Infrastruktura EV w Wielkiej Brytanii

daniel

Señor Meme Officer
Przecież to banalnie proste...
Klikasz guzikiem do puki nie pojawi się coś z kWh i masz albo zużycie albo produkcję :p Najlepiej sprawdźcie sobie kody liczników w necie i spisz mu na które ma patrzeć.
Tak też robiłem, ale mam wrażenie, że ten guzik nic nie robi, wartości same się zmieniają a jak pojawia się wartość którą chce, to jest tak krótko, że nie zdążę jej zapisać. Zacząłem robić zdjęcia. Jest też ściąga z kodów, ale nie zawiera wszystkiego. Jak dla mnie to irytujący interface.
1681992614994.png
 

Michal

Moderator
Jeśli nic nie popsuli tak jak to opisuje @vwir , to przycisk powinien przełączać pomiędzy tymi wartościami, które rotują same.

Jako, że masz naklejkę G12, to interesuje Cię zużycie pod 1.8.0.1 (szczyt) i 1.8.0.2 (poza szytem), a jak macie PV, to jeszcze tak samo energia oddana 2.8.0.1 (szczyt) i 2.8.0.2 (poza).

To banalnie proste było sarkazmem, bo wszędzie kłody pod nogi ;)
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Już była kiedyś tu mowa o polskich rachunkach za prąd :LOL: Otworzyli już jakieś kierunki na uniwersytetachj na ten fenomen?
 

DużyŁoś

Fachowiec
Przeglądał ktoś może umowę ? Kiedyś jak podpisywałem na miejscu zapytałem Panią o te wzory :) Popatrzyła na mnie z uśmiechem i dalej nie drożyłem tematu. Ale faktycznie na fakturze/paragonie za paliwo powinno też być cena sprzedaży, akcyza, podatek drogowy,opłata paliwowa, koszt dowiezienia, gotowości dystrybutora, jak ktoś w kasie to koszt obsługi, itp
 

elektryk

Pionier e-mobilności
Niekoniecznie w temacie infrastuktury EV, ale jakby się nie przyjrzeć to po troszę infrastruktura ładowania naszych dwóch EV.

Po kilku tygodniach od zapisu, dostałem od mojego dostawcy energii (Octopus Energy) urządzonko Home Mini.


To następny krok w monitorowaniu żużycia energii w domu. Po smart meterach (gaz i prąd), IHD7 czyli wyświetlaczu, który prezentuje bieżące dane zużycia gazu i energii oraz pokazuje aktualne zużycie live, Home Mini jest urządzeniem, które umożliwia to samo co IHD7 (plus trochę więcej) tyle, że na ekranie smartfona. Dane dla prądu są odświeżane co minutę, a dla gazu co 30 minut.
Wszystko to za darmo od operatora, który co chwilę pozytywnie zaskakuje mnie swoimi propozycjami i rozwiązaniami (y)

View attachment 10225


Dosyć prymitywne rozwiązanie. W PL liczniki mają własne adresy IP, są dostępne przez własną dedykowaną sieć LTE na paśmie 450 Mhz.

Ja od jakiegoś czasu używam aplikacji na telefon eLicznik (od Tauron, który jest głównym dostawcą prądu na południu Polski) - jest też wersja na WWW.

Nic nie muszę instalować fizycznie, tylko sobie zainstalowałem dla wygody apkę na telefonie i wygląda to tak:
1682028912784.png

Jest tam też dużo innych opcji, porównywanie okresów, itd. Jak masz fotowoltaikę to w aplikacji widać też generację i ładnie można na wykresach to zestawić z poborem.

Każdy kto jest klientem Tauron i ma fotowoltaikę ma też domyślnie dostępny eLicznik, dla pozostałych osób to zależy czy już wymienili licznik, czy nie - u mnie wymieniali jakiś czas temu masowo na całym osiedlu.
 

nabrU

Pionier e-mobilności
Dosyć prymitywne rozwiązanie. W PL liczniki mają własne adresy IP, są dostępne przez własną dedykowaną sieć LTE na paśmie 450 Mhz.

Chyba nie zrozumiałeś mojego posta.
To małe różowe urządzonko to dodatek do licznika smart, który pozwalał mi do tej pory w apce operatora czy poprzez WWW widziec takie same słupki jak u Ciebie, tyle że z rozdzielczością 30 min (u Ciebie co godzinę):

1682031757372.png

Licznik mam jak przykładowy poniżej i oczywiście ma połączenie z siecią komórkową (jak pisałeś na przykładzie Taurona) poprzez hub, który jest powyżej licznika. Więcej jak to jest zorganizowane w UK możesz poczytać tutaj

1682030534097.png

Równiez przy generacji z solarów widać eksport itp.

To małe różowe urządzonko umożliwia mi zdalne podejrzenie zuzycia na żywo, a słupki zużycia są co minutę:

1682032310930.jpeg

Oczywiście masz prawo nazywać to co ja mam prymitywnym rozwiązaniem ;), choć z tego co tu inni piszą ww. rozwiązanie Taurona nie jest chyba dość powszechne w PL.
 
Last edited:

KrzyCh

Posiadacz elektryka
Liczniki dwukierunkowe, które instaluje Tauron od lat wcale nie są takie prymitywne. To co widać w aplikacji eLicznik to już są dane zagregowane, przetworzone i aplikacja nie pobiera ich bezpośrednio z licznika tylko z serwerów Taurona. Dane z licznika odczytują przez sieć energetyczną.
Do tych liczników można też podłączyć się lokalnie, bezprzewodowo z wykorzystaniem sieci M-bus https://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/o-amiplus/han-tauron-amiplus. Potrzebny jest odpowiedni odbiornik. Mam to podłączone do Home Assistanta i odczyty są co 1 minutę wszystkich parametrów.
Co ciekawe, jeszcze do niedawne mogłem tak samo odczytywać licznik wody co 20 sekund, ale wrocławski MPWiK przeszedł na nowe liczniki komunikujące się przez LoRa. Poprzednie były instalowanie ładnych parę lat temu.
MBus to znany standard radiowy i dostawcy mediów używają go do zdalnych odczytów liczników od lat tylko niekoniecznie się tym dzielą z odbiorcami mediów. Nie tylko w PL. Obecnie coraz bardziej popularny staje się LoRa, bo ma większy zasięg, mniejsze zużycie energii i możliwa jest infrastruktura nawet satelitarna (https://pl.wikipedia.org/wiki/LoRaWAN).
Przy MBus dostawca mediów musiał wysyłać samochód odczytujący zdalnie liczniki (wystarczyło, że przejechał w odległości kilkudziesięciu metrów). Przy LoRaWAN nie jest to konieczne.
We Wrocławiu już tylko gazownicy odczytują licznik interfejsem białkowym, choć w moim modelu da się dopiąć moduł zliczjący impulsY.
 

Michal

Moderator
Co ciekawe, jeszcze do niedawne mogłem tak samo odczytywać licznik wody co 20 sekund, ale wrocławski MPWiK przeszedł na nowe liczniki komunikujące się przez LoRa.
Jak to skonfigurowałeś? Masz jakąś instrukcje do tego? Potrzebne były dodatkowe urządzenia? U mni chyba nadal liczniki wody są na mbus, więc chętnie bym to sobie odczytywał.
 
Top