Spółdzielnia PAX - zakaz parkowania i ładowania samochodów elektrycznych

kuler

Nowy na Forum
Na razie nieoficjalnie (telefonicznie), dowiedziałem się że spółdzielnia PAX w Warszawie uchwaliła zakaz parkowania i ładowania samochodów elektrycznych we wszystkich budynkach spółdzielni. Uchwała została podjęta po uzyskaniu ekspertyzy rzeczoznawcy ds pożarnictwa. Spółdzielnia zamówiła ją po sygnałach ze strony mieszkańców że chcieliby wyposażyć swoje miejsca parkingowe w ładowarki.

Do spółdzielni należy kilkadziesiąt budynków mieszkalnych na terenie Warszawy i Pruszkowa.
Jeśli ktoś ma mieszkanie w tej spółdzielni i jest zainteresowany własnym punktem ładowania - proszę o kontakt tutaj lub w wiadomości prywatnej.
 

luki

Posiadacz elektryka
Dokładnie tak. Galeria handlowa może sobie w regulaminie pisać co chce i nie wpuszczać żółtych samochodów w piątek, a niebieskich w sobotę - ich prawo. Rozumiem też, że nie można palić (grilla) na balkonie, bo wpływamy na innych. Tak jak ze słuchaniem głośnej muzyki.
Dla spokoju podjechałbym (albo podszedł) na najbliższą komendę i zapytał grzecznie o interpretację (nawet słowną) takiego znaku jak ze zdjęcia. Jeżeli policja uzna że nie ma (i nie będzie miała) podstaw do interwencji jak ktoś wjedzie autem elektrycznym, to tym bardziej bym się nie zwracał uwagi na ten znaczek. Równie dobrze mogą powiesić przekreślonego bociana
 

Olecki

Pionier e-mobilności
Dokładnie tak. Galeria handlowa może sobie w regulaminie pisać co chce i nie wpuszczać żółtych samochodów w piątek, a niebieskich w sobotę - ich prawo. Rozumiem też, że nie można palić (grilla) na balkonie, bo wpływamy na innych. Tak jak ze słuchaniem głośnej muzyki.
Dla spokoju podjechałbym (albo podszedł) na najbliższą komendę i zapytał grzecznie o interpretację (nawet słowną) takiego znaku jak ze zdjęcia. Jeżeli policja uzna że nie ma (i nie będzie miała) podstaw do interwencji jak ktoś wjedzie autem elektrycznym, to tym bardziej bym się nie zwracał uwagi na ten znaczek. Równie dobrze mogą powiesić przekreślonego bociana
No nie dokońca może pisać sobie co chce - musi to być zgodne z obowiązującym prawem. Od 2025 roku wchodzi w życie obowiązek zapewnienia przez taką galerie punktów ładowania pojazdów elektrycznych więc zakaz korzystania będzie wprost niezgodny z ustawą o elektromobilności. Na chwilę obecną jeszcze nie ma sankcji za naruszenie tego przepisu ale w każdej chwili może pojawić się rozporządzenie które np. może nakazać wyłączyć z użytkowania parking nie spełniający wymogów. Nowe sklepy/galerie już nie dostaną pozwolenia na budowę jeśli w projekcie nie ma uwzględnionych punktów ładowania. Ciekawe kilka słów jak to wygląda od stron operatora sieci ładowania: https://www.rp.pl/nieruchomosci/art...rykow-czyli-obowiazek-traktowany-po-macoszemu
 

luki

Posiadacz elektryka
U nas jest tyle opcji i interpretacji prawa, że praktycznie może. Podzielą na sektory i podnajmą i już. Nawet opinię PPOŻ sobie "załatwią"
 

elektryk

Pionier e-mobilności
Czy ktoś ma pomysł jak wiele jest spółdzielni, wspólnot ktore wdrożyły taki zakaz? Znacie inne przypadki? Znacznie łatwiej będzie wspólnie podejść do zagadnienia niż osobno.
Może ten wpis z wątku "obok", coś pomoże:
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Tak trafiłem
https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art38853951-nie-wszedzie-przejdzie-zakaz-parkowania-elektrykow
Zwraca uwagę, iż w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto, że wspólnota mieszkaniowa nie może podejmować uchwał, które wykraczają poza zarząd nieruchomością wspólną i ingerują w prawo odrębnej własności lokalu.

– Właściciele lokali nie mogą uchwałą rozszerzać przedmiotowego charakteru współwłasności przymusowej, leżącej u podstaw każdej wspólnoty mieszkaniowej. Z tego względu kontrowersyjne będą choćby zakazy parkowania aut elektrycznych wprowadzane uchwałami wspólnot mieszkaniowych – zauważa mecenas Wojtkowska-Bednarczuk.
 

kuler

Nowy na Forum
Aktualizacja: sąd ogłosił upadłość spółdzielni i obecnie zarządza nią syndyk. Rozpoznajemy temat wspólnoty, być może to ułatwi montaż ładowarki choć perspektywa się oddala. Dotarłem do treści ekspertyzy, jest całkiem zabawna (gdyby autorem nie był rzeczoznawca ds zabezpieczeń ppoz), a przede wszystkim nie dotyczy naszego budynku tylko ogólnie parkowania i lądowania elektryków w garażach wielostanowiskowych. Jak będę miał wolna chwilę to najciekawsze fragmenty opublikuję tutaj i wyśle do PSPA i sensownych dziennikarzy.
 

Ratt

Posiadacz elektryka
Aktualizacja: sąd ogłosił upadłość spółdzielni i obecnie zarządza nią syndyk. Rozpoznajemy temat wspólnoty, być może to ułatwi montaż ładowarki choć perspektywa się oddala. Dotarłem do treści ekspertyzy, jest całkiem zabawna (gdyby autorem nie był rzeczoznawca ds zabezpieczeń ppoz), a przede wszystkim nie dotyczy naszego budynku tylko ogólnie parkowania i lądowania elektryków w garażach wielostanowiskowych. Jak będę miał wolna chwilę to najciekawsze fragmenty opublikuję tutaj i wyśle do PSPA i sensownych dziennikarzy.
To wszystko jest niezgodne z prawem jeżeli chodzi o zakaz parkowania elektryka na swoim miejscu parkingowym w garażu wielostanowiskowym. Parkuj i się nie przejmuj. Jedyny problem to ładowarka bo musi przyłącz spełniać warunki techniczne. Ale jak spełnia to też nie mogą odmówić Ci instalacji na własny koszt.
 

jgal

Fachowiec
Ja już kiedyś coś wysłałem do PSPA, ale kompletnie to olali. Mam wrażenie że to jest jakieś kółko wzajemnej adoracji, które kompletnie nic nie robi, poza okazjonalnym wypuszczeniem jakichś broszurek. Powinni zajmować się lobbingiem czy czymś, jakieś konkretne działania...
 

kuler

Nowy na Forum
Z PSPA mam podobne odczucia. Samochodu nie kupię dopóki nie będę mógł ładować. Zakaz parkowania nie jest problemem.
 
Top