Infrastruktura EV w Wielkiej Brytanii

daniel

Señor Meme Officer

Michal

Moderator
Nie wiem jak w UK ale u nas takie coś wymagałoby chyba jakiejś zgody na montaż na elewacji. To chyba nie jest tak, że sam sobie gość zamontował i w dupie ma. Przy czym jeśli takiej zgodny gmina nie chce wydać, to powinna chyba przemyśleć temat i może pozwolić postawić słupki przy drodze.

Ja mieszkając w kamienicy i parkując przy ulicy trochę o tym myślałem i gdybym nie przeprowadził się do domu, to chyba kombinowałbym właśnie nad zastąpieniem jednego z słupków oddzielających chodnik od ulicy takim z wbudowanym gniazdem do ładowania. Przy czym to niestety wymagałoby rezerwacji miejsca parkingowego co najmniej dla EV, w może nawet tylko dla mnie. Są takie rozwiązania na wyłączność miejsc parkingowych miasta dla mieszkańców danej nieruchomości, więc chyba powinno się dać.
 
Last edited:

nabrU

Pionier e-mobilności
@daniel
Artykuł, który przytoczyłeś to nic innego jak najzwyklejszy anty-EV FUD (Fear, Uncertainty and Doubt). Najpierw opisuje jak to jest źle z ogólną infrastrukturą energetyczną, później że elektryki są droższe, a potem podsumowuje to opisem 'rozwiązania' z UK. A ty jeszcze coś takiego z uśmieszkiem wstawiasz i nabijasz stronce licznik odwiedzin. Bo o nic innego temu 'artykułowi sponsorowanemu' nie chodziło.

A teraz do meritum sprawy: oczywistym jest, że niektórzy będą mieli problem z ładowaniem swojego EV (i nie jest to tylko problem UK). Wystarczy mieszkać w bloku czy domu, który nie ma własnego podjazdu i rzeczywiście ładowanie EV będzie utrudnione lub nawet niemożliwe. Nie wiem jakie są przepisy i prawa własności budynku i chodnika na przedstawionym w artykule zdjęciu, ale zazwyczaj gminy tutaj nie zezwalają na rozciąganie jakichkolwiek kabli elektrycznych w poprzek publicznego chodnika. Więc być może stąd montaż takiego 'wysiegnika'. Chociaż w większości ustalenia są takie jak w moim hrabstwie, gdzie kabel może być ułożony w poprzek chodnika, ale tylko w odpowiedniej osłonie:


Powyżej opisywany przypadek może też być takim, że ktoś sprawił sobie samochód EV, bez przemyślenia gdzie go będzie ładował, czy ma możliwość zainstalowania wallboxa itp. Ja na przykład gdy brałem ID.3 to zorientowałem się jaka jest publiczna infrastruktura stacji AC i DC w moim rejonie, bo z pewnych względów wallboxa mogłem zainstalować dopiero za jakiś czas. Przez ponad pół roku korzystałem z publicznej infra bez posiadania cegły / granny chargera (do dzisiaj nie mam takiego) i jakoś uciążliwe to nie było (ale muszę zaznaczyć, że mam darmowe ładowanie w pracy).

Podsumowując: problem rzeczywiście istnieje stąd gminy tutaj biorą się za instalowanie ładowarek AC w latarniach ulicznych czy specjalnych słupkach przy krawężnikach. Oczywiście robią to z różnym 'zapałem' w zależności od posiadanej kasy, podejścia do EV, dostępności przyłącz itp. Więc takie 'kwiatki' jeszcze nie raz wyjdą w prasie czy online.
 

Slavekk_

Posiadacz elektryka
Nawet wyśmiewana w tym paszkwilu konstrukcja, przy odrobinie staranności będzie świetnym rozwiazaniem dla miejskiej zabudowy.
Wystarczyłoby żeby jakis uchwyt likwidował girlandę nad przejściem i tyle.
A juz wykonanie składane do dołu z jakąś sprężyną do podnoszenia +wysuw teleskopowy... to bylby hit.
Glupoty autora o wyskakujacych korkach litościwie pominę...
 

luki

Posiadacz elektryka
Jak kiedyś mówiłem, że te kable (do AC, 16-20A) mogłyby się wysuwać jak w odkurzaczu, to zostałem wyśmiany. Ale to było wśród użytkowników ICE 😉
 

daniel

Señor Meme Officer
@daniel
Artykuł, który przytoczyłeś to nic innego jak najzwyklejszy anty-EV FUD (Fear, Uncertainty and Doubt). Najpierw opisuje jak to jest źle z ogólną infrastrukturą energetyczną, później że elektryki są droższe, a potem podsumowuje to opisem 'rozwiązania' z UK. A ty jeszcze coś takiego z uśmieszkiem wstawiasz i nabijasz stronce licznik odwiedzin. Bo o nic innego temu 'artykułowi sponsorowanemu' nie chodziło.
Uśmiech jest z tego powodu, że rozbawił mnie artykuł. Może mnie nie kojarzysz, ale pisałem, że jestem zachwycony tym jak działa Octopus Energy i w ogóle energetyka w Wielkiej Brytanii. Wiem, że arytkuł to paszkwil na EV. Rozbawiło mnie jaki nieudolny.
 

nabrU

Pionier e-mobilności

nabrU

Pionier e-mobilności

Michal

Moderator
Czytałem o tym jakiś czas temu, że takie macie pomysły, ale sądziłem, że Wam przejdzie... :/
 
Top