Czy te wasze falowniki GoodWe potrafią oddawać energię asymetrycznie na poszczególne fazy?
To jest zawsze pierwsze pytanie które zadaję, dlatego, że najwięcej (w przypadku prosumenta) traci się na bilansowaniu między fazami

dodatkowo falowniki oddając energię z magazynu wypychają ją do sieci (asymetryczne obciążenie) symetryczna produkcja - dla przykładu, obciążenie 1kW na jednej fazie spowoduje oddanie 3x333,33W. Ma to jeszcze większe znaczenie w przypadku aktualnego sposobu rozliczania.
Jest już już trochę falowników hybrydowych które mogą być obciążone asymetrycznie do dobrych 70% swojej mocy. Dzięki temu, w przypadku włączenia odbiornika 2kW na falowniku np. 10kW, to falownik za "energetykę" dokona odpowiedniego zbilansowania i nie puści nic w sieć.
Dotyczy to produkcji ze słońca jak i oddawania energii z magazynu.
Drugą ważną rzeczą jest to, że kiedy mamy już ochotę na magazyn to warto mieć możliwość podłączyć całą "chatę" pod wyjście backup

i nie mieć problemów z brakiem prądu ( przynajmniej do czasu kiedy nie skończy się słonko lub magazyn ). Przy niższych mocach falowników, może kombinować z przełączeniem newralgicznych obwodów.
Osobiście u siebie ogarnąłem rozwiązanie na dwóch falownikach hybrydowych 20kW tak na przyszłość (ogrzewanie, auta itp). Sumaryczna dostępna moc to 40kW i redundancja. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zastąpić przyłącze energetyczne o mocy 16kW jednym falownikiem o mocy 20kW. Falownik per fazę może oddać ok. 12-14kW nie wypuszczając ani wata do sieci. Do zastosowań profesjonalnych wykorzystuję z kolei falowniki Victrona (dla magazynu energii i do sterowania falownikiem PV).