tokwi

Posiadacz elektryka
Byłem dziś w BWM. Było też tam demo nowego elektrycznego MINI Cooper SE w budzie F56 (nienapuchnięty bezramkowiec). Żeby jednak nie poczuć jak Bronek 😊 wdzięczności za poczęstunek od razu przezornie odmówiłem kawy. Jazda jednak pozostawiła pozytywne wrażenia, mocno się osadziła w zwojach mózgowych i teraz wierci się tam niemiłosiernie.

MINI HATCH choć kultowy, nie jest pozbawiony wad jak np.: ograniczona widoczność, czy niezwykle bogate plany przeglądów serwisowych – to na tym forum Bronek pisał o wymaganiu wymiany płynu hamulcowego co 2 lata – grubo! ale to w końcu serwis BMW i trzeba to wliczać w koszt zakupu.

Martwi mnie jednak stosunkowo mała bateria (29kWh netto) w którą wyposażony jest samochód, bo nawet i3 ma obecnie większą.

Dlatego chciałem się poradzić i prosić Was o opinię. Czy da się ZIMĄ normalnie eksploatować takie takie MINI SE z baterią 29kWh?

Przez normalnie rozumiem wsiadać do rozgrzanego już wcześniej (zdalnie) samochodu i podróżować w komfortowej temperaturze, ogrzewanych fotelach, mieć psychiczny luz, że jak będą korki w mieście i trzeba będzie stać godzinę dłużej to bez stresu posłucham muzyki i nie zamarznę….

Mini byłby drugim elektrykiem i miałby wpisać się w takie warunki eksploatacji:
  • Mini SE miałby być samochodem do jazdy wokół komina z przebiegiem dziennym 60-75 km.
  • Będzie mógł być regularnie ładowany nocą z wallboxa - czyli jak sie nie zapomni co 24 godz.
  • Auto będzie jednak zawsze (nawet w największe mrozy) parkowane pod chmurką.
  • Pewnie do małej pojemności za chwilę dojdzie degradacja, a w mrozy rezerwa akumulatora - taki mamy klimat
Może, gdyby była już dostępna TM2, to byłoby łatwiej - chociaż niekoniecznie, bo żadna Tesla nie ma takiej oldschool’owej klawiatury jak mini :)

Czy wg Was da się takie MINI SE normalnie eksploatować w zimie i nie kląć przy tym siarczyście?
 

tokwi

Posiadacz elektryka
Chętnie sprawdzę tylko nie wiem jak. W BimmerLinku nie znalazłem, a w menu serwisowym mam tylko spalanie w litrach/100km.
Może ktoś z kolegów wie jak sprawdzić SoH, napięcie trakcji i temperaturę?
 

p0li

Pionier e-mobilności
to moze sprawdz czy ABOR albo Car Scanner nie obsluguja twojego modelu
 

tokwi

Posiadacz elektryka
Jeszcze niedawno w CarScannerze nie było profilu dla Mini, a te z i3 nie działały, ale dziś sprawdziłem i jest.

Na szybko wyklikanym Dashboardzie wszystkie parametry, które chciałoby się znać.

SoH 100% po 10tys km
 

Attachments

  • 27089B30-A76B-4351-9726-9B676CA8699A.jpeg
    27089B30-A76B-4351-9726-9B676CA8699A.jpeg
    241,3 KB · Liczba wyświetleń: 16

Piencu

Nowy na Forum
To nie mój więc nie dam sobie obciąć, ale dopytam sąsiada czy liczył z górki ;-)

Dla mnie 60-70km na baterii 9,6kWh brzmi wiarygodnie.
Na moje liczenie 35km, o których piszesz to po prostu za mało dla takiej baterii, bo wychodziłoby zużycie 275 Wh/km, chyba że pod górę ;-)

@Piencu, czy w PHEV można ustawić tryb jazdy tylko na baterii do całkowitego rozładowania 0%, czy to jest tak, że ten silnik się wcześniej włącza i możliwe, że stąd te różnice?
Dobra, może katalogowo ma rację ;-)
Ja mam pierwszą wersję z 12.2017r i mam 7,6kWh - jestem w stanie na tym upchnąć do 30km.
Twój sąsiad ma nową wersję z większą baterią, więc troszkę więcej pojeździ.
"
For 2020, MINI upgraded from a 7.6-kWh battery to a 9.6-kWh battery, increasing the all-electric range from 12 miles to about 16 miles.
"

MINI CountryMan SE można ustawić na jazdę tylko electric - mamy wtedy auto tylnonapędowe. Do około 5% można jechać tylko electric, nawet z szybkościami autostradowymi. W pogotowiu "szybkie naciśnięcie gazu" jest spalinowy silnik, dołączając napęd przedni. Dając oparcie na obie osie.
Sprawdza się to bardzo fajnie.

Na autostradzie najlepiej wyłączyć elektryka, zostawiając spalinówkę, a nadmiar mocy idzie na doładowanie akumulatora. Dojazd elektryk, później trasa na spalinowce, zjazd z trasy do miasta ponownie elektryk ;-)

Jak wybieraliśmy PHEV, to nie bardzo mieliśmy co wybierać i do tego mieliśmy ogromną obawę jak będzie można jeździć BEV po PL. Tesla S kosztowała wiele więcej niż MINI, a Leaf stary nam się nie podobał, a nowego w salonie mieli mieć za może 6mc, może 12...
Gdyby wtedy była TM3, to bym się pewnie nie zastanawiał...

Dzisiaj to wygląda całkowicie inaczej. Mamy już całkiem sporo modeli do wyboru i wiele bardzo ładnych :D
 

tokwi

Posiadacz elektryka
Jedna puszka piwa to 245 kcalorii czyli 285 Wh.

W tym bagażniku na początku testu było 144 puszek czyli 41 kWh płynnej energii.

Na koniec jazdy również było 41 kWh.

Bardzo oszczędne auto.
 

Attachments

  • F64A758A-3BF0-4280-AAD9-10CFBDA402EA.jpeg
    F64A758A-3BF0-4280-AAD9-10CFBDA402EA.jpeg
    1,9 MB · Liczba wyświetleń: 17

solik

Pionier e-mobilności
Niestety anulowano moje zamowienie - zmienil sie konfigurator, wycofali adaptacyjne ledy, ogrzewanie kierownicy. Realnie sa 2 pakiety - podstawowy i bogaty przy czym w drugim wciskaja audio Harmana i szyberdach.. cena tez wzrosla, tlumacza ze tylko teoretycznie bo dostajemy wiecej w tym wyzszym pakiecie ale nie lubie jak producent wymusza wyposazenie.

Konfigurator na stronie nie jest aktualny. Chyba drugie jednak jako backup zostanie ICE bo w tej cenie mozna miec wiekszy samochod o wiele lepiej wyposazony.
 

Teslowychopak

Posiadacz elektryka
Właśnie to, to, to …
Większość tych samochodów jest taka nijaka. Mini jest po prostu sexi. Nie przeszkadza, że ciagle ta sama buda, bo ciagle piękna i wzbudza zachwyt.

BTW - z pięknych EV jeszcze takie cudo kiedyś było produkowane i nadal mi się podoba.
Moja żona ma takie i jest w niebo wzięta,w lato pokazuje 178km a robi 220 a teraz pokazuje 165km ale nie wiem ile zrobi bo jak może to go ładuje ,córka zrobiła ostatnio po śniegu chyba 115 /120km i pokazywało jeszcze 55 km że zrobi.
 

Attachments

  • MINI.jpg
    MINI.jpg
    1,8 MB · Liczba wyświetleń: 24

Łukasz Bigo

Pionier e-mobilności
Członek redakcji
Moja żona ma takie i jest w niebo wzięta,w lato pokazuje 178km a robi 220 a teraz pokazuje 165km ale nie wiem ile zrobi bo jak może to go ładuje ,córka zrobiła ostatnio po śniegu chyba 115 /120km i pokazywało jeszcze 55 km że zrobi.

Fajna kotka :)
 
Top