal, a u nas to było już powszechne, w Niemczech nadal używają _faksów_ (!!!) w myśl ich zasady "działa nie ruszaj", która powoduje że tak bardzo są przywiązani do swoich spalinowych biznesów.
 

Michal

Moderator
Ciężko stwierdzić, bo wątpię, żeby ktokolwiek miał oba ;)
 

vwir

Pionier e-mobilności
Po kilku latach zabawy z tym uważam, że jednak najlepiej kupić i założyć dedykowane mierniki (np. Shelly do prądu), a nie polegać na licznikach od dostawców mediów.
A ja wprost przeciwnie. Bo koniec końców interesuje mnie to, ile zapłacę. A płacę na podstawie licznika dostawcy. Żeby nie było - używam jednego i drugiego. Sam skleciłem sobie pomiar produkcji z fotowoltaiki, a wskazanie z licznika odczytuję przez onemeter.
 
Top