Zakaz parkowania BEV w garażach podziemnych

cooler

Pionier e-mobilności
Ktoś już Ci proponował, żebyś się zamknął w garażu z włączonym tym swoim ropniaczkiem / tedeiczkiem / slodziaczkiem / mięsnym jeżem...
Ja dawno temu po długich i bezowocnych dyskusjach z sąsiadem fanatykiem diesla (bo spełnia Euro więc nie truje, żadnego smrodu etc) wykonałem na nim taki eksperyment:
W garażu podziemnym odpaliłem swego benzyniaka euro 4 z 2002r, rozmawialiśmy przez jakieś 10 minut i sąsiad przyznał że nic nie czuć, ale u niego będzie tak samo.
Poszliśmy do jego garażu podziemnego, odpalił swego wspaniałego dieselka i już po dosłownie minucie włączyły się alarmy z czujników CO i automatycznie otwarła brama, a sąsiad sam stwierdził że rzeczywiście śmierdzi tak, że się nie da tego wytrzymać.
Właściciele diesli powinni częściej zrobić taki test w garażu, proponuje aby każdy wytrzymał choć 10 minut za swoim autem, będzie wiedział co czują inni w korku jadąc za takim smrodzielem.
 

tokwi

Posiadacz elektryka
Dodam tylko, że utrzymywanie przy przeglądzie norm spalin zależnie od roku produkcji oraz jednoczesny brak kontroli spalin przy kontroli drogowej (tylko alkomat) to jest mega litość, względem posiadaczy samochodów.
W PL jesteśmy bardzo litościwi utrzymując w eksploatacji wielokilkudziesieciolatki.
 

daniel

Pionier e-mobilności
Dlaczego te posty są kasowane?
Wygląda na to, że zniknął cały użytkownik. WTF?

Kaczyński ma spotkanie z dziećmi...​

Kaczyński ma spotkanie z dziećmi ze szkoły. Nauczyciele wniebowzięci, ponieważ takie wyróżnienie od pana wicepremiera, sam Jarosław zadowolony, ponieważ obecnie wszystko przebiega dobrze. Jednak Maciek ma do słynnego polityka 3 pytania:
- Panie premierze, wszystko fajnie, ale ja mam do pana 3 pytania.
Kaczyński jak to przystało na władcę pozwala mu mówić i jednocześnie obiecuje, że na każde odpowie.
- Pytanie pierwsze, czemu zaorał pan trybunał?
Pytanie drugie, czemu zrobił pan szambo z publicznej telewizji?
Pytanie trzecie, czemu wszystko drożeje?
Kaczyński już gotowy do odpowiedzi, już otwiera usta, ale niestety zadzwonił dzwonek. Uczniowie wyszli na przerwę, a po przerwie Jasio ma do pana wicepremiera pięć pytań.
- Czemu zaorał pan trybunał?
- Czemu zrobił pan szambo z publicznej telewizji?
- Czemu wszystko drożeje?
- Czemu dzwonek zadzwonił 20 minut wcześniej?
- Gdzie jest Maciek?
Rzecz dzieje się w jednej z polskich szkół. Oto Donald Tusk przybywa z wizytą do szkoły podstawowej. Po prelekcji dla dzieci, Pani zwraca się z prośbą o pytania. Zgłasza się Jasiu:

-Panie Premierze - ja mam dwa pytania. Pierwsze: Skąd ślady materiałów wybuchowych na skrzydle wraku Tupolewa w Smoleńsku? I drugie pytanie z tym powiązane: Czy śmierć technika Jaka 40 może mieć związek z tym, co słyszał po lądowaniu w Smoleńsku?"

Na twarzy premiera pojawiło się zmieszanie, jednak fortunnie dla niego rozległ się dzwonek, po którym Pani nauczycielka wyprosiła dzieci na przerwę, oznajmiając, że zaraz po jej zakończeniu spotkanie z premierem będzie kontynuowane.

Po przerwie dzieci wracają do klasy. Pani znowu zwraca się z prośbą o pytania. Tym razem zgłasza się Małgosia:

- Panie Premierze ja mam cztery pytania. Pierwsze: Skąd ślady materiałów wybuchowych na skrzydle wraku Tupolewa w Smoleńsku? Drugie pytanie z tym powiązane: Czy śmierć technika Jaka 40 może mieć związek z tym co słyszał po lądowaniu w Smoleńsku? Trzecie pytanie: Dlaczego przed przerwą dzwonek zadzwonił o 20 minut wcześniej niż zwykle? I ostatnie - poniekąd z nim związane: Gdzie do diabła jest Jasiu?...
Putin ma spotkanie z dziećmi z szkoły. Nauczyciele wniebowzięci, ponieważ takie wyróżnienie od pana prezydenta, sam Putin zadowolony, ponieważ obecnie wszystko przebiega dobrze. Jednak Sasza ma do prezydenta 3 pytania
- Panie Prezydencie wszystko fajnie, ale ja mam do pana 3 pytania.
Putin jak to przystało na prezydenta pozwala mu mówić i jednocześnie obiecuje, że na każde odpowie.
- Pytanie pierwsze, czemu zajął pan Krym?
Pytanie drugie, czemu wysyła pan naszych żołnierzy na Ukrainę?
Pytanie trzecie, kto zabił Niemcowa?
Putin już gotowy do odpowiedzi, już otwiera usta, ale niestety zadzwonił dzwonek. Uczniowie wyszli na przerwę, a po przerwie Pieta ma do pana prezydenta pięć pytań.
- Czemu zajął Pan Krym?
- Czemu wysyła pan naszych żołnierzy na Ukrainę?
- Kto zabił Niemcowa?
- Czemu dzwonek zadzwonił 20 minut wcześniej?
- Gdzie jest Sasza?
 

Michal

Pionier e-mobilności
Dostał pewnie bana i wtedy jego wpisy też znikają.
Sam zgłaszałem tego użytkownika do zbanowania motywując, że zamieszcza linki do zbiórki podpisów żeby tylko podnieść ranking SEO w wyszukiwarce Google. Tak jak pisałem nie zgadzam się na wykorzystywanie treści, które tutaj tworzę do tego, żeby taki pajac robiąc 5 wpisów zamieszczał link, którego waga jest podbijana przez wartościowe informacje tworzone przez innych użytkowników.
Niech sobie pod ratuszem zbiera podpisy albo samemu stworzy tysiące wartościowych treści o EV żeby za ich pomocą promować swoje głupie pomysły blokowania strefy. Gdyby tylko o tym pisał, to nie przeszkadzałoby mi to aż tak bardzo - mnie raził ten link w pierwszych postach jakie pisał zakładając oba konta.
Cieszę się, że dostał bana, bo nie przedstawiał argumentów innej strony ani nic nie wnosił do dyskusji tylko pisał o swoich dizelkach i dymkach jak jakiś pomylony...
 
Last edited:

UseYbrain

Posiadacz elektryka
Dziś spotkała mnie przykra sytuacja potwierdzająca tendencję narastającego hejtu na BEV.
Mojego syna zaczepił sąsiad oznajmiając, że był bardzo ciekawy kto parkuje „tą Teslą” i poinformował że właśnie rozmawiał z zarządcą wspólnoty i trzeba wprowadzić zakaz wjazdu dla elektryków i hybryd bo są straszne problemy z pożarami i ponoć w Warszawie 40 aut spłonęło. Nie chciał słuchać, że przyczyną tego konkretnego pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej i że w tej hali nie było żadnego elektryka. Nie interesowały go też przytaczane statystyki.
Wykurzyły mnie najbardziej 2 sprawy:
1. Zasugerował, że syn najlepiej żeby parkował na zewnątrz, on poda mu numer do pani Halinki która będzie mu otwierać szlaban i tam na pewno znajdzie wolne miejsce… Mimo że miejsce garażowe stanowi moją wyłączną własność!
2. Okazało się, że sąsiad jest właścicielem super bezpiecznego ekologicznie pojazdu Mazda 323 z roku 2004 (zdjęcie poniżej) posiadającego następujące „atuty”:
- nie spełnia żadnych norm emisji spalin
- pokolizyjny (każdy element w innym kolorze)
- pod silnikiem liczne wycieki 🤦‍♂️
View attachment 10380

Rozważam 2 scenariusze:
Opcja 1. Wystosowanie do zarządcy pisma z wezwaniem do przedstawienia przez właściciela auta następujących dokumentów:
„- czy pojazd posiada ważne badanie techniczne
- czy pojazd spełnia jakiekolwiek normy emisji spalin EURO
- czy pojazd posiada świadectwo poprawności naprawy powypadkowej (nosi znamiona pokolizyjne)
- czy pojazd posiada ważne potwierdzenie sprawności instalacji elektrycznej
- czy pojazd nie posiada wycieków paliwa lub oleju
Do czasu przedstawienia ww dokumentacji, wnoszę o umożliwienie parkowania ww pojazdu na parkingu zewnętrznym za szlabanem na terenie Wspólnoty.” Akurat w tym przypadku jest to uzasadnione bo są ciagle problemy z wentylacją w naszej hali garażowej.

Opcja 2. Ustalić gdzie mieszka, pójść porozmawiać, wytłumaczyć mu, że nie ma racji i że nie ma prawa atakować mojego syna a już tym bardziej wypraszać go z należącego do nas miejsca parkingowego.

Co radzicie?🤷‍♂️ Jest sens się kopać z koniem i edukować, przytaczać statystyki, udowadniać że BEV nie jest wielbłądem❓ mam obawy, że opcja nr 2 może się źle skończyć…
To co się zaczyna dziać w tym kraju to jakaś masakra‼️
OPCJA 1 - LIKE
OPCJA 2 - SMUTEK

Mnie w hotelu PURO w Łodzi wpuścili do garażu ale zabronili ładować z gniazdka (zaślepki są) oraz zlikwidowali Ladowarki elektryczne „ubezpieczyciel odmówił ubezpieczenia jak będą się ładować ev” :)))))
 

Norbert

Posiadacz elektryka
Mnie w hotelu PURO w Łodzi wpuścili do garażu ale zabronili ładować z gniazdka (zaślepki są) oraz zlikwidowali Ladowarki elektryczne „ubezpieczyciel odmówił ubezpieczenia jak będą się ładować ev” :)))))
W zasadzie wszystko OK, poinformowali, siła wyższa. Teoretycznie.
Oczywiście znów można dyskutować o ryzyku itd., ale po co?
Natomiast warto informować, gdzie i jakie warunki są wyznaczane, tak aby inni mogli świadomie planować swój pobyt w danym miejscu w kontekście możliwości.
Z drugiej strony ;) jaka jest różnica między sączeniem się prądu z gniazdka z mocą np. 2kW, a przyjazdem takiego EV z baterią napompowaną przed chwilą na ładowarce DC do 95 czy 100%? ;)

Jak to mówią, co ma wisieć nie utonie,...

Ogólnie dla mnie te ograniczenia są absurdalne bo taki elektryk czy spaliniak, mogą zapalić się z różnych powodów, a ładowanie małą mocą w zasadzie nie jest czynnikiem który może spowodować pożar oraz to, że jeśli ktoś udostępnia ładowarki lub gniazdka do ładowania, to te muszą spełniać odpowiednie normy co także wyklucza możliwość pożaru.
Naturalnie w takich miejscach bezpieczniejsze są wallboxy, gdyż eliminujemy newralgiczne połączenia + eliminujemy przenośnie "ładowarki" które mogą być w różnym stanie.
 

nnnnn

Pionier e-mobilności
Idąc tropem samochodów z bateriami muszą również zakazać wszystkich rodzajów hybryd, nawet Toyota(sic!) bo ta to jeszcze się zacznie samoładować a jak wiadomo podczas ładowania najwięcej zapłonów:D
 

Norbert

Posiadacz elektryka
Idąc tropem samochodów z bateriami muszą również zakazać wszystkich rodzajów hybryd, nawet Toyota(sic!) bo ta to jeszcze się zacznie samoładować a jak wiadomo podczas ładowania najwięcej zapłonów:D
No tak, a jesteśmy równi wobec prawa. Hybryda to nie BEV w rozumieniu przepisów, ale w kwestii konstrukcji pewnych elementów, jest bardzo mocno zbliżone, a w dodatku posiada niepodważalną wadę! Mianowicie, silnik spalinowy, który powoduje niesamowitą ciasnotę pod maską co w następstwie powoduje większe zagrożenie pożarowe. Dodatkowo posiada paliwo które po rozlaniu w dużo szybszym tempie przeniesie ogień na inne pojazdy. Natomiast z tego co zrozumiałem, przy ostatnim podpaleniu tesli w DE, żadna bateria się nie zapaliła. Wnioski są proste.

PS. to tak jeśli chodzi o kopanie się co lepsze a co gorsze. Myślę, że jeśli ten pożar rozleje się na hybrydy i wszelkie auta z "bateryjką" to nacisk na zdjęcie tych zakazów może mocno wzrosnąć.
 

KrzyCh

Posiadacz elektryka
Absurd goni absurd.
Samochód spalinowy, zaraz po uruchomieniu silnika, rozpoczyna proces ładowania akumulatora głównego (coraz rzadziej Pb) przy pomocy alternatora (który jest niczym innym jak silnik elektryczny). Stąd naturalnie prawdopodobieństwo zapalenia się samochodu ICE jest o wiele wyższe od BEV. Potwierdzają to statystyki.
Ergo - zakaz powinien dotyczyć ICE, bo nie dość że ładują swoje baterie w garażach, to jeszcze detonują w tym celu mieszankę paliwowo-powietrzną, tłocząc gumowymi przewodami wybuchowe substancje. I to w procesie o sprawności poniżej 40%. 😳

Jasnym jest, że lobbyści (Putlera, OPEC, producentów ICE,…Orlen-u,….) będą robić wszystko, by zatrzymać marginalizowanie ich biznesu.
Komplementem dla elektrowoz.pl jest fakt, że zauważyli skalę i uznali to medium za wystarczająco wpływowe, by zaalokować choćby promil mocy obliczeniowej jaką dysponują i skierować trol-bota (by GPT) do trollowania.
Tak - uważam to za komplement i warto go docenić.

Nie karmmy jednak troli. Pls.

Mam dwie propozycje:
1. Jeśli silnik forum i zasoby pozwalają, może warto rozważyć moderowanie rejestracji, umieszczania postów, linków przez boty etc. Klasyka dylematów każdego forum…
2. Na takie negatywne ”łamiące-wiadomości” ja mam pozytywne, może warto się nimi dzielić w takich wątkach (po wcześniejszym wycięciu linków sponsorujących trolling): np. szukając ostatnio noclegu w Poznaniu na weekend, namierzyłem apartamenty (IlonnButique) bo szukałem czegoś z sauną (tak apartament z sauną w apartamencie - polecam). Zadzwoniłem (i już -100PLN), a też okazało się, że można się podładować na ich parkingu za opłatą. Super, choć nie wiedziałem z góry czy się przyda - wyszło tak, że jednak przyjechaliśmy na 12%. Na miejscu 2 wolne WC i pan proponuje, że jak weźmiemy u nich śniadanie to ładowanie gratis. Namówili mnie. W rezultacie wyszedł super weekend, bo (wstyd się przyznać) wreszcie zobaczyliśmy Biskupin, Lednicę, Gniezno i rozkopany/imprezowy rynek w Poznaniu przejeżdżając przy tym 950 km, płacąc za „paliwo” dosłownie 0,00 PLN i poświęcając na ”tankowanie” ok 60 sekund (30 w domu na podłączenie/odłączenie i 30 w hotelu). A, no i przy całej operacji nie spłonął żaden samochód.
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Zaczelo się nawet rozsądnie i ..... Nagle bzdury w konkluzji powyższej. Dla ebika też blaszak ?. A komórkę proponuję w woreczku foliowym zanurzyć w wiadrze z wodą. Kolejne urwanie z choinki ,a tym.samym moderacja forum jest potrzebna , aby zanim ktoś coś napisze takie jak post wyżej, poczytał sobie tak z miesiąc i zdobył odrobinę informacji i wiedzy.
Ten trend do blaszaka to jakiś super autorski wymysł ? Znam kilkanaście osób z ev i nikt nie stawiał ekstra garażu pod elektryka jak miał już takowy. ..A syn spoko ładuje w hali pod mieszkaniem w Gdańsku, bo ma normalną Wspólnotę, mądrych lokatorów, co potrafią myśleć i czytać.

Ps Bot to wyzej napusal jak resztę , bo inaczej nic tego nie tlumaczy.
 
Last edited:

vwir

Pionier e-mobilności
Straż pożarna nie zbiera danych nt. wieku płonących aut, ale po modelach wiemy, że wśród 7 pożarów elektryków z 2022 roku, dwa dotyczyły oryginalnych Peugeotów 106 Electrique, a więc aut, które miały przynajmniej 20 lat, bo później nie były już produkowane. Pozostałe 5 pożarów dotyczyło Tesli Model S (3 szt.), Nissana Leaf i Tazzari, a więc modeli produkowanych od kilkunastu lat. Takie modele w dużej mierze były do polski importowane jako używane (czasami też powypadkowe).
Cytat z: https://wysokienapiecie.pl/89604-pozar-samochodu-elektrycznego-dlaczego-wybucha-i-jak-go-ugasic/
 

radioaktywny

Posiadacz elektryka
Dopóki ilość pożarów elektryków będzie porównywalna ze spalinowymi nie będzie oceniał tych którzy wprowadzają zakazy. Z jednej strony mamy auta o średniej wieku 16,5 roku w PL (a więc i sporo gruzów 20-30 letnich), a z drugiej auta najwyżej kilkuletnie. Elektryki zaczęły być masowo sprzedawane w PL gdzieś od lat 2017-2018, więc pomijając jakąś niewielką liczbę Leafów i tym podobnych wynalazków z początku masowej produkcji EV, to najstarsze elektryki mają w Polsce góra 5-6 lat, a że sprzedaż z roku na rok rośnie to średnia wieku nie jest nawet te 2,5-3 lat (nadwyżka aut młodszych). Tych pożarów nie powinno być w ogóle, a nie że jedynym argumentem za jest ten, że EV nie palą się częściej niż nawet 20-30 letnie spalinowe. Daję sobie rękę uciąć że nie byłoby takiego halo gdyby samozapłonu dostał jakiś 10 czy 15-letni elektryk, ale nie prawie nowe auta jeszcze na gwarancji, gdzie żaden janusz nie wetknał łap w instalację elektryczną. Mam nadzieję, że zwolennicy parkowania i być może także ładowania EV w garażach podziemnych pod budynkami w których przebywają ludzie trzymają też bez najmniejszych obaw swoje auta w garażach wbudowanych w bryłę domu i tam je ładują. Niestety widzę tendencję odwrotną, elektryk raczej stoi w blaszaku na podwórku, a w bryle domu parkuje spalinowy, czyli jednak jakaś obawa jest. To tak a propos wąchania zapaszków ropiaczka w zamkniętym garażu podziemnym, dieselek śmierdzi i nikogo nie trzeba do tego przekonywać bo taka jest jego natura, tylko ci którzy postulują zamykanie się z nim w garażu być może jednocześnie trzymają swoje EV na zewnątrz domu, bo jednak nie chcą kusić losu. A nawet jeśli sami są absolutnie pewni swojego bezpieczeństwa, to mogą ulec naciskom żony bądź innych domowników, którzy już tak pewni nie są. Osobiście nie wstawiłbym elektryka do garażu w bryle domu, nawet bez ładowania go tamże. Nie dlatego że liczę że się zapali, ale po prostu na zasadzie dmuchania na zimne. Ostatecznie w razie W lepiej postawić nowy blaszak niż zostać bez dachu na głową (ciekawe swoją drogą jak ubezpieczyciele do tego podchodzą), a auto na gwarancji zostanie wymienione na nowe i praktycznie po kłopocie.
No i znowu hejt. Tutaj odpowiedź na zagrożenie ze strony nowych elektryków
https://autokult.pl/gigantyczna-akc...-3-mln-aut-moze-sie-zapalic,6946174677691136a
 

mALEK

Posiadacz elektryka
wirtualne byty ignorowac, a wspolnote, ktora nie ogarnia tematow emobilnosci, edukowac jak sie da.
na 100% hejt na BEV sie nasili, jak tylko paliwo wystrzeli na stacjach pod poziom 8zl....
 

pmlody

Posiadacz elektryka
Zaczelo się nawet rozsądnie i ..... Nagle bzdury w konkluzji powyższej. Dla ebika też blaszak ?. A komórkę proponuję w woreczku foliowym zanurzyć w wiadrze z wodą. Kolejne urwanie z choinki ,a tym.samym moderacja forum jest potrzebna , aby zanim ktoś coś napisze takie jak post wyżej, poczytał sobie tak z miesiąc i zdobył odrobinę informacji i wiedzy.
Ten trend do blaszaka to jakiś super autorski wymysł ? Znam kilkanaście osób z ev i nikt nie stawiał ekstra garażu pod elektryka jak miał już takowy. ..A syn spoko ładuje w hali pod mieszkaniem w Gdańsku, bo ma normalną Wspólnotę, mądrych lokatorów, co potrafią myśleć i czytać.

Ps Bot to wyzej napusal jak resztę , bo inaczej nic tego nie tlumaczy.
nie dalej jak wczoraj:
1695970047071.png
 

Bronek

Pionier e-mobilności
Nauka jest zbędna ! Nic nie daje co widać u nas szczegolnie.

My juz żyjemy w takiej hu jni, iż nic juz nie jest w stanie mnie zdziwić. Minister sprawiedliwosci, ktory ma ją w dupie.. Itp, Premier klamca i cwaniak, itd......
A np. w Toruniu na nowym wydziale medycznym trzeba mieć zaświadczenie od proboszcza, pewnie chodzi że nie będzie sie pukać dzieci i dziweczynek bo one są już zarezerwowane...

Wśród wymagań wobec kandydata – obok złożenia m.in. świadectwa maturalnego i fotografii – jest zaświadczenie od księdza proboszcza, z adnotacją "z racji światopoglądowych szczegóły do uzgodnienia z władzami AKSiM".
 
Top