Jak sprzedać używanego elektryka?

melex

Fachowiec
No właśnie nie: "Według danych Eurostat z 2022 roku, 58,2% Polaków mieszka w domach, a 41,7% w mieszkaniach."
Pierwsze z brzegu: https://www.ciekawestatystyki.pl/2023/12/dom-czy-mieszkanie.html

Przechodzenie na BEV to proces. Nie nagła rewolucja. Nawet ten 2035 w UE to dla mnie nie jest rewolucyjna data. To jeszcze 11 lat! Dla osób/firm kupujących nowe auta to ze 2-4 modele na pewno. Hoo hoo ile czasu.
To może się udać, ale nie robiłbym z tego niemieckiego podejścia jak z atomem. Jak się nie uda to trzeba spokojnie powiedzieć: ok dajemy jeszcze +10 lat i tyle.

To wszystko się rozpędzi. Na teraz BEV wydaje mi się racjonalnym wyborem, a przynajmniej takim nad którym można się obiektywnie pochylić, dla 58,2% Polaków :) .
Druga część, bo nie wiem jak cytować. Uczę się :D

Sądzę, że jedynym ratunkiem dla naszego kraju jest sieć tanich i lokalnych mixów źródeł. SMRy, fotowoltaika, magazyny energii, OZE, biogazownie, stare baby na rowerach.

Spokojnie się to rozkręci, tyle, że u nas jak zwykle zaczyna się od dachu, gdy jeszcze fundamentów nie ma.

Sieci dystrybucyjne w większości to muzea z końcówki PRLu, nie mamy rozwiniętej działki magazynowania energii, nawet głupie kopalnie mogłyby tak działać - można opracować magazyny w postaci wind z ciężkimi ładunkami. Pracować nad nowoczesnymi prądnicami. Czerpać ciepło z dolnych pokładów, które są nieopłacalne.

Ale co tam. Lepiej dawać kasę na elektryki i fotowoltaikę, bez inwestycji w magazynowanie energii, sieci przesyłowe czy zwyczajną edukację, że fotowoltaika jest na potrzeby bieżące i magazynowanie, nie sprzedaż :)
 

Przemmo

Posiadacz elektryka
Druga część, bo nie wiem jak cytować. Uczę się :D

Sądzę, że jedynym ratunkiem dla naszego kraju jest sieć tanich i lokalnych mixów źródeł. SMRy, fotowoltaika, magazyny energii, OZE, biogazownie, stare baby na rowerach.

Spokojnie się to rozkręci, tyle, że u nas jak zwykle zaczyna się od dachu, gdy jeszcze fundamentów nie ma.

Sieci dystrybucyjne w większości to muzea z końcówki PRLu, nie mamy rozwiniętej działki magazynowania energii, nawet głupie kopalnie mogłyby tak działać - można opracować magazyny w postaci wind z ciężkimi ładunkami. Pracować nad nowoczesnymi prądnicami. Czerpać ciepło z dolnych pokładów, które są nieopłacalne.

Ale co tam. Lepiej dawać kasę na elektryki i fotowoltaikę, bez inwestycji w magazynowanie energii, sieci przesyłowe czy zwyczajną edukację, że fotowoltaika jest na potrzeby bieżące i magazynowanie, nie sprzedaż :)
To ja polecam poczytać https://inwestycje.pse.pl/nasze-inwestycje/ a potem dyskutować o dotacjach. Prawda jest taka, że potrzebne są w różnych miejscach.
 

Ev3

Pionier e-mobilności
Otomoto też brak odzewu? Mi się wogóle nie ładuje to ogłoszenie(co dziwne bo na forum wyświetliła mi się cena i podstawowe parametry pod linkiem), ale pierwszy raz widzę ten portal, ogłaszał bym na otomoto i olx.
Było i tam.
Zero zainteresowania.
Dla 100 zł/miesiąc gra nie warta świeczki.
 
Last edited:

Ev3

Pionier e-mobilności
A co sprzedajesz ?
Ale nie tylko smart, soula też mam wystawionego.
 

Ev3

Pionier e-mobilności
Problemów jest IMO kilka:
- ogólnie trudno sprzedaje się teraz auta w cenie w okolicach 100k pln,
- postęp w BEV jest dość żwawy - Soul jest w specyficznej kategorii, że z jednej strony drogi jak na auto "wokół komina",
Spokojnie sobie radzi w podróżach po całej Polsce, z dużą baterią nadaje się na dużo więcej niż wokół komina.
 

Ev3

Pionier e-mobilności
Ludzie nie kupują używanych elektryków po pierwsze dlatego, że państwo nie ma jasnej strategii odnoście dopłat, a po drugie, że nie ma jeszcze serwisów zajmujących się takimi samochodami, albo jest ich mało i w razie awarii jest problem. A nawet jeśli to nie jest prawda, to tak ludzie myślą.
Ale to jest prawda.
 

melex

Fachowiec
To ja polecam poczytać https://inwestycje.pse.pl/nasze-inwestycje/ a potem dyskutować o dotacjach. Prawda jest taka, że potrzebne są w różnych miejscach.
Ależ oczywiście, że są potrzebne. Tylko ja zwróciłem na zupełnie inny aspekt uwagę.

Super, że dają pieniążki, ale najpierw trzeba edukować i uczyć zdrowych nawyków jak magazynowanie na własne potrzeby, używanie prądu gdy jest on produkowany, a nie liczyć li tylko na sprzedaż i kąpiel w pieniądzach.

Akurat teraz mam przyjemność pracować w energetyce, nakłady wskazane na stronie, którą podlinkowałeś to dosłownie mały pikuś. W skali całego kraju koszty powinny iść w miliardy.

Owszem, dużo już się dzieje, są prowadzone modernizacje, nadal jednak, żeby nie wchodzić w politykę, są to pieniądze za małe.
 

Piotrek_Sl

Zadomawiam się
Dopłaty i wszelakie socjale powinny być zlikwidowane. Pod jednym warunkiem.

Pracujesz, odprowadzasz podatki - dostajesz. Ale nie na używki, na nowe sztuki.

Elektryki są dla osób, które mają dom, niestety. Przywilej klasy średniej-wyższej.
Myślę, że nie można się odrywać od rzeczywistości, jaka mamy.
A chcemy, czy nie, UE naciska na szynie zmiany, jeśli chodzi o motoryzacje. I albo dodatkowe podatki dla spalinowych, albo dotacje.
Ja uważam, że powinny być dopłaty do używek - czyli dla mniej zamożnych ludzi. Wydaje mi się, że jest podział na tych, którzy chcieliby spróbować nowych rozwiązań i tych, którzy uważają, że to zło, niezależnie od pieniędzy, którymi dysponują. Dom tej pory dotacje były dla zamożnych.
Jesteśmy na takim etapie, że trzeba trochę popchnąć ten kamień, żeby później już sam nabierał rozpędu, inaczej znana będzie trwała bardzo długo.

A jeśli chodzi o kondycję polskiego społeczeństwa, to jestem innego zdania, mino że też mieszkam na Śląsku, może to kwestia innego doświadczenia życiowego...
 

krzyss

Pionier e-mobilności
Ale doplata do uzywek spowoduje wzrost cen. Myslisz ze mieszkania podrozaly przez duzy popyt ?
Nie… podrozaly bo byly doplaty dla ludzi ktorych nie bylo na to stac.

Mam dwoch znajomych, jeden kupil mieszkanie w 2021 za 650kzl
Drugi z kredytem i kombinacjami identyczne za 800kzl w 2023r w programie doplat. Ten pierwszy placi nizsza rate…
A kase wzial deweloper przy drugim mieszkaniu.

Sa doplaty do nowych EV i zobacz jak ladnie ceny spadaja, uzywana tesle 3 letnia mozna miec za 120kzl to 6 letnia bedzie za 60-70?
 

Piotrek_Sl

Zadomawiam się
Ale doplata do uzywek spowoduje wzrost cen. Myslisz ze mieszkania podrozaly przez duzy popyt ?
Nie… podrozaly bo byly doplaty dla ludzi ktorych nie bylo na to stac.

Mam dwoch znajomych, jeden kupil mieszkanie w 2021 za 650kzl
Drugi z kredytem i kombinacjami identyczne za 800kzl w 2023r w programie doplat. Ten pierwszy placi nizsza rate…
A kase wzial deweloper przy drugim mieszkaniu.

Sa doplaty do nowych EV i zobacz jak ladnie ceny spadaja, uzywana tesle 3 letnia mozna miec za 120kzl to 6 letnia bedzie za 60-70?

A dlaczego podrożały te mieszkania wg Ciebie?
Zwiększył się popyt?
Myślę, że z samochodami będzie inaczej - jest mnóstwo samochodów w Europie, a nasze dopłaty są minimalne w skali rynku i niewiele zmienią.
Nie wiem jak Tesla, uważam, że nie jest to samochód dla Kowalskiego, natomiast tanie nowe samochody są cały czas w planach - Citroen, nowa Dacia, Corsa Yes w liczbie 100 (za elektrowozem)... I co kupić? MG4 zostaje.
 
Top