Jak ładować baterię LFP?

Michal

Moderator
Dla mnie predykcja procentów na koniec podróży jest prawie zawsze idealna, bo sam się do tego przykładam ;)
Jak rośnie, to jadę szybciej / agresywniej, a jak spada, to wolniej / spokojniej. Naprawdę łatwo się tego nauczyć i zawsze mieć na ładowarce te 5-10%, żeby ładowanie było możliwe najszybsze.
 

Maxxxx

Zadomawiam się
A jak często ładować TY LR do 100%?Mi zasięg z 70-80% naładowania może starczyć na codzienne jeżdżenie na nawet 3 miesiace. Teraz ładuje na 70% co 2-3 dni i jak zejdzie w okolice 40 to doładowuje. A może codziennie podłączać niezależnie czy zużyłem 5 czy 15% ?
 

Michal

Moderator
Ja ładuję do 100% tylko przy okazji dłuższych podróży (pewnie jakieś 8 razy w roku).
W aucie na co dzień mam ustawiony limit 70% i podłączam codziennie, a nawet kilka razy dziennie (po prostu jak wysiadam z auta i nie zamierzam od razu wracać). Auto najbardziej lubi jak jest podłączone.
 

Pabloss

Posiadacz elektryka
Koledzy z dzisiaj mam takie spostrzeżenie. Wczoraj po przyjechaniu do domu miałem 15% baterii, więc ustawiłem zaplanowanie ładowania do 80% tak, aby auto było gotowe na 5:45. Niestety dzisiaj rano o wyznaczonej godzinie ładowanie jeszcze trwało i nie było zakończone. Do 80% brakowało jeszcze trochę i o 6:00 było 79%. Tak więc Tesla nie wyrobiła się i nie była gotowa na 5:45. Stąd moje pytanie - może powinno ustawiać się z pewnym zapasem np. 30 min przed godzina o której chcesz wyjechać ? Co sądzicie ? jak u was to wygląda ?
 

ypl

Pionier e-mobilności
Ja ładuję do 100% tylko przy okazji dłuższych podróży (pewnie jakieś 8 razy w roku).
W aucie na co dzień mam ustawiony limit 70% i podłączam codziennie, a nawet kilka razy dziennie (po prostu jak wysiadam z auta i nie zamierzam od razu wracać). Auto najbardziej lubi jak jest podłączone.
Czy aby na pewno? Generalnie jeżeli chodzi o baterie litowe to zarówno w laptopach jak i telefonach, nie jest zalecane aby cały czas pracować z wpiętą ładowarką. Chociaż tutaj zauważyłem, że jak tesla dobije do zadanego procenta, to odłącza ładowanie, czyli moim zdaniem prawidłowo.
 

Michal

Moderator
Czy aby na pewno? Generalnie jeżeli chodzi o baterie litowe to zarówno w laptopach jak i telefonach, nie jest zalecane aby cały czas pracować z wpiętą ładowarką. Chociaż tutaj zauważyłem, że jak tesla dobije do zadanego procenta, to odłącza ładowanie, czyli moim zdaniem prawidłowo.
Kluczowa różnica jest taka, że w laptopie / telefonie producenci przy podpiętej ładowarce celowo trzymają 100%, żeby bateria szybciej Ci się popsuła.
Przy laptopach niektórzy producenci dają możliwość ustawienia niższego progu naładowania (np. Asus) za pomocą ustawienia w jakiejś ich apce do zarządzania kompem.
Niestety w telefonach robią tylko jakieś ściemy w stylu - Google Pixel ma możliwość ustawienia ładowania oszczędzającego baterię, które polega na tym, że jak podłączysz telefon do ładowarki na noc, to on się będzie ładował wolno tak żeby skończyć z 100% bezpośrednio przed budzikiem i w ten sposób jakoś tam zminimalizuje czas w jakim bateria jest naładowania do pełna.
Ja mam w telefonie aplikacje accubattery, która daje sygnał powiadomienia przy naładowaniu do określonej ilości energii - ja mam (pixel 5) to ustawione na 80% i dzięki temu teoretycznie mniej niszczę baterię.
Pisałem gdzieś na forum o tym:
 
Top