Zużycie w nietypowych sytuacjach

Michal

Moderator
I w ten sposób spirala nienawiści się nakręca, bo niby nie może być atomu, więc musimy mieć wungiel, a ten wungiel jeszcze bardziej psuje środowisko, więc tym bardziej nie będzie się dało w przyszłości postawić atomu... Elektrownia atomowa powinna być w PL od zawsze i każdy rząd, które tematu nie dotykał jest winny tak samo. To jest najmniej szkodliwa dla środowiska forma generowania elektryczności poza odnawialnymi. Nawet jak coś pierd..nie, to i tak środowisko na tym tylko skorzysta, bo powstanie zona zakazana. Ja jestem za wszystkimi kończynami...

Retencja to mniejszy problem niż obniżające się poziomy wód podziemnych - to tam powinny być zapasy, a to z ich jest coraz mniej.

Do tego jak ktoś by o tym poważnie myślał, to w takim Maroko i Tunezji już dawno powinny być projekty na postawienie na pustyni olbrzymich farmy PV, które zasilą całą EU + do tego jakieś kable w nowych DC technologiach 800kV, magazyn energii na kilka dni i mamy sprawę załatwioną. Tam przecież słońce nie znika nigdy na dłużej niż 1 noc. Trzeba by tylko postawić jakąś państwową fabrykę PV w EU, która to wyprodukuje i nie odda 50% zysków jakiemuś magnatowi. Ehhh.... odechciewa się gadać im dłużej o tym myślę...
 

ELuk

Pionier e-mobilności
A powiedzcie mi, bo widze ze ogarniacie temat. PC itp.
Mam dom 90+30m2 te dodatkowe 30m2 to taka czesc ktora malo ogrzewam, i raczej tam utrzymuje stale 18-19 stopni i sporadycznie jak maja goscie nocowac to wlaczam.
Dom nowoczesny, prawie sama podlogowka, trzy szyby, bez mostkow, okna mocowane jakos specjalnie zeby nie uciekalo cieplo itp. Itd.

w czesci mieszkalnej mam srednio 22 stopnie.
Dwie osoby mieszkaja.
Piec DieDitrich jakis taki 6letni
Za gaz w skali roku place ok 2200-2700
+ wydaje na drewno do kominka ok 600zl rocznie.

czy te oplaty sa normalne ?

oplaca wogole sie myslec o Pompie Ciepla patrzac ze mam sprawna instalacje gazowa ?
PV 6,75kWp zainstalowalem czekam na wymiane licznika, ale nie starczy produkcji na PC bo auto wszystko pewnie skonsumuje.
Koszty masz jak najbardziej OK.

PC powietrze-woda Ci się nie opłaci.

Możesz rozważyć dobrej klasy klimatyzator z funkcją grzania, umieszczony w salonie.
Zapewni komfort chłodzenia latem, a w resztę roku komfort ciepła.
Wtedy obniżysz temperaturę w domu na kotle do 20-21, a w salonie zrobisz 23 klimatyzatorem.
W efekcie nie będziesz przegrzewał np sypialni, gdzie niższa temperatura sprzyja spaniu, a w strefie dziennej będziesz miał przyjemnie ciepło.
Dodatkowo dobry klimatyzator zapewni oczyszczenie powietrza, a jak będzie odpowiedniej mocy to w trybie silent nie będzie go ani słychać, ani czuć.
Jednocześnie będzie bardzo wydajny i oszczędny.
Wysoki COP. Bo będzie miał raptem 2-3 stopniem temperatury do podbicia.
Ja mam tak zrobione i jestem bardzo zadowolony.
Do tego pieco-kominek dla atrakcji.
👍
 

vwir

Pionier e-mobilności
Koszty masz jak najbardziej OK.

PC powietrze-woda Ci się nie opłaci.

Możesz rozważyć dobrej klasy klimatyzator z funkcją grzania, umieszczony w salonie.
Zapewni komfort chłodzenia latem, a w resztę roku komfort ciepła.
Wtedy obniżysz temperaturę w domu na kotle do 20-21, a w salonie zrobisz 23 klimatyzatorem.
W efekcie nie będziesz przegrzewał np sypialni, gdzie niższa temperatura sprzyja spaniu, a w strefie dziennej będziesz miał przyjemnie ciepło.
Dodatkowo dobry klimatyzator zapewni oczyszczenie powietrza, a jak będzie odpowiedniej mocy to w trybie silent nie będzie go ani słychać, ani czuć.
Jednocześnie będzie bardzo wydajny i oszczędny.
Wysoki COP. Bo będzie miał raptem 2-3 stopniem temperatury do podbicia.
Ja mam tak zrobione i jestem bardzo zadowolony.
Do tego pieco-kominek dla atrakcji.
👍
Ej no bez jaj. Głowice termostatyczne to chyba już jednak standard. Skutecznie zapobiegają przegrzewaniu sypialni.
 

krzyss

Pionier e-mobilności
Koszty masz jak najbardziej OK.

PC powietrze-woda Ci się nie opłaci.

Możesz rozważyć dobrej klasy klimatyzator z funkcją grzania, umieszczony w salonie.
Zapewni komfort chłodzenia latem, a w resztę roku komfort ciepła.
Wtedy obniżysz temperaturę w domu na kotle do 20-21, a w salonie zrobisz 23 klimatyzatorem.
W efekcie nie będziesz przegrzewał np sypialni, gdzie niższa temperatura sprzyja spaniu, a w strefie dziennej będziesz miał przyjemnie ciepło.
Dodatkowo dobry klimatyzator zapewni oczyszczenie powietrza, a jak będzie odpowiedniej mocy to w trybie silent nie będzie go ani słychać, ani czuć.
Jednocześnie będzie bardzo wydajny i oszczędny.
Wysoki COP. Bo będzie miał raptem 2-3 stopniem temperatury do podbicia.
Ja mam tak zrobione i jestem bardzo zadowolony.
Do tego pieco-kominek dla atrakcji.
👍
Mam ustawione te glowice na mniejszy przeplyw, nie mam termostatycznych tylko takie zwykle pokretla od podlogowki. dodatkowo w sypialni mam panele, a w salonie plytki a sypialnia jest nad garazem, zawsze jest chlodniej.
Klimatyzator musze zmienic, zamontowalem uzywany z odzysku, ale szkoda wywalac jak dziala.
A kominkiem grzeje bo lubie ;)
No to te koszty mnie uspokojly, wydawalo mi sie odrobine duzo, ale musze wreszcie sprawdzic ile
Miesiecznie mi schodzi na grzanie cieplej wody…
 

Attachments

  • C08EDF70-3BC2-4CF6-A8BB-B613CE285A4A.jpeg
    C08EDF70-3BC2-4CF6-A8BB-B613CE285A4A.jpeg
    558 KB · Liczba wyświetleń: 55

lookash_c

Pionier e-mobilności
Dom nowoczesny, prawie sama podlogowka, trzy szyby, bez mostkow, okna mocowane jakos specjalnie zeby nie uciekalo cieplo itp. Itd.
w czesci mieszkalnej mam srednio 22 stopnie.
Dwie osoby mieszkaja.
Piec DieDitrich jakis taki 6letni
Za gaz w skali roku place ok 2200-2700
+ wydaje na drewno do kominka ok 600zl rocznie.

czy te oplaty sa normalne ?
Gaz na CO + CWU do ogrzania naszych 200m2 (dom parterowy, szkielet ocieplony wełną Steico, 5 osób) w podbiałostockiej wsi kosztuje 1600-2000 rocznie. Więc z mojego punktu widzenia wydajesz sporo.
 

ELuk

Pionier e-mobilności
Bo masz dom w bardzo ciepłej technologii. 👍
Mój dom to kilkunastoletni jednowarstwowy ytong. Tak że tego 🤔.
A co do termostatów to ok.
Tyle że ja odniosłem regulację temperatury domu do obniżenia krzywej grzewczej pogodówki do planowej temperatury niższej niż w pokoju dziennym.

Zrobił się off top
Może dywagacje o ogrzewaniu można przenieść gdzieś indziej.
Ale uważam że warto poruszać takie tematy nawet niedotyczących konkretnie aut elektrycznych. Jednak mające aspekt ekologiczny w podtekście.
😀
 

Bronek

Pionier e-mobilności
G naszych 200m2 (dom parterowy, szkielet ocieplony wełną Steico, 5 osób) w podbiałostockiej wsi kosztuje 1600-2000 rocznie. Więc z mojego punktu widzenia wydajesz sporo.
Te 5 osób robi swoje :) :5x36,6°C , a gdy infekcja to jeszcze lepiej...

U mnie gaz ok 4000zł / rok,
Dom ok 200m2 z garażem . Parter. Dziwaczne ściany 12,5 cm suporex - 15 wełna i 12,5 supirex.Lata 90te.
Niby bez mostków , sufit podwieszany itp 30 cm wełna w poziomie. Grzana podłoga i kaloryfery. Piec bez zasobnika.
2 osoby ale koty psy, klapka w drzwiach na ogród , ciagle otwieranie tarasu, bo towarzystwo woli wchodzić czasem bardziej oficjalnie.
Kąpiele wannowe po godzinie ze stałą wymianą wody (żona), mycie łap i tyłków. Otwarte okno w sypialni itp. Zero działań aby oszczedzac na gazie. Chyba najbardziej oprocz tych kąpieli gaz zużywa krókie otwieranie kranu w pozycji "ciepła woda".
 
Last edited:

Michal

Moderator
Do tego jak ktoś by o tym poważnie myślał, to w takim Maroko i Tunezji już dawno powinny być projekty na postawienie na pustyni olbrzymich farmy PV, które zasilą całą EU + do tego jakieś kable w nowych DC technologiach 800kV, magazyn energii na kilka dni i mamy sprawę załatwioną. Tam przecież słońce nie znika nigdy na dłużej niż 1 noc. Trzeba by tylko postawić jakąś państwową fabrykę PV w EU, która to wyprodukuje i nie odda 50% zysków jakiemuś magnatowi. Ehhh.... odechciewa się gadać im dłużej o tym myślę...
No i jest pierwszy taki projekt, niestety jak zwykle EU śpi, ale UK już działa:
 

Michal

Moderator
narty lubię mieć osobno.
Jeśli chodzi tylko o narty, to może taki rozwiązanie Ci wystarczy? To pewnie będzie miało minimalny wpływ na zużycie - pewnie jakieś +5%.
1634495596551.png
 

ELuk

Pionier e-mobilności
Ja jednak preferuję rozwiązania indside.
Mam takie coś i jestem zadowolony.
Z uwagi na wrażliwość kolegów link zmodulowany
h..ps://www.decathlon.pl/p/pokrowiec-na-narty-wedze-500/_/R-p-156414
 
Top